için: family

 

Joanna ve William McGaughey'nin Yazdiklari

 

William McGaughey, Jr. tarafindan yapilan açiklama:

Ailem iki yazardi. Bu da hayatimin isi oldu. Ama ailem profesyonel gazeteciydiler. Babam Indianapolis Star'in muhabiri ve sonra Wall Street Journal'i (DePauw Üniversitesi'nden mezun olan digerleri, özellikle Bernard Kilgore, ülkenin önde gelen is yayinina dahil oldu) ile birlikte. Annem, Columbia Gazetecilik Okulu'ndan mezun oldu. Daha sonra Tarrytown Daily News ve Scarsdale Inquirer gazeteleri için New York Associated Press ile köse yazari olmadan önce yazdi. Daha unutulmaz görevlerinden ikisi, Lou Gehrig ile esinin Lou Gehrig hastaligi olarak bilinen ve televizyon adi verilen yeni bir iletisim bulusunun ortaya çikmasiyla nasil bas edecegini anlatmakti.

Ailem 18 Kasim 1939'da New York'taki Park Avenue'deki St. Barthlomew kilisesinde evlendi ve hemen dogdugum Detroit'e tasindi. Babam, Otomobil Üreticileri Dernegi (George Romney'de çalisan) için halkla iliskiler direktörü olarak göreve basladi. Annem ev hanimi oldu. Oysa gazetede erkek ya da kadinin rolü kanlarindaydi.

Babam halkla iliskiler kariyerine devam ederken iki kitap yazdi ve yayinladi. Birincisi Tanklari Çikar baslikli oldu. Macrae-Smith-Company tarafindan 1942'de, II. Dünya Savasi sirasinda bir fabrika bina tanklarinda çalisan genç bir adamin hayali bir dökümü olarak yayinlandi. Ikinci Amerikan Otomobil Albümü baslikli ve E.P tarafindan yayinlandi. Dutton & Co. 1954'te 250'yi askin fotograf ile. (LCCC # 53-10338) Bu kurgu kitabi, 19. yüzyilin sonlarindan 1950'lerin ortalarina kadar Amerikan otomobil endüstrisinin geçmisini anlatti. Toplumsal tarih ile endüstri içerikleri arasindaki karisikliktir. Bu kitaba fotograf aramak için babami Pentagon'a eslik ettigini hatirliyorum.

Ancak bu sayfa, 1948 ve 1950 yillarinda savas sonrasi dönemde Avrupa'ya yapilan iki gezi sirasinda anne-babamin, özellikle de annemin yazdigi gazete makaleleriyle baglanti kuracak. Babamin ABD otomobil endüstrisindeki konumundan dolayi Winston Churchill de dahil olmak üzere birçok güçlü kisiyle tanisin. Fakat savas sonrasi Avrupa sahnesini Amerikan turistleri açisindan da açikladilar.

Bu geziler sirasinda annem, ikisinin en üretken yazariydi. Gazetecilik konusundaki tutkusu hayat boyunca devam etti. Daha sonraki yillarda, Washington, D.C 'de yasayan birinin perspektifinden Pennsylvania'daki Milford'daki Pike County Dispatch adli küçük bir kasaba gazetesine bir sütun yazdi.

Yazilarinin karbon kopyalarini ölümünden sonra dosya dolabi çekmecesinde buldum. Asagidakileri görün:

 

Joan D. McGaughey, Avrupa'dan Raporlar (1948 ve 1950):

1. Kocam ve ben Winston Churchill'le nasil tanistik. (1948)

2. Mussolini'nin kamu binalari bakani Renato Ricci ile beklenmedik bir sekilde bir araya geldim. (1950)

3. Blenheim sarayi halka açtiklarinda Marlborough Dük ve Düsesini ziyaret ediyorum. (1950)

4. Papa Pius XII (35.000 kisi ile birlikte) ile bir izleyici kitlesi var. (1950)

5. Roman ev hanimlarinin günlük zorluklarla nasil basa çiktiklarini ögrenirim. (1950)

6. Roma disinda ve çevresinde (1950)

7. Isviçre'nin önde gelen saat yapimcisi ile birlikte ziyaret edin (muhtemelen 1950)

8. Zellerbach Italyan koleksiyonu (muhtemelen 1950)

9 Bölünmüs Almanya (muhtemelen 1950)

 

(1) Kocam ve ben Winston Churchill'le nasil tanistik

2224 Seminole Bulvari
Detroit, 14, Michigan

9 Aralik 1948

Sayin millet:

Su anda üçümüz su çiçegi içiyor - Billy, David ve Margaret. su an David daha kötüydü. Onu geçici rahatlama için firinda gazla doymus sicak suya koymaya devam ediyorum. Margaret'in yalnizca birkaç yeri var. Bununla birlikte, daha dün aksam onu ??gördügümden beri yarin daha fazla alabilir. Billy onun en kötüsüne gitti. Hâlâ biraz kasintililar, ama o kadar çesitsiz - ya da o kadar gri görünümlü degil.

Heyecan bitmeden önce sizi BÜYÜK ANINIZIM hakkinda yazmak isterim. Eminim Gret size bazi ayrintilari anlatmistir. Ancak Bay Churchill'le olan görüsme, muhtemelen bizim dügün günümüzün yasaklanmasiyla bize olan en önemli seydir. Ve bundan biraz haberdar olmani istiyorum.

Baskalarindan ne kadar çok sey duydugumuza göre, Churchill'i görmek ne kadar sansli oldugumuzun farkina varirsak, onunla otuz dakika kaldi, çelik komitenin sekiz üyesi, onunla ulusallastirmayi tartismak için küçük büroda disarida bekledi. Ve ABD'ye gelip Detroit'e gelip burada konusmaya çok çaba gösterecegini söyleyen en azindan kismi bir vaatle eve döndügümüzü düsünmek.

Bütün bunlarin A?LE TÜKETIMI IÇIN SADECE oldugunu vurgulamak isterim. Lütfen kimseye baska kimseye söyleme. LÜTFEN!

Ben, Columbia'daki fazladan yilimin ve yeni bir kagit kâgidi olarak edindigim tecrübenin kurulustaki basari ve basarisizlik arasinda en azindan kismi faktörler oldugunun düsüncesiyle masali önsözlestirebilirim. Çünkü eger bunlardan bir sey ögrenseydim, kafanizi ve hayal gücünüzü dogru kullanirsaniz, yeryüzünde gerçekten yapmak istediginiz her seyi yapabilirsiniz.

Ritz Hotel'i 05:10 P.M'de terkettik. Ingiltere'de Chrysler baskanindan ödün verilmis bir Chrysler'de. sahsi soförü, akilli eski Ingiliz ismi Cruttenden tarafindan idare edildi. Cruttenden'in herhangi bir soru sormadigini söyleyebilirim, fakat tüm girisim boyunca hepimizdendi. Ne istedigimizi biliyordu ve Lordlar Kamarasi Bayan Gale Girisinin disindaki avluda bize izin verdigi için sans diledi. (Avam Kamarasi müthis bomba hasari için hala tamir ediliyor.)

Gün batiminin batisiydi ve büyük yigin taslarin arasindan açikça sanki bir kapiya kadar kivrilmis haldeyken duvar tasi ve alet yiginlari oldukça sinema filmi görünümündeydi. Bir tür arka kapiydi, fakat ?ngiltere'de arka kapilardan önemli binalara girmeye alistiniz, çünkü her yerde her seyin üzerinde olan bombalar patladi.

Uzun koridorlarda, bobinlerin bizi bir hafta önce soguktan soguttugumuz ana giris alanina gelene kadar, kitaplarin yiginlari ve çesitli merdivenlerle merdivenlerden yukari dogru dolasip geri adimlar atti.

Ilk denemeyi düsündügümde çok gülerim. Çünkü manzaralari Bay Churchill ile el sikistiracik ve oyunun o asamasinda artik yoktu. Bilgili Brendan Bracken dahil olmak üzere herkes tarafindan, Churchill'in Amerika'ya uzun, uzun süre gelmesinin hiçbir ihtimali olmadigini söyledik. Bracken iki yil gelemeyecegini söyledi.

Bay Churchill'in "kidemli Sekreteri" olan güzel, bayan benzeri genç kadin Bayan Sturdee, o gün bize Avam Kamarasi'ndaki "Soru Saatleri" ve "Avukat Günleri" arasinda el sikismasi için çalismaya çalistigini söyledi. Bay Churchill, okul sarkilarini oglanlarla söylemeye yillik bir firsat veren eski okul olan Harrow'a gitmek için ayrildigi zamani.

Bill Dallas bizi o atesten kurtarti. Bizi geldiginde Bayan Sturdee'ye bir not göndermemizi siddetle tavsiye etti, bu yüzden bizi nerede bulacagini biliyordu.

Bayan Sturdee, o gün uzun süren, keskin bir bölüm kisa film yapmak için Bay C. ile parlamentoya girmedi, notumuz çok güzel, ama çok saglam bir genç Iskoçya Yarder'in eline geçti ve biz gittik Yaklasik üç saat bekledikten ve Bay C.'yi tamamen kaybettikten sonra bir taksi durdu.

Ikimiz de hastaydik. Ayrica Mad. "Bu Marshall Plan maddesi ile içtenlikle" diye Bill'e havaya uçtum. "Yapabilecekleri en az sey, bizi göremedigini bize bildirmekti."

Birkaç dakika karanlikta oturduk, rattletrap eski taksinin yan yana dönüyorduk. "Iki kurus için 28 Hyde Park Gate'ye gidip su Miss Sturdee'yi söyle" diye patladim.
Bill, yari yariya eglenceli, yarim cebe kadar "En azindan bizi disari atmak" sözleriyle belirtti.

"Hadi gidelim!" Birkaç saniye sonra içeri girdi. Bizi sürücüden ayiran kayan cam plakayi geriye çekti ve bizi Ritz yerine 28 Hyde Park Kapisina götürmesini söyledi.

Ardindan, Hyde Park'in yanindaki küçük caddeye Hyde Park Kapisi olan ondan onbesa kadar minuted sürüs için uzun derin koltuklarimiza yerlestik.

Taciz görünümlü bir gri saçli hizmetçi cevapladi. "Bayan Sturdee'yi görelim lütfen," diye sordum.

"Randevunuz var mi?" Diye sordu.

"Hayir," dürüstçe ona söyledik.

"Kimi çagiriyor diyelim?" Diye kibarca geçti.

"Michigan ve Detroit'teki Bay ve Bayan William McGaughey," ikimiz de gizlice hepsinin ne kadar basit oldugunu, ancak ne kadar sinir oldugumuzdan çok etkilendiklerini söyledik.

Churchill'in annesi (Amerikan) olarak duvarda yer alan sevimli bir portresi olan "hosça vakit geçirecekseniz, küçük, chintz dekore edilmis bir oturma odasina gideceksiniz" dedi. "Miss Sturdee sen burdasin. "

Oturduk ve etrafina bakti, modern Çin lambasini ve birkaç küçük sanat objesini odanin etrafinda alarak. Oturdugumuzda Danny Kaye hakkinda bir seyler söyleyen hos bir Ingilizce sese kulak veriyorduk. (Danny Kaye daha sonra Londra'da idi. Yüzü bombos çukurlarin ve binalarin tam ortasinda sivanmisti.)

Bir genç kadin içeri girdi - sonra tekrar disari çikti. Ve çok geçmeden hayal edebileceginiz en güzel görünümlü genç Ingilizlerden biri belirdi.

"Tanrim, Bayan Sturdee misin?" Güldüm.

"Evet," dedi güldü hemen. "Ne bekliyordun?"

"Eh, sana gerçegi söylemek gerekirse, daha yasli birini bekledigimizi varsayiyorum" diye söyledik.

"Ben" kidemli sekreter "biraz yanlis yönlendiren" Miss Sturdee zarif el örgüsü mor elbise ve bir inci incilerle çok basit giyinmis, düsünceli bir sesle. "Sadece kidemli sekretere tasindim çünkü hizmet aninda yasliyim. Aslinda sadece dört kisiden biriyim. Bay Churchill'in dört sekreteri var. "

"Bu ögleden sonra Avam Kamarasina gitmedigim için çok üzgünüm," dedi, özür dilerim, bunu eve geldigim dogal bir sey olarak görüyorum - bu bize yardimci oldu. "Yapacak çok isim vardi - ve gitmedigim gün boyunca çok sey geldi."

"En azindan Bay Churchill'i görmeye elimizden gelen her gayreti göstermeksizin ayrilmamamiz gerektigini hissettik" dedi Bill. "Ona otomobil endüstrisi liderlerinin yüksek saygi duydugunu yalnizca ona söylemek olsa bile."

"Bay Churchill'in sizi çok görmek isteyeceginden eminim," dedi Miss Sturdee. "Yalnizca onun için çok yogun bir gün olmasi bu."

Gülümsedi - neredeyse hosgeldiniz. "Harrow'a dünya için çikmayi kaçirmazdi. Hos degil mi Oraya her yil gider. Bütün küçük çocuklarla bir yil sarki söylemeyi hiç unutmadi. "

Avam Kamarasindan nasil memnun oldugumuzu sordu. Biz bekledik ve bekledigimizi söyledik - çesitli Yeni Zelandalilar, Danimarkalilar ve digerleri ile birlikte (?) Elçiliklerindeki "Üyeler Kadiragi" koltuklarina sahip olduklarini söyledik.

"Gerçegi söylemek gerekirse, son derece donuktu, sonunda (?) Bill geldi" dedi. "Birisi bir kagit okuyordu ve orada ... (?) ... yeni üyeler var."

"Bay Churchill konusurken görmelisin!" Dedi yüzü hayranlikla aydinlandi.

"Konustugunu ilk duydugumda asla unutmayacagim" diye devam etti. "Burada duruyordu," dedi eliyle "küçük küçük sosyalistler - gerçekten de pis küçük insanlar - onun önünde oturuyorlardi Boo! Çok kötü! Çok kötü!”

Picadilly'de Churchill'in küçük figürinlerinin satildigini görüp görmedigini sordum. Neye benzedigini sordu. Ona yaklasik alti santim yüksek olduklarini ve sersemledilmis omuzlarini ve abartili sersemlemis ve büyük siyah parlak ayakkabilari oldugunu söyledim.

Hayir, onlari görmemis, Toby testileri ve kül tablalarini gördügünü söylemisti, ancak rakamlari degil. "Harika görünüyor" dedi.

Sonra bir tane satin almaya çalisirken yasadigim deneyimlerinden bahsettim. Picadilly Arcade'yi terk edip bir pencerede görmüstüm - penceredeki tek öge. Içeri girdim ve yerin bir mühendis ofisi oldugunu - bir magazanin olmadigini ögrendim. Özür diledi ve çok güzel görünümlü orta yasli Britisher'e masanin arkasindan kalktigim için beni selamlamak için kalktigini söyledi, satilik olup olmadigini merak ettim.

"Hayir, öyle degil," dedi. "Ama sormak için Seni seviyorum!"

Dönüp görünüse göre oglu olan genç bir adam çagirdi. "Robby" dedi, "bakalim bu kadinin Churchill'in rakamlarindan bir tane daha bulmasina yardimci olursaniz."

"Robby" ile sonra disari çikti ve Picadilly'de çesitli yerleri arastirarak Sayfa ve Shaw'a gelene kadar dolastik. Pencerede biri vardi. Fiyat "bir ve on" idi. (Yaklasik bes dolar) "Sinir!" Diye belirtti Robby. "Biz sadece onbes dolari ödedik!" "Norveç son Norveç gezisinde binlerce baba satmis olabilir" diye ekledi.

Ortalamadan sonra tekrar etmeyecegim tartismamizin is bölümüne girdik, ancak yapmayi düsündügümüz ilerleme kaydettigimizi kolayca anladim.

Bir süre sonra Bayan Sturdee, en azindan Bay Churchill'i görmemiz gerektigi sonucuna varmis görünüyordu. "Tam olarak ne yapabilecegimi bilmiyorum," dedi bize. Ancak bunun ne kadar önemli oldugunu görebiliyorum ve herhangi bir sekilde bir toplanti düzenleyebilecegimizi görecegim. "

"Harrow'dan geri döndükten sonra, onu görmesi için Finlandiya Parlamentosu'ndan bir heyet var. Onlari 7: 30'da görmesi gerekiyordu - ama vaktinde olmayacak. O asla olmaz. Bunun anlami, aksam yemegi isitma firininda tutulmasi gerektigi anlamina gelir. Ne zaman yemesi gerektigini söylemek yok. "

"Bay Churchill çok iyi bir adam" dedi bize döndü - sanki bizi ikna etmesini biliyordu (?). "Herkes her zaman pesinde. Türkiye Cumhurbaskani, kendisinin Türkiye'ye gelmesini istiyor. Bay Smuts, Güney Afrika'ya gelmesini istiyor. Ve 40'dan fazla Ingiliz sehrinden bu sonbaharda çesitli vesilelerle konusma davetiyeleri var. "

"Ve genç bir adam olmadigini da biliyorsun. Gerçekten çok giyiyor. "

"Ama ne yapabilecegimizi görecegim," diye tekrarladi. "Eminim Bay Churchill sizi görmek çok ister."

Veda etmek için el sikistigimizda, elleri soguktu - bazen önemli derecede çalistigimda benimkiler aliyordu. Görevinin ne kadar önemli oldugunu simdi anladigini ve kisa süre içinde bizden haber verecegini söyledi.

Ikimiz de de, o zaman, yeryüzünde bize yardim etmek için herhangi bir sey yapilabilirse, bunu yapacagini hepimiz biliyorduk. Çünkü Bay Churchill Amerika'ya gelmek istedigini, uçmayacagini, "Queens'i" sevdigini söyledi (.... Bu bir tatil duygusu ...)

Bizden ayrilirken, Bayan Sturdee, bizi içeri giren Lord Inverchapel'e tanitti. (Yakin zamana kadar Birlesik Devletlerin büyükelçisiydi.) Aslinda onun taksisini almistik. Biz yüksek fettle otele geri sürdü ve aksam yemegi için giyinmis.

Pansuman yaparken bir fikrim vardi. "Ne yapmamiz gerektigini biliyor musun?" Bill'e sordum. "Bu küçük figür Bayan Sturdee'ye göndermeliyiz. Ve bunu haberci gönderelim - bu aksam. Tam zamaninda aksam yemegi için. "

Bill bunun harika bir fikir oldugunu kabul etti. Bu yüzden hizla tamamladim ve bir elçi istemek için masaya telefon ettim. Sonra aksam yemegi için Savoy'a gittik, "uluslar arasi kümeler arasinda." (Uluslararasi bir Dogu'lu bir Hintlilere tam yetkili olarak tamamlandi.)

Igne ve igne üzerinde oldugumuzun net günü. Bence tam bir bomba imhasi dökümündeydik. Bill, Ingiltere'deki çok gözlü Packard temsilcisi Leonard Williams ile ögle yemegi yedi. Birinde Amerikan klübünde olmaliydi, o yüzden odaya ögle yemegim ve orada kalacagim söyledim. Aslinda, Bayan Sturdee aradiginda sadece ögle yemegine yerlesiyordum.

Rakam için bize tesekkür ederek basladi. Harika oldugunu söyledi ve çocuklarimiz için geri istemedigimizi sordu. (Onlara kendim alacagimi söylemistim.) Onu geri almayi düsünmemem gerektigini söyledim - Bay Churchill için çalisirsam bir tane isterdim - ve onun olmasi gerektigini düsündüm. "Çarsamba gününe kadar gidisinizi erteleyebilirseniz, Bay Churchill, Çarsamba günü saat 5: 45'te Avam Kamarasi'ndaki büyük odasinda Bay McGaughey'yi görebildi" diye ekledigi birkaç keyifli sözlerden sonra.

Heyecanimi gizlemeye çalismadim. "Bu harika, Bayan Sturdee, ona söyledim. "Size ne kadar minnettar oldugumuzu söyleyemem."

"Gidisini ertelemek isteyebilecegin kadar önemli oldugunu hissediyordum" dedi. Tartismalarini Bay Churchill ile bir kez daha açabilecegimizi biliyordum. Sonra Bayan McGaughey, gelip ilgilenirseniz, Bay McGaughey Sayin Churchill'i yalniz gördügü halde gördüklerinde belki küçük odada birlikte konusabiliriz "dedi.

Ona tamamen kendimi birakacagimi söyledim; elbette ki birlikte gelmeyi çok isterdim, 135.000.000 Amerikali sansi yakalamisti, ama en küçük yoldan da hiçbir seyi tehlikeye atmak istemiyordum.

Davetiyeyi tekrarlamisti, baska bir sey olursa tekrar benimle konusmak istedigini belirtti - bu onun için çok hostu.

Zaman geçti. Sussex'te William Dallases'in 400 dönümlük bir yerinde "asagi" harika bir hafta sonunu geçirmistik. (Ana ev 1657'de insa edilmistir. Sahip olduklari ormanlar, Dieppe baskinina katilan 1.000 Canadian askeri barindiran ormanlardir ... Sadece 300 kisi geri döndü.) Pazar gecesi sehre geri döndük, Londra Kulesi, St. Paul'un bölgesi (kilisenin her yeri yikilmis) ve benzeri bir günlük tur için araba ve soför. Bill, Financial Times gazetesinde Brendan Bracken tarafindan verilen bir ögle yemeginde onur konugu oldu; üst düzey editoryal personeli katildi. Ingiltere'deki Collier dergimizi temsil eden parlak genç kadin Gwynne Barker ile ögle yemegi yedim. Biraz alisveris yaptik ... ve Çarsamba sonunda geldi.

Lordlar Kamarasi'na saat 05.45'den daha önce ulastik. Biz bol bol olmak istedik. Çesitli merdivenleri tirmandik, sonsuz koridorlara yürüdük ve nihayet Bay Churchill'in odalarinin nerede oldugunu bize anlatan bir bobbie bulduk.

Birkaç dakika içinde - küçük odanin iki basamagina zekice oturduktan sonra- aceleci görünüslü bir Ingiliz, kisa bir vaka ile dolu kagitlarla geldi. "Sanirim burada bunlar güvende olacak," dedi onlari küçük bir arka masaya yatirdi. Sonra daha genç bir ?ngiliz daha kisa bir vaka ile kagitlarla doldu.

Ikincisi kaldi. Bizi çok merak etmis gibiydi - bizim için oldugu gibi. Kisaca, muhafazakâr partinin ekonomisti oldugunu söyledi. Konusmamizin ortasinda, bobbie geldi ve bize söyledi - çünkü ne kadar heyecanli oldugumuzu biliyordu, "Eminim -" Bay. Churchill avluya yeni geliyor. "

Bu yüzden hepsine çarpti. Hizla neseli safhaya ulasan konusmamiz, hizla resmiyete dönüstü.

Kisa süre sonra isiklar arkamizdaki büyük odaya çarpti ve kapi sessizce kapandi.

Hiçbir zaman Miss Sturdee sessizce o kapidan çikti. "Bay. McGaughey, Bay Churchill simdi görüsürüz "dedi.

O noktada kalbim titriyordu. Hayatim buna bagli kaldigi sürece o an için bir konusma yapamazdim. Elbette rahat gibi davrandim. Ancak sunu da fark ettim ki - ekonomistin - Bay Churchill'i düzenli olarak görmesi gerekirdi - çok daha fazla dil bagliydi.

Benim mizah anlayisim bunun üzerine geldi. Yaptigim iyi bir seydi, çünkü arkamdaki kapi açilmisti ve ilk bildigim sey - Bay Winston Churchill'in, küçük, gri görünümlü, kel kafali Mr. Churchill'in - neredeyse dayanilmaz yasli ve yorgun görünüyordu - ayakta duruyordu. Hemen arkamda.

"Bize katilmaz misiniz Bayan McGaughey?" Diye sordu bana. Neredeyse atladim. "Neden, Bay Churchill!" Diye haykirmistim. "Ben isterdim."

En eglenceli duygu - haberde ve Yasam Dergesinde ve Londra sokaklarindaki tüm posterlerde gördügüm o ufacik sete bakarken orada duruyordu.

Bill'in yönetim kurulundaki masayi bana hatirlatan uzun bir masaya sahip, iç odalara dogru yol açti - sadece çok modern ve Churchill'in odasinin tümü karanlik, eski mese.

Bill'in yanina bir sandalye verdi ve masanin basina oturdu.

Bill, daha sonra oturdugumuzda, "Eh, Bay Churchill, size okumak için kagit getirmedik" dedi.

"Ben daha fazla istemiyorum," dedi Bay Churchill gözleri bir piriltiyla yarim homurdandi ve yari saskina çevirdi.

Ilk duydugum duygu neredeyse yazikti. Çok yasli, gri ve çok yorgun görünüyordu. Ve yag da vardi - yag rulolari neredeyse gözlerini gömülmüstü. Sadece o kaslari yukariya dogru uzattiginda o parlak mavi gözlerin tam etkisini elde ederdiniz.

Kisa süre içerisinde konuyu açti. "Ben vurgulamak isterim" dedi, "taahhütte bulunmuyorum" dedi. Ben sadece bu konuda biraz daha düsünmek üzereyim. Fakat teklifinizin hala açik oldugu izlenimi altinda kaliyorum mu? "

"Kesinlikle var," dedi Bill.

"Bu yil Amerika'ya gitmem mümkün degil. Bu ülkede çok önemli seylerin olmasi gerekiyor. Ancak, büyük bir arkadasim olan Bernard Baruch burada beni ziyaret etti ve Mart ayinda kendisini ziyaret etmemi istedi. Ve Toronto Üniversitesi bana onur derecesi vermeye davet etti - çok kabul etmesini isteyecegim bir davetiye. "

"Bu konusma - bu ziyafette - ne kadar sürecekti?"

"Herhangi bir süre bunu yapmak istersiniz," dedi Bill.

Tahmin ettigimiz gibi, Bill'in daha belirgin olmasini diledigini belirtti. Böylece Bill daha sonra güçlendirdi. "Bay Churchill, 30-40 dakikalik bir konusmanin dogru olacagini söyleyebilirim - onayinizla bir araya geldigi takdirde."

"Ah, evet, radyo ..." Bay Churchill, zamanlamanin radyolara yönelik oldugunu hissetti.

"Ve kim böyle bir ziyafete katilabilir?" Diye devam etti.

"Çelik, otomotiv, lastik, petrol ve diger sanayilerden liderler, Bay Churchill" dedi Bill. "Egitim ve devlet ve askeri alanlardan gelen erkekler - eger isterseniz onlari." (Daha sonra Bill'in Isçi Lisesi'ni ihmal ettiklerini hatirladik. Bill, C. C.'nin Isçi Bulmasini isteyip istemedigini merak ettigini söyledi ve bunu dahil etmeye karar verdi. O an, bu detay daha sonra doldurulabilir.)

"Ben uçmuyorum," dedi Bayan Churchill, Miss Sturdee'nin bize söyledigini anlatti. "Queens yedi gün sürüyor ... bu çok zaman." (Daha sonra, yedi dedigini hatirlayamadim, ama düsündüm ki.)

"Bay Churchill," dedim, "Inanin bana, eger Queens'i hizlandirabilirlerse" dedim.

"Ve bu konusma, New York'ta mi yoksa Washington'da mi, yoksa nerede olacagini mi?" Diye sordu.

"Detroit'teki Bay Churchill," dedi Bill. "Detroit, ülkenin en büyük üretim merkezidir. Anglo-American iliskilerini güçlendirmek için büyük bir yüzdesinin yabanci dogumlu oldugu bir kasaba. "

Bay Churchill, "Bu davetiyeyle baglantili olarak, çok önemli bazi insanlar benimle temas kurdu" dedi. "Onlar kimdi?"

Bay Hoffman, Bay Churchill. Ve Bay Hoover - eski Baskan Hoover. Sizinle iletisim kuracagini söyledi. Yapip davranmadigini bilmiyorum, ama yapacagini söyledi. Ve Bay Douglas ... Büyükelçi Douglas. Ve Bay Chenery. "

"Kim?", Diye sordu Churchill.

"Bay Colony Chenery'nin." Bay C. hafifçe gülümsedi. (Asla nedenini anlayamadik ama Bay Chenery'nin bir keresinde onu bir sikintidan çektigini duyduk.)

Bir an durdu, bu yüzden eklemeyi hizlandirdim - çünkü seçimlerin çökme biçimini göz önünde bulundurarak Truman'in bir kismini taçlandirmak istedigini hissettim "dedi. Ve Disisleri Bakanligi Bay Lovett, Bay Churchill . Bence geleceginize çok fazla ilgi duydugunu bilmek istersiniz. "

"Ve Bay Harriman," diye ekledi Bill.

"Averill?" Bay Churchill yine gülümsedi. "Demiryolunun kostugunu saniyordum."

Baska bir an geldi - ve Bill daha sonra bir kez daha ekledi "ve Bay Vandenberg - Michigan'daki üst düzey senatör, Arthur Vandenberg."

Bay Churchill basini salladi ve "Arthur Vandenberg için büyük bir hayranligim var" dedi.

"Seçimleriniz hakkinda ne düsünüyorsunuz?" Bay Churchill bilmek istiyor. Ikimiz de bize ses çikardigini hissettik - simdi rüzgarin nasil patladigini tam olarak bilmedik. Bill dürüstçe cevap vermeye karar verdi.

"Sahsen, oldukça hayal kirikligina ugradim."

"Birçok kisi hayal kirikligina ugradi" dedi Bay Churchill.

"Asla Amerikan siyasetine karismam. Ancak Amerika'nin davrandigi yolda çok mutlu oldum. "

"F.D.R geldiginde çok memnun oldum. Yeniden seçildi. Onun yeniden seçilmesini istedim. Sanirim Bay Truman'in partisi ona çok kötü davrandi. Eisenhower'i sevdigim kadariyla - Biliyorum ve Ike'yi çok begendim - isin islenis biçiminden utanmistim. "

"simdi Bay Truman'in gerçek gücü var" diye vurguladi.

Bir süre sonra, "Ülkenizin ihtiyaç duydugu sey devamliliktir."

Eldeki konuyu tekrar elde etti.

"Amerika'ya gelsem, benim için herhangi bir eglence sunmami istemezdim. Bay Baruch bununla ilgilenecek. "

"Insanlar her zaman çok nazik davranmaya çalisiyorlar" diye konustu. "Bazen beni nazikçe öldürmeye çalisiyorlar."

Sandalyesine biraz geri yatti ve daha yasli ve yorgun görünüyordu. "Yaptigim birkaç yilda yapmam gereken birkaç sey var" dedi.

"Sabah uyandigimda takvimime bakiyorum ve üzerinde umdugu azligi var" dedi.

"Anilarim ... Onlari bitirmeliyim. Aralik ayinda güney Fransa'ya gitmeliyim. "

Konustugu sirada ona baktim ve bir an için yasli adamdan kurtulmamizi dilemektim. Aldigimiz yarim saat, ona mal oluyordu, biliyordum.

Bill, "O zaman ne yapacagiz?" Dedi. Bayan Sturdee ile baglantida miyiz? "

"Evet," dedi bize. "Bayan Sturdee seylerin nasil gelistigini bilecek. Onunla irtibatta kalabilirsin. "

Bayan Sturdee kisa süre sonra büyük mese kapisina geldi. Gitme zamaninin geldigini biliyorduk. Ve okudugumuz gibi ne kadar zaman geçtigimizi fark ettik. Çünkü oda ?ngiltere'deki en önemli insanlarla doluydu. Bir habercilik yürümek gibiydi. Birincisi, Anthony Eden vardi. Sonra Sir Oliver Littleton da dahil olmak üzere birkaç kisi. (Ekonomist oldugunu anladik.) Sonra Brendan Bracken geldi.

Bill elini uzatti. "Bayan McGaughey ile tanismanizi istiyorum" dedi. Ne dedigini hatirlamiyorum. Çok heyecanliydim. Ama uzun, saglam bir adamin yüzünde hos bir görünümü hatirliyorum. Ve hatirladigim kadariyla, saçma sapan sarisin saçlarini korumak için bir çesit saç tonigi kullanmaliydi.

Bayan Sturdee bizi asansör koridoruna kadar takip etti. Neredeyse oldugumuz kadar endiseli oldugunu rahat hissettim.

"Size ne kadar minnettar oldugumuzu söyleyemem" dedi.

"Belki de sizin yerinize kalmanizin yeterince önemli oldugunu düsündüm" dedi.

Biz ayrintiya dökülüp düsmedigimi sordu. Ona dokunmamiz gerektigini söylemistik. Mali düzenlemelerle çok ilgileniyor gibiydi ve konuyu çok güzel bir sekilde açti. "Bahsettiginiz figür - iki ila üç bin, öyle degil mi?"

"Oh, hayir" dedik. "Yirmi bes bin dolar oldu. Arti seyahat masraflari. "

Öyle demedi, ama bunun çok para oldugunu düsündügünü söyleyebiliriz. Biz de yaptik.

"Ve eger gelirse, umarim sen de geleceksin" dedim ona.

"Bu arada, sana göre bir sey var," diye ekliyordu, geçen yilki Noel kartlarimdan birini çocuklarin resimleri üzerine çekti. "Küçük figürle göndermeliydim, ama düsünmemistim."

"Çocuklariniz bunlar mi?" Diye açikça gösterilen ilgi ile. "Ve o harika köpek - o senin mi?"

Birkaç saniye daha konustuk ve yürümeye basladik. Neredeyse bizimle yürümekte israr etti. "Yolumuzu bulmus olsaydik, kesinlikle bulabiliriz," dedik ona. "Bu vesile için bir araba ödünç aldik - avluda bekliyor" dedi.

Bu yüzden biz asagi ve tekrar Cruttenden'e gittik. Bize herhangi bir soru sormadan bizi Ritz'e geri götürdü. Oradan biz aksam yemeginde çok süslü Cot D'Or'a gittik - sonra oturduk ve kosullarin kisa bir özgeçmisini yazip yazdiktan sonra.

Ödüllendirildik. Ertesi gün, Bayan Sturdee'den "Elle" teslim edilen bir notta, Bay Churchill'in Amerika'ya gelip gelmeyecegini bizden istedigini söyledigi gibi bize bildirme sözü verdi. Ayrica, bizim gecikemizi umdugunu söyledi. Rahatsizliga neden olmadi, ziyaretimizin "verimli" oldugunu düsündü.

Harika bir mektuptu. Bill'in yönetim kurulu vasitasiyla sona erdiginde çerçeveleyebilecegini umuyorum.

Ve bunun hikayesi - Gret'in benim normal sorumluluklarimi devralmasina izin verdiklerinden dolayi tesekkürler - Çagimizdaki Adam Winston Churchill ile görüsüp görüsmeliyiz.

Ask,

(Joan)

Not: Babam William McGaughey, daha sonra ABD otomobil üreticileri birligi olan Automobile Manufacturers Association'in halkla iliskiler müdürü idi. Görevi, Winston Churchill'i ülkede üretilen 100 milyonuncu araçtan anilacak bir endüstri yetkilisinin bir araya gelmesi için Birlesik Devletler'e gelmeye ikna etmeye çalismakti. Sonunda, Winston Churchill gelmedi. Bununla birlikte, Miss (Jo) Sturdee verilen Noel karti için tesekkür eden ailemize el yazisi ile not yazdi. Mektup kuzey Afrika'dan gönderildi. 1951 yazinda Bayan Sturdee, Bill'e ve Andy McGaughey'ye Avam Kamarasi'na ve Winston Churchill'in atalarinin evi olan Blenheim sarayina özel bir geziye çikti. Inaniyorum ki daha sonra Detroit'e geldi ve Greenfield Köyü'nü ve Rouge Ford Nehri fabrikasini gezdi. Iyi bir yazar olmanin yani sira, annemin arkadas edinmek için bir hediyesi vardi. Gret (Margaret) Durham annemin kizkardesiydi.)

 

(2) Mussolini'nin kamu binalari bakani Renato Ricci ile beklenmedik bir sekilde bir araya geldim.

Günes solmaya basladi. Günü kalin duvarli Hadrian Mezari'ndan geçerek geçirdik, yaklasik 2 bin yil önce Roma Senatosuna ve diger kamu binalarina çikan kalintilar arasindan kolezyum gölgesinde kahya temsilcileri ile dolasip dolasip geçtiler.

Iki Roman arkadasimin planladigi geziyi kapatmak için vardi; bunlardan biri yarisi omuz silkerek "yari eski ören yerlerini gördünüz. Belki de yenilerini incelemekten hoslanmazsin ya da istemezmisin? "

Saskinlik suratimi asmis olmaliydi, çünkü hizla açikladi, "Zavalli yasli Musso ... kalintilarini da birakti. Foro Mussolini'yi konusmak için kullandiklarimdan bahsediyordum, simdi ise Italyan Forumu olarak aniliyor. "

Borghesi'nin bahçeleri boyunca, kuzeybatiya ve bogaz boyunca, manzara ile kapli cadde boyunca, sürekli yükselen Pincio'ya kadar sürdük; sehrin üstünde, Piazza del Popolo'da asagi dogru bakabileceginiz yükseklik ve sehir geneline dogru. Peter'in kubbesi.

Yeni Fiat 1400'ü Pincio'ya birkaç dakika park etmeyi basardik. Motorlu bisikletten Topolino'ya ("Mickey Mouse" - küçük Fiat verilen takma ad) - çok ara sira Amerikan arabasina kadar her akla gelebilecek her tür araç.

Sonra, yaz boyunca terk edilmis modern bir üniversite kampüsünde kendimizi bulabilmek için sonunda Tiber'e ve son derece yeni apartmanlara dogru ilerleyip etkileyici, genis Ponte Duca d'Aosta'nin üzerinden geçecegiz.

Baslangiçta, tamamen bambaska, beden egitimi tüm branslarina yerlestirilmis ve 1932'de açilan beyazla tezat kagipli, modern binalarda her yönden özgürdük.

Bilinen görünümlü beyaz mermer Stadio dei Marmi'nin sinirinda durdik, 60 atletten olusan heykelleri her çesit atletik pozlarla çevreledi.

Birden arkadaslarimdan biri hafifçe sertlesti ve digerine döndü.

"Gördügümü düsündügümü görüyor muyum?" Diye basladi. "Ya da Ricci olduguna inanmam yanlis mi?" Iki adamin bulundugu yere dogru uzaklasti.

Digeri gözlerini küçültüverdi, sonra yarim bakista, yönümü sorgulayan yarisi sordu. "Bu Ricci. Elbette, Ricci. "

Ricci kimdi, bilmek istedim, aralarindaki heyecani hissetti.

"Bunlarin hepsini insa eden Ricciydi" diye biri, stadyumu, su anda bos olan ferah binalari eklemek için bir el salladi. "Ricci, hem kamu binasi bakani hem de Mussolini yönetimindeki saglik bakaniydi. Ayak yarislarindan birini kazandiklarindan kendimden bir kez madalyayi aldim. "

"Bes yil sonra onu hapisten çikardilar" dedi digeri aciyarak. "Sadece birkaç hafta önceydi, sonunda serbest birakildi."

Digeri arabaya geri dönmeye baslamisti. "Eski günlerde onu taniyorduk" dedi. "Herkes onu taniyordu."

"Simdi çogu insan onun öldügünü, Mussolini ile topuklu asildigini düsünüyor."

Ricci ile biraz konusamayacagimiz herhangi bir sebep olup olmadigini sordum. Italyanlara bir süre danistilar, sonra nedenini göremediklerini kabul ettiler.

Dolayisiyla, dolasirken stadyumun mermer janti boyunca eski Fasist liderin yanina gidiyorduk; Ricci daha sonra, çesitli Italyan sehirlerinin Roma'dan dösenmis ana özelliklere uymasi için gönderdigi muazzam heykeller bize söyledi.

Sonunda kalçasinda bir eliyle ve iki ayak da sikica birbirine bitisik olan kellik yapan yorgun görünümlü erkege ulastik - Mussolini tarafindan Piazza Venetia'nin balkonundaki insanlara birçok adresinde aktarilan jest.

Ricci ile biraz daha büyük, daha genç bir adam vardi.

"Bu adam için çalisiyorduk, bu diger adam" rehberlerinden biri ingilizce bir kenara itti dedi. "simdi bir isi var ve çalisiyor, Fakat zavalli Ricci, kezlar çok zor, korkuyorum, onun için."

Tanitimlar Italyanca yapildi. Ricci ve ben el sikistik ve takip eden garip aralikta - esas olarak hiç ?talyanca konusmadigimizdan kaynaklanan bir beceriksizlik, Ricci çok az Ingilizce konustu - ben not ettik, ancak yeni, gri balikgözü takimindan ve sari, Yipranmis mansetlerle yumusak yakali gömlek.

Ancak buz kirildiktan sonra, Roman arkadaslarim araciligiyla, Mussolini'nin en çok sevdigi ve savastan 40 milyona maloldugunu söyledigi büyük proje hakkinda birkaç sey oldugunu söyledi.
"simdi, sanirim," dedi, "çok daha pahaliya mal olacakti."

Bir süre sonra Amerika'li ziyaretçinin yüzme havuzlarini görüp görmeyecegini sordu. Ona cevap verecegimi söyledim.

Besimiz Fiat'a sikistik ve çakilli bir caddenin altindan geçip, beyaz mermer dösenmis kisa alani geçtiler.

Ricci, "Mussolini sonunda tüm karayoluyu beyaz mermerle kaplayacakti" dedi.

Bir dizi genis tas merdivenin önünde bir liman kafesi altina aldik. Tokada kova ve paçavralarla dolu tek basina çalisan bir kadin vardi. Ricci'yi derhal tanidi ve terk edilmis binaya girip, ücretli ve paçavralari geçip geçmemizi sagladi ve bizden sonra sessizce bakmamiza izin verdi.

Ejeyly Ricci, mermer merdivenle eslesen mermer merdivenlerden yukari dogru gri mermer koridorun önünü açti - burasi ve orada mermer kirilmis veya yontulmus, gevsekçe konusan bir bölüm - ve en etkileyici kapali yüzme havuzlarindan birine götüren bir kapiyi açti. Gördügüm. Yaklasik 60 metre uzunlugunda, her iki tarafta da, atletik figürlerin karmasik mozaik duvar resimleri ile çevrelenmistir.

Büyük plakali cam pencereleri ve disaridaki arkadaslarimdan birinin disindaki terasta "Birçok kez bu havuzda yüzmeye basladik ve daha sonra orada içkilerimiz için oturdum" dedi. Belki de çok masraftir, ancak birçok insana da çok mutluluk getirdi. "

Sonra üst katta, özellikle çocuklar için yapilmis baska bir havuza çiktik; havai çati, günesin güçlü isinlarina izin vermek için bir dügmeye basarak geriye elektrikle döndürüldü.

Birisi girdigimiz sallanan kapilarin iç tarafinda "Push" ve "Pull" sözlerine dikkat çekti. Ricci, binayi isgal eden Amerikan askeri personelinin bu hatirlaticisina sinirle güldü.

Arkadasi, "Mussolini hakkinda sakalar yapiyorlardi - bu Amerikan subaylari" dedi. "Fakat Roma'da, savas sona erdikten üç yil sonra Foro'yu en sonunda terk ettiklerini fark ettik."

Alt katta tekrar döndük, bu sefer gizli bir kapidan Ricci'yi siyah taneli beyaz mermerden tavana panellendirilmis yüksek duvarli bir odaya götürdük. Odanin bir ucunda, elli fit uzunlugunda ve yarisi genis, mermer kapli kahve dagiticisi, her Italyan'in olmasi gereken çok siyah "patlayici" kahve içindir. Öte yandan, neredeyse omuzlarim kadar yüksek olan bir kaide üzerinde, Goliath'i öldüren, elinde bir sapan ve tas olan David. Neden David orada, Ricci bilmiyordu. Tek söyleyebilecegi, bunun bir zamanlar Mussolini'nin özel egzersiz barosu olarak kullanildigi gizli salon olmasiydi.

Roman arkadaslarimiz, "Varoldugunu bile bilmiyorduk" diye itiraf etti.

Odanin bir yanini ve arkasindaki küçük bir bahçeyi astarlayan pencerelerin disina baktik. Yirmi bes ile otuz fit yüksekligindeki Avusturya çamlari, küçük, düzenleme olsa da, oldukça resmi olanlarin kaldiklari tek özellikti.

Bu noktada, Italyan'da oldukça düzenli bir konusma akisi sürdüren Ricci, hayali bir sessizlik içinde geçti.

Sonunda, kirdi.

Onlari, beni neredeyse tanidiklarini düsündügüm kadar çok kez görmeliydim "diye fikralarla fideler diktigine inandigi çam agaçlarina bakti.

Toplama alacakaranliginda bina disina çiktik - Geçmisin anitlarini gezmeme yol açan geçmisten gelen bu hayalet - arkadasi Roman arkadaslarim ve ben I. Firtinanin bir adim daha uzun adimlarla geçmesini sagladik Bakmaya durmus bir çift sokak Romaliyla karsilastik, bunlardan biri ciddi bir el sikisma ugruna ugradi.

Ricci'yi eski Roma duvarindan uzakta olmayan evine kadar sürdük. Kendisi ve onunla birlikte olan adam Fiat'dan ayrilip vedalasmalarini tamamladiginda, diktatörün durusunu bilinçsizce bir kez daha üstlendigini belirttim - parmak halkasi elinden kalçasina parliyordu.

"Tuhaf bir dünya gibi" diye konustu, ayrildikça arkadaslarimdan biriydi. "Bu iyi bir insandi - bürosundan çok fazla kazanç saglamayan dürüst bir adamdi. Fascisti'nin yaptigi birçok seyi de elestiren biri. "

"Artik demokrasimiz var, Komünistler gürültülü 1 Mayis geçit töreni yapiyor ve duvarlarinda seçtikleri her seyi boyayabiliyorlar. Ancak sizi bu adam hakkinda söylediklerini dikkatli bir sekilde yazmasi için uyarmasi gerekir - ya da belki de onu hapishaneye geri götürecekler. "

O gece yalniz otelde kaldigim aksam yemeginde, Renato Ricci'yi duymus olsaydi odama getiren garsona sorardim.

"Si, si," diye yanitladi. "O Fasist biriydi."

"Mussolini ile birlikte öldü," diye ifade bogazi kesme jestini yapti.

Ertesi gün, Mussolini ile ilgili olarak, bir Amerikan askeriyle "evli" bir evlilik yasindayken, evlilikleri çok iyi sonuçlanmayan genç bir kadinla konusurken kendimi buldum.
simdi ailenle birlikte evine döndü ve iki yasindaki bir kizi ayda 20.000 lire (yaklasik 33 dolar) maasla desteklemeye çalisti.

"Mussolini'nin pek çok iyi niyeti vardi" dedi. "Sadece bes yil simdi - ve pek çok kisi Foro Mussolini'deki atletik oyunlar o günlerde nostaljiye baslamis durumda."

Amerika'nin savas sonrasinda Italya'ya yaptigi yardim - ve Marshall Plani?

"Yapabileceklerini yaptilar - ECA" dedi. Tüm Italyanlar gibi bireysel mektuplar degil tek bir dünya olarak telaffuz ederek, geçmis zamanlarda da konusarak, program bitmis ve bitmismis gibi.

Amerika bir arkadas olarak Italya'da - ve biz çok yardima ihtiyacimiz var. Rus halkindan ve dünyanin geri kalanindan kesilmekten korkuyorum. Çok korkunç olurdu - Italya gibi küçük bir ülkeye ne yapabileceklerini.

"Sadece Italya'da birkaç iyi, dürüst erkek vardi" diye çekti ne yazik ki. "Ancak Italyan insanlarla her zaman zengin isyerinden çikmak istedikleri görülüyor."

 

(3) Blenheim sarayi halka açtiklarinda Marlborough Dük ve Düsesini ziyaret ediyorum.

"Dük ve Marlborough Düsesiyle ögle yemegi için Blenheim Sarayi'na gittim. Savas sonrasi toplumsal piyangonun Britanya'nin mavi kanlarinin kremi için ne kadar sallandigini kendim görmek istedim.

Marlboroughs, 5000 dönümlük bir parkla çevrili, muazzam 300 odali bir sarayina sahip. Bu çalisan bir adam bana "Ingiltere'nin en büyük beyaz fili" dedi.
Dürüst olmak gerekirse, herhangi bir Hollywood yapimcisinin rolü kazanmak için hayal edebilecegi gibi, ünvanini onuncu sirada olan su anki dükünün ve esi - kraliyet gibi - esmer bir güzellik gösteriyorken, iyi niyetli bir iyi hazirlandigini bildirmeliyim kavga.

Vergiler ve bakim - Dük'ün 12 bin dönümlük isletme sahipleri, kosullarini korumak için 50 ila 60 çalisanin çalismasini gerektiriyor - uzun boylu, ramrod destekli, patrici görünümlü 53 yasindaki dükte bu evi kendi kalesi olarak görmeyi imkansiz hale getirdi Atasözünün eski anlami. Bu yil, 1705 yilinda Queene Anne'den bu yana ilk kez, Marlborough Dükü'nü kraliyet mülkiyeti ve 240.000 liralik bir ilk mirasla sundu, en sevdigi savas efendisi için uygun konak insa etmek için Versailles benzeri Blenheim halka açik.

Reynolds'un aile portreleri arasinda, Bernini'nin çesmelerinde, Reisner'in mobilyalariyla çirçirlayabilecegi yaklasik otuz iki sent (Amerikan) için ve Madison Avenue caddelerinde görmediginiz gibi dünyanin en kaliteli Powder Blue çini ve gümüsü üzerine saçmalamissinizdir.

Bütün bunlara sahip olan Marlboroughs, kuskusuz hazinelerini görmeye gelecek olan binlerce kisinin istilasi ihtimali karsisinda saskin. Fakat tamamen dayaniksizdirlar.

Duke, arkadaslarindan birinin Blenheim'in halka açilmasindan duyuru yapildiginda ona bir sey söyleyerek aktardigi "senin çatinizi kafanizin üstünde döndügünüzü görüyorum" dedi.

Ödünç alinan bir arabanin tekerleginde ödünç bir soför, beni büyük giris kapisi boyunca ve muhtesem yesil dönüm noktalarindan mesafedeki konaka dogru dönen dolambaçli cadde boyunca sürdü.

Bir rehber, beni aile oturma odasina götürdü. Düses masasina bana bir kokteyl sunmak için yükseldi. Muhabir kagit yiginlari, kirtasiye yiginlari ve muhasebe kagitlarinin zarflari ve kasnak yiginlarini kaydettim ve isyerinin arkasindaki is anlayisinin çogunun, kirkin sonlarinda veya ellili yillarda bu kadina ait oldugu, Sayin Alexandra Mary'nin dünyaya geldigi bir bakista toplandi. , Henry Arthur'un 4. çocugu, Viscount Chelsea ve Cadogan'in Besinci Kontunun torunu.

"Kocamin Blenheim'i halka açma karari buydu," diyerek oldukça samimi bir sekilde ekliyor: "Fakat Büyük Rehber'e ekstra rehber koyan veya halinin Devlet Yemekhanesine döndügünü gören benim. ”

Kisacasi Kizilhaç ve A.T.S.'den bahsettik. faaliyetleri. Özellikle Monte Cassini'deki Kizil Haç etkinlikleri ile ilgileniyor, 1938-40 yillari arasinda ?ngiliz Kadin Yardimci Bölgesel Hizmetlerinin bas komutaniydi.

Düses, kocasi kocasi, uzun boylu, biraz portbeli - ama çok dik olan - bir bastonuna yaslanmis bir adam odaya girdiginde, söminenin önünde bir lamba masasina yerlestirilmis küçük, elle oyulmus fil koleksiyonunu gösteriyordu.

Dük, ziyaret eden Amerikali bir gazeteci ile konusan topu sürmek için karisindan çok daha zorlu buluyordu. Ya da belki suskunluk karsilikliydi. Çünkü Texas ve Oklahoma hakkindaki yorumlarinda ve Windsor'da yasayip yasamadigimi sorarak, poker yüzündeki aristokratin mizahi olup olmamaya çalistiklarina ya da sadece yanlislikla eglenceli hale geldigine karar vermek zor buldum. (Detroit'te, Detroit Nehri boyunca Motor City ve Windsor'u birbirine baglayan pistin ABD tarafinda yasiyorum.)

Böylece, simdi ve sonra iyi ve doyurucu bir gülümseme için eski bir Hoosier egilimini bastirarak, yorumlarini her birine titiz ve titizlikle yanitlamaya çalistim.

Marlborough'larla yaptigim ziyaret süphesiz aklimda iki puani kaldi. Marlborough'lar, Blenheim'i yogun, neredeyse özverizmeden seviyorlar, ki bu vahsi, dolasan Amerikali pek de anliyor. Ve ekip çalismasi hakkinda konusmak - bu iki gururlu, magrur bir sekilde, bir kaç gazi gibi operasyonu sürdürecek sekilde bir araya getiriyorlar.

Dük, Margaret Teyzem'in ziyaretçileri, Indiana'daki Greencastle'deki Eski Ev Yeri'ndeki kirmizi saklon yataklara yönlendirmesinde kullandigi sekilde yol açti.

Oturma odasinin kaldirilmis bir tas piazza üzerine park ettigi güney ve dogu kisimlarinin panoramik görüntüsünü saglayan Fransiz kapilardan bir çift yürüdük. Sabah kapli izgarali korkulukta ellerimizi dinlendirerek bir an durduk. sasaali abretyum sarmasiklari.

"Savasin çitlerine yaptigi sey buydu," diye açikladi Düses, altimdaki resmi bahçeyi çevreleyen titizlikle kesilmis porsuklarda büyük bosluklar oldugunu belirtti.

O, porsuklarin gübre gübresi gerektirdigini ve ikincisinin savas sirasinda kullanilamayacagini ve bir omuz silkerek "Bu çiplak bölgelerin düzgün dolmasi uzun zaman alacak" diye ekledi.

Günes lekeli, yipranmis tas merdivenlerden asagi, çakil tasiti boyunca ve disari dogru büyük bir yesilin üzerine yürüdük. Yesil ortasinda duke birdenbire döndü ve arkasini gösterdi.

"Louis XIV'ün varligi en güzel gövde" diye Güney Portico'nun yüksekliginde devasa bir tas büstüne dogru el salladi.

Blenheim'a nasil geldi?

"Ilk Duke, sanirim biraz yagma aldi" diye düsünüyor Dushess'a acayip gülümsedi. "Belçika'daki Tournai kapilarindan geldi."

Daha sonra, rehber kitabinda 30 ton agirliga sahip oldugunu, "agirlikça oldukça bozulmus" bir Bati Ülkesi mavnasina kondugunu ve 1721 yilina kadar yerinde kaldirilmadigini okudum. Fakat bununla mükemmel bir sekilde Blenheim'in geri kalani, saray için açikça oyulmus olabilecegini belirtti.

Marlborough'lar, yerini yenilenmis (savas sirasinda hükümet tarafindan devralindi) ve hazineleri yaz turistleri için zamana uygun hale getirmeyi denediklerini anlattiklarindan, oturma odasina geri birkaç dakika rahatladik. Sonra yumusak bir kiyafet içindeki bir footman ögle yemegini ilan etti.

"Nedir bu?" Diye sordu Lezzet, ikinci sira - sos kaplamali etin uzun seritleri - bölünmüs, sert pismis yumurtalarin ilk sirasini izlemek için geldiginde birazcik sordu, marulun parçalanmasi için bir Hollandaise- Sos gibi.

Yardim önünde kendisine "Lütuf" olarak atifta bulunan ve kendisini Blandford olarak (1934'te babasinin ölümünden sonra simdiki ünvanini alan Blandford'un Marquis'idir) kisisel olarak hitap eden karisi, esaretini kaybetmeye basladi. Gururlu çenesini bir yöne dogru çekerek, "Amerika'daki kayinvalide beni gönderen sigir eti" dedi.

Amerika'nin kayinvalidesinin nerede yasadigini sordugumda bana portresi ve heykeli benzeri daha sonra saraydaki çesitli yerlerde görebilecegim eski Consuelo Vanderbilt su anda Bayan Louis Balsan ve Aiken'de yasiyor, Kuzey Carolina. Marlboroughs'un Birlesik Devletler'de evli bir kizi var, kocasi Pennsylvania'da bir gazeteci.

Amerika sigir eti ile maydanoz tereyaginda daldirilmis yeni patates tenekesi vardi ve mükemmel genç ispanak, düzgünce dogranmis ve hafifçe kremali, ben de zevk aliyorduk. Ancak Grace, Popeye'yle olan ortak çikarlardan yoksundu. Ispanagin üzerine büyük bir küçümseme ile bakti.

Bir sonraki kurs - her seyden önce bana yardim etti, Düsseldorf sonraki, Zarafeti son - meyve dolu bir köpüktü, yalnizca kendim ve Dük tarafindan yenildi. (Belki de Düses'in tutsakligi onun güzelce ince figürünü açiklar.) Sonra bir peynir tahtasi getirildi, sasirtici derecede sasirtici bir peynir dizisi ile Dük'ün adi iterek tesvik etmesini imkansiz buldum ve sadece küçük bir bölümünü aldi. Bana en yakin peynirin

Masamizdaki yer ayarlarimizi üç bardak süsledi, Blenheim'in sahibinin Amerika'dan bir ziyaretçi için tüm çabayi gösterdigini gösterdi. Birincisine, yaya adamlarindan birisi, yemek baslangicinda, içinde nane yapraklari olan bir çesit buzlu turuncu renkli karisim döktü. Dük, ona en yakin ayak takimina kaslarini çatarak "Bu turuncu var mi?" "Evet, Efendim," dedi müteveferik cevapti. Dük sesli bir sekilde püskürterek, "Asla portakal eklemek istemiyorum - bozuyor" dedi. Sivinin asil ?ngiliz favorisi oldugunu anladim - çay.

Gözlügün geri kalan kismi bosaldi, Dük'ün aldigi liman hariç ben reddettigim yemek bittikten sonra.

Ögle yemeginde konusma, bir konudan digerine biraz sarsildi. Dük Ingilizceleri - Ingiliz vurgusu daima bu Orta Bati'ya bir engel teskil etti - mirildamis telaffuzuna ekledi, kulaklarim neredeyse iki katina bükseydi.

Bununla birlikte, Düses, sözlü bosluklar olustugunda tutundu.

Bay Winston Churchill'in dogumhanesinin Blenheim'da oldugunu ve her iki Churchill'in ebeveynlerinin de Salon revakindan kolaylikla görülen Bladon Church'e gömüldügünü söylemistim, kocamla ben o gün on iki dakikalik bir röportaj sirasinda Churchill'i o hafta iki kere gördügümüzü belirtmistik. "Bölünme" (oylama), hükümete ait demiryolu üzerindeki navlun oranlarinin yükseltilmesi konusundaki tartismali tartismayi izlerken, gece yarisi yakininda büyüleyici saatte, daha da önemlisi - Avam Kamarasi'ndaki ofisinde gerçeklesti.

Düses'i aydinlatan "Sadece bu Çarsamba aksam yemegi yedik," diye aydinlatti.

Richard Crossmans'in tartismalarinin aksami Avam Kamarasinda aksam yemeginde misafir oldugumuzu söylemeye devam ettik. Crossman, Isçi Partisi lideri ve Coventry'den bir Parlamento üyesidir.

"Bunu nasil yapardiniz?" Düses, mizah ve inançsizliktan olusan bir karisimla sordu.

Ona, Crossmans'in bir önceki yil karsilikli bir dergi editörü-arkadasi tarafindan Detroit'te bize gönderildigini söyledim; ikisini de tesvik edici ve ilginç bulduk - ve Bayan Crossman sasirtici derecede muhafazakâr.

Sir Stafford Cripps'le 45 dakikalik röportaja katigimdan bahsedince, Grace, "adam" hakkinda düsündügümü bilmek istiyor.

Röportaji son derece iyi ele aldigini, eski bir Ingiliz hilesine basvurmadigini, çok sinir bozucu buldugunu söyledi - sorulan kisinin cevaplamayi seçmedigi ya da yapamayacagi sorusu küçümsenen bir numara.

"Bana söyledigi birçok sey beni Ingiltere'nin gelecegi için alarma geçirdi" diye ekledi. "Ingiltere'nin millilestirme yoluyla kartellerle ilgilenebilecegi yönündeki ifadesi - beni korkuttu."

"Ama ben çok samimi oldugumu hissettigimi söylemeliyim" diye kestirdim.

"Evet," Duke sessizce "- Evet, bu konuda hiç süphe yok - samimi" dedi. Samimi ve çok yetenekli. "

"Su an sahip oldugu görevi üstlenmek için muhtesem bir uygulamadan vazgeçti" diye bana Cripps'in Ekspröran sansölyesi olmak için terk ettigi çok degerli hukuki uygulamalari hatirlatti.

Egitimi tartistik.

Marlborough'un bes çocugu egitmenlerce evde egitildi. Sadece son kalan, dokuz yasindaki bir çocuk su anda okulda kaliyor, sürü ile birlikte atilmis.
Uygun ögretmenleri nerede buldular sordu.

Duke, "Ögretmen?" Düsüncesinden neredeyse saçma gelmis gibi duruyordu. "Onlardan bol miktarda bulabilirsiniz - her yere"

Bebekler konusunu ele aldik ve Amerikan bir kadin olarak, bebegimi herhangi bir yerde, ancak hastanede birakmam gerektigini düsünmemistim. "Konustugum çok fazla Ingiliz kadin evde daha çok olduklarini israrla vurguladi" diyerek konuyu açtim.

"Tabii ki, evde daha iyi - en azindan öyle düsünüyoruz," dedi hostes bana güvence verdi. "O halde seyleri istediginiz gibi patronlarla gezebilirsiniz" diye yorumunu bir gülümseme ipucu ile degistirdi.

"Ben yerel hastanenin yönetimindeyim," diye devam etti. "su anda bir kadina korkunç bir sikinti yasiyorum."

"Ilk önce, ona bir yatak getiremiyorum. ?kincisinde ise, hastaneye kaldirildigi sürece kimse ailesinin geri kalaninin sorumlulugunu almak istemiyor. "

Blenheim'in bulundugu Woodstock kasabasinin belediye baskani olarak (cq), Düses, yerel makamlardan birinin cenaze törenine katilmak zorunda kalmisti. Dolayisiyla, kendisini mazur görmüs, bir anligina tekrar ortaya çikti - giydigi güzelce kesilmis siyah elbisenin üzerine uzun altin otoritelerini bagladiktan sonra - ve Blenheim'in iç mekanini iki saatlik bir tur için bas rehbere çevirdi.

Orduda Dük'le görev yapan bir Scotchman olan rehber, merakli Amerikalilarin kalbinden sonra beyefendiye döndü.

Büyük salonda, resmi turun basladigi muazzam bir masanin üzerinde muazzam, uzun saçli gümüs bir kâseye rastladim. Rehber döndü ve bir piriltiyla bana, "Insanlara su anki duvari yikandigini söylediler (içinde açikça telaffuz edildi)" diye iyi nazikçe söyledi. "Babasi bir gümüs koleksiyonundan yapilmisti. Mevcut dük, bunun bir yumruklu çanak oldugunu israr ediyor, ancak bunu yapanin tek o da o "dedi.

Rose Oda etiketli bir kapinin arkasinda ne oldugunu sordum.

"sey, sadece bir göz atalim," diye mecbur açti.

Çerçeveli resimlerden olusan birkaç yigin, içinde kurumus bir kösk söminesi, bazi güzel parke döseme vardi.

"Birisi bunun Churchill odasi oldugunu söylemeliyiz" diye açikladi. "Ancak Duke, sahip olmayacagini söyledi - birinin Churchill'in dogum odasi olmadigini anlamisti. Ve simdi genç bir kadin bebek koleksiyonu göstermek için onu kiralamak istiyor. "

Dük, baskalarinin kendi hazir kitleleri tarafindan kazanç elde etmelerine izin vermek için saray bölümlerini disari birakmaya nasil hissetti?

"Halk, sarayi görmek için paralarini ödediginde, güvenmedigi ekstra seyler olmamali" diye yanitladi.

Daha sonra, büyük resim odalarindan birinde geçerek, erisilebilir bir masanin üzerine bazi zarif, küçücük, yemek sonrasi kahve fincanlari isaret ettim. "Kalabalik çok kalin olmadan önce onlari uzaklassaydi iyi olur" diye uyardim.

"Dük hiçbir seyi koymayacak," dedi omuz silkti. "Yarim tron ödedigi sürece herkesin parasini vermesini istiyor" diye israrla.

"Marlboroughs cenaze törenine döndüklerinde, daha önce yetistirdikleri bir sey üzerine endiselerini dile getirdiler - Amerikali turistleri Amerikali turistlere bir gün ayirip, Blenheim'i görmek için Oxfordshire'a yetmis mil yol katetmek için en iyi yolu.

"Amerikan dolarlarindan sonra çiktik," dedi her ikisi de açikçasi,

Dük dikey olarak uzun süre kalin bir puro çigner.

"Ingiltere'nin bu harika Amerikan dolarina ihtiyaci var," diye gülünce, "Ben sadece geçen hafta ilk Amerikan dolarim var" diye usluca mirildandi.

 

(4) Papa Pius XII ile (digerleri 35.000 kisi ile birlikte) bir izleyicim var.


Papa Pius XII ile seyirciler bugün Irlanda'nin Eamon de Valera'si, esi ve kizi da dahil olmak üzere 35.000 kisiyle paylasildi.

Vatican soförü tarafindan yönlendirilen, American Ford'da Aziz Petrus'a gittim, Detroit'in Peder Joseph Breitenbeck tarafindan yazilan bir giris mektubuna inaniyorum.

Bu baglamda, çok seçkin bir azinligimdan biriydim, çünkü bugün ?talya'da herhangi bir otomobilde - bir Amerikan otomobilinden söz etmese - bir lüks. Vergiler yüksektir ve benzin ücreti sadece bir galon dolardir.

Bu kutsal yilda Azize Petrus'a gidenlerin büyük çogunlugu otobüsle ya da yürüyerek bunu yapar. Bazilarinin at sirtindan attigi, Italya'nin güneyindeki yasli bir kadin da resmin tüm Roma gazetelerinde oldugu gibi.

Komünist gazetesi olan "Unita" disindaki tüm belgeler, kutsal Yil için Roma'ya gelen hiçbir hac geldigini tekrarlamaya devam ediyor - sadece Katolik propagandasi,

Bir turist - Protestan bir turist olarak - birçok "turistik" yerlere gittim. Ve her yerde - Kolezyum'da, eski Roma kalintilarinda, Roma'da ziyaret ettigim çok sayidaki eski kiliselerde çok sayida hac var olmustur. Rahipleri tarafindan yönetiliyorlardi, onlar dünyanin dört bir yanindan geldi.

Bu ögleden sonra, St. Paul'da - Katoliklerin iyi ziyaret etmesi gereken dört basilikten biri - 264 Katolik papaganinin portresini çeken biri - ziyarette en az yüz Alman haci, kirmizi-soyulmus ögrenci rahibesinin (bkz. Romalilar tarafindan, ögrenci-rahiplerin kendileri tarafindan "haslanmis yengeçler" olarak bile olsa), mumlari merkezdeki sunaga dogru takip ederek.

Dün ögleden sonra, kolezyumun gölgesinde bir kahverengi satici ile dicker yaparken - sehrin kalbinde halen duran Roma olan ihtisamli olaganüstü anit - gülümsedi ve bir düzine ya da çok yasli kadin istedim anlasilan kadar zimbirttim. Rahipleri ile fotograflamak.

Bunlar fakirlerdi ve Romali dostlarimin eski ve aç hacilarin bana Roma'ya sizdigini söyledi. Detroit'teki neredeyse herhangi bir yardim kurulusu tarafindan süpheli bir sekilde alinip alinacak olan ayakkabilarin içinde Roma'nin manzaralarini hevesle gören, evlerinden gelen tül çantalari ile uzun siyah, yipranmis elbiseleriyle onlardan bir resim istedim.

Soför yolunu keserken - Roma'daki herkesi, rahiplerdeki ve rahibelerindeki - hatta Via Conciliazone'un yanina, Vatikan sehrine götüren herkesi egitirken, otobüs yüklemesinden sonra otobüse bindikten sonra ögleden sonra ögle saatlerinde otobüs yolculuguna çiktik. Papa'nin bu haftanin cumartesi ve pazar günleri için zamanlamasi beklenen kitleye.

Protestan oldugum ve bu konularda pek bir sey bilmiyorum, çünkü Amerikan Koleji'nden Piskopos Martin J. O'Connor, sürücüye beni Aziz Petrus'un kapisina götürmesini söylüyordu. Bishop O'Connor, Roma'daki çok bireysel mor-kirmizi her kisinin "Kardinal Kizilligi" olarak tanidigina göre uzun siyah bir kiyafet içinde iri ve agir setli bir adamin bana bu hafta tek basina 700 seyirci talebi oldugunu söyledi. Gelecek haftalarda 200.000 bekliyordu.

Bu yüzden yillar önce Michelangelo tarafindan kirmizi ve turuncu ve mavi üniformalar giymis renkli ?sviçre muhafizlarinin birkaç setini geçtik. Kardinal'in Red adli devekusu tüylerinin tepesinde siyah kasklarini giydikleri dikkatle duruyorlardi, uzun siyah mizraklari sanki is demekmis gibi tutuyorlardi.

?talyanca konusulan sihirbazlar bana kapidan geçti, daha uzun gardiyan koridorlarini geçerek sadik birkaç büyük kalabaligin arasindan geçti ve St. Peter'in ünlü kubbesinin altindaki muazzam St Andrew heykelinin hemen altina insa edilmis özel bir ahsap platform üzerinde yükseldi. .

Sessizce bana yakindi. Önümdeki tezgahlarda ve her tarafa serin duruyorlardi, hepsi de Verona'daki bir yetimhaneden bir rahibe rahibe grubuyla birlikte, suçlamalarin birçogunun eslik etti.

Yüksekten gelen bir sesi duydugumuzda - Italyanca, Fransizca, Almanca, Ispanyolca ve Ingilizce - duyurulari okudugumuzda bekledik. (Papa dokuz dilde konusuyor.)

Karsilikli olarak, Bellini'nin ünlü altin renkli penceresinin yaninda - savas sirasinda bombalanarak hasar gören Aziz Petrus'un sadece bir kismi - güzel, renkli sarislerinde dolanan Hindistanli bir haç grubuydu. Rahibeler, dullar, yasli kadinlar her yerde siyahlardi.

Gençler de, bugünlerde Roma'nin her yerinde görülen küçük siyah ?spanyol dantel örtücüsü. Ve burada ve orada, genellikle siyah renkte bir çocuk heyeti var - birçogu kravatlarinda renk tonuyla küçük çocuklar.

Yakinda beyaz mendiller, elinde beyaz mendil denizinde sallayarak, görebildigim kadariyla el salladilar. Sag tarafta bir kizkardesim bana degerli dürbünlerini verdi ve hepsini Kardinal'in Kiyafetinde giyinmis erkeklerin omuzlarina dayanan altin islemeli bir sandalyeye monte edilen beyaz pelerinli Pope'u görmek için onlari St. Peter'in önüne dogru baktim. Yavas yavas merkezdeki tribünlere yöneltiliyor.

Yavas yavas, her iki taraftaki insanlara dogru iki eliyle uzanip yan yana sallandi, sonunda büyük kubbe altina girene kadar yaklasti. Ardindan hamilleri onu yavasça tribün etrafina götürdüler, böylece sirt ve yanlardaki hortum görebilir ve kutsanabilirdi.

Çok mutlu bir adama benziyordu, bu ince, egimli 74 yasindaki Pope Pius XII, umutsuzca herkese ulasmak istediklerini, hiçbirini kaybetmediklerini hissediyorsunuz.

Birçok "Viva's!" Vardi, sonra sesleri geldi, ülkelerin, bölgelerin ve kasabalarin adlarini çagiran her yerde halkin varligini kabul etti.

Her isim konusuldugunda, beyaz mendiller daha da çilginca salladi ve birçoklari rahibelerimizin önümüzdeki standlarindaki gözyaslariydi.

Arkamda oturduktan sonra ayakta duran bayan yasli bir kadin, yükseldigi bankin neredeyse dü?tügü, sonbaharini kirmakta omzuma siki sikiya iniyordu. Gözleri silindiginde, onunla birlikte olan bir adamin, belli ki bir oglu, özür diledi.

Papa yavas yavas, bilerek, bes dilde özel kutsal yil namazini okudu. Ingilizce sözcükleri dikkatlice dinledim ve hafif ?talyan telaffuzun hosuma giden yumusakligini ve sivi kalitesini neredeyse müzikal buldum.

Dua bitince, indi ve delegasyonun önünde ve saginda yürüdü. Daha sonra, ?rlanda'daki hacilar için özel nimetlerin oldugunu ögrendim.

Sonra, ünlü sarkinin melodisine göre - Isa kazanir, kurallari, O egemenlik yapar (Latince'de) - ilerleyen yüzlerin ilerleyen yüzleri arasinda yavas yavas bir kez daha geçti.

(Not: Bu yazi 7 Mayis 1950 Pazar günü Bölüm D'de Detroit Free Press'te basildi)

 

(5) Roman ev hanimlarinin günlük zorluklarla nasil basa çiktiklarini ögrenirim.


Roman ev hanimlari - hatta en verimli ve iyi - bu günlerde maliyetlerini bütçeye çevirmeye çalismayin.

Zengin bir kadin olarak kabul edilen bes küçük çocugun annesi "simdi biz her gün yasiyoruz" diyor. "Elimizden geldigince ucuza yasiyoruz."

On bes bes yasindaki ailesi, kocasi, kendisi, asçi, hemsire ve diger hizmetçi için - günde yaklasik 4.000 lire, yani yaklasik alti dolar harciyor. Bu, beyaz yakali bir kadin çalisanin ayda 33 dolar kazaniyor ve iyi bir hizmetçi ayda on bes dolar karsiliginda mesgul olabiliyorsa kendisini sansli saydigi ülkede çok para kazaniyor.

Bakkaliye günde 4000 lire mal olan bu anne bile, ailenin en küçük iki üyesi hariç hiç kimse için muz almiyor.

Çünkü hiç kimsenin buzdolabi yoktur ve yiyecek dükkanlari çok az teslim oldugundan, bu Roman kadin her sabah, genellikle pazar da dahil olmak üzere alisveris yapmaya gider. Pazar bir süre dükkanlari kapatmak için bir süre girisimde bulunuldu, ancak su anda tekrar açik olduklari için çok sikayetçiydiler.

Seker, sabun ve birkaç kalayli ürün - hepsi dükkanin evine teslim etmesini ister. "Et ve meyve, sebze ve balik - Ben hepsini kendim aliyorum ve eve getiriyorum. Aksi takdirde dükkan muhafazalari beni agir agir hile yapardi. "

Sadece dükkanlarda hersey geri getirmek, tüm ?talyanlar için müthis bir heyecan, özellikle de son savas günlerini Roma'da geçirenlere ve patatesleri birkaç damla yagla - yemislerse - sansliysalar - ve bir veya iki kasede kaynatmislardi. çorba.

Amerikan havayolu binasindaki bir masayla bir alisveris merkezinde çalisan, 24 yasindaki genç kadin Adelia Panunzio "Neredeyse delirmistik" dedi.

"Savas sirasinda babam bir bisiklet aldi ve haftada iki kez 140 kilo (yaklasik 70 mil) biniciyi tanidigi ve 80 libre farina aldiklari bir spagetti fabrikasina bindi ve eve geri getirdi."

Annesiyle yalniz yasayan bir Romali soylu kadin gülerek "Bir gün - sen benim olmaliydin" dedi. "Bir gün, evim önünde caddeye dogru inip, halka açilan çesmenin önünde siraya girdim. Iki su gemi. Ve asagi baktim ve bir patates gördüm! Küçük bir patates üzerinde hiç kimseyi bu kadar mutlu görmedin! "

Simdi, isler yüksek olmasina ragmen, Italyanlar arasinda varolduklarindan büyük bir mutluluk var.

Asçi burada biraz oradan çalmak için eski bir Roma özel. Evdeki baska herhangi bir seye dokunmayi düsünmediginde, metresi kisa süre içinde aileye alisveris yaparken yakindan degistirecek veya su anda ve sonra küçük bir yemege yardim edecektir. Sonuç olarak, savastan beri Roma metresi kendi alisverislerini yapmaya götürdü.

En iyi yiyecekler hala lokantalara gidiyor. En büyük portakallar. En güzel balik.

Kimse iyi bir biftek almayi düsünmez. "Bu bir kilo 1300 lire (yaklasik bir dolar / pound), o yüzden hayal bile edemiyoruz - yalnizca birisi hasta oldugunda."

Yumurta, 28 lire'deki harika ?talyan omletleri için simdi arzin bol miktari var. Onlar kisin 40 lira kadar yüksek var.

Dogranmis sigir eti ve sigir eti ucuz kesim - eski bir kiloluk altmis bes kurus. Bu Amerikan parasi, unutmayin, altmis bes kurus. Ortalama ücreti bir dolarin ve bir buçuk saatin çok üstünde olan Detroit otomotiv fabrikasi çalisani için her sey yolunda. Ancak ?talyanca, hatta Torino'daki iyi ödeme yapan bir otomotiv fabrikasinda saatte otuz kirk kurus arasinda bir is bulan sansli ?talyan var.

Dana eti scallopini için dana eti mi? Asla. Bu çok pahali, çok pahali.

Bir elektrikli ocak bir ?talyan hanehalkinda nadirdir, ancak ?talyan ev sahiplerine elektrikle aydinlatma için ücretlendirilen bir oranin altinda bir "endüstriyel fiyat" kullanmalari tesvik edilmektedir.

Bir mutfagi ziyaret ettim, bu bölümlerde iyi donanimli oldugu düsünülen bir mutfak. Havai havalandirma borusu ile eski bir gaz araligi vardi. Büyük gri mermer lavabo ve tahliye panosu. Bir süt dolabinin saglandigi ahsap bir dolap - yarim düzine çocugu olan bir ailenin iki quart-sized sisesi. Ve kösede küçük bir Amerikan kizinin oyuncak mutfaginda evde olacak küçük, küçük bir gögüs - yazin buz gibi.

 

(6) Disarida Roma hakkinda

Roma, 1950'nin baharinda, birkaç saatte bir barda duran koyu renkli gözlük, semsiye, bisiklet, rahip, kalintilar, kiliseler, çesmeler, heykeller, "patlayici" siyah kahvenin küçük bir kismi olan bir sehir - ve ipuçlari .

Herkes günes gözlügü takiyor çünkü güçlü ?talyan günesinin parlamasi. Yagmurda yakalanan en önemli acil durumlar haricinde, herkes semsiye tasir, çünkü rain tahmin edilemez ve otobüsler dolup tasiyor ve taksiler çok pahali.

Bisikletler her yerde, motorlu ve motorsuz, Tekerleklerin sarsintisini ve motorlarin neredeyse tüm gece boyunca sehrin neredeyse herhangi bir yerinde durdugunu duyabilirsiniz.

Kutsal Yil'in disinda bile pek çok rahip var elbette. Ancak simdi onlari her yerde görüyorsunuz - Vatikan kentine ve St. Peter's'ye uzanan uzun Via Conciliazone'da, Coliseum'u gezip görme gezintileri yapan, hacilar üzerinde önde gelen uzun kuyruklar dizisi, hatta herkesin göründügü sik Via Veneto'da yürürken bile Ögleden sonra bir kahve içmek için kaldirimlar boyunca.

Fakat daha önce hiç antik kalinti yigini görmemis olan biri için, koparilmis, daginik ve akla gelebilecek her yerde yalan antik sütunlar bulmak sürekli bir sürpriz gibi geliyor.

Elbette ünlü Kolezyum en taninmis kisidir. Büyük projektörler gece boyunca oynuyor ve karanliktan sonra onu ziyaret etmek isteyenlere ürkütücü bir isik ve gölge taslagi sunuyor.

Bu tuhaf bir sey su ki, penceresiz, kapisiz iki bin yillik anitin gittigi bir güne bakin. Çocuklari çocuga benzeyen Roma anneleri tarafindan kapilardan genis açik birakma aliskanligi nedeniyle çok eglenceli bir söz var. Bu arada. "Nerede yasadigini düsünüyorsun - Coleseo'da?" Diye soruyorlar.

Ancak Kolezyum'dan ve Senato ve Vestal Virgins Tapinagi gibi tarihi yerlerin kalintilarinin yani sira eski mermer heykel parçalari, antik Dor'un tepeleri, Iyonik ve Korint kanunlari ve döndügünüz her yasli duvar bölümleri var. Çocuklar gizlemek ve aramak için sütunlari kullaniyorlar; küçük çocuklar, Rugby benzeri lastik toplarini tekmeleyip atiyorlar; her küçük ?talyan çocugu, eski oyuncak ekipmani, eski oturak, bebege oturan akrabalarina karsi sütun basliginin üstlerinde otururken görüyor. Ücretleri bir havalandirma için çikti.

Özellikle Borghesia çevresindeki alanda - bir zamanlar ünlü egemen ailenin mülkiyetinde olan sehrin kalbindeki bir çesit Palmer Parki - yasam alanlari antik Aurel duvarlarindaki bosluklardan yapilmistir. Hükümet, sadece sanatçilarin onlari isgal etmesine izin veriyor.

Elbette, kiliselerin en taninmislari, bu 24. Yilinda (ilk olanlar 1300'de - ardisik Holy Years 100, sonra 50 ve nihayet 25 yil araliklarla) tüm hacilarin ziyarette bulundugu dört basilikidir: St. John Lateran, Aziz Petrus Vatikan'da, St. Paul Ostian Yolu'nda ve St. Mary Major, Esquiline'de. Bunlardan siradan zamanlarda, Papa'nin izleyicileri tuttugu Aziz Petrus'un ve 264 Papa'nin portre galerisinin bulundugu Aziz Paul'un en taninmislari vardir.

Ancak sayisiz insan var, hepsi kendi kisilikleri ve efsaneleri ile. Kilisenin zekâsi, elinde tutulan açik agiz boyunca elinizi koydugunuz yerde bulunan "Hakikat Eli" yaziti gibi, grimacing stone face'de oyulmus ve efsane vardir - gerçegi söyleyip söyledinginizi söyleyebilirsiniz. Elindesin, elini çekebilirsin. Eger yapmadiysaniz, yapamazsiniz. Ve güzel kilise, St. Peter's kubbesine bakabileceginiz anahtar deligi boyunca büyük demir kapi ile sessiz avlu girisine sahiptir. Ve Üç Gümüsçüler Kilisesi, bir tepenin kenarinda, son derece fakir rahibelerden olusan bir düzenin ötesinde, sagir ve dilsiz yetim ücretlerine bakmak için mücadele veriyor.

Radio City'deki sana hatirlatan bir çesme var. Sadece Michelangelo tarafindan yapilmis olan figür ve madalyonlari altindaki suyun içine sermeye çalisiyorsunuz. Ve üç büyük boy mermer bombus arilarinin içtigi sokak kösesindeki çesmeyi de kaçirmamaniz gerekir. Bu bombus arilari, kendi saraylarini insa etmek için eski romantik yer isaretlerinden mermere o kadar çok el koyan Barberini'nin aile sirtiydi. ("Barbarlarin yapmadigi sey, Barberini yapti!" Eski Romalilarin söyledigi gibi.

Bütün bu çesmeler, heykeller ve kiliseler, Roma'nin her yerinde devam eden son derece modern yeni binaya tuhaf bir karsitlik olusturuyor. Örnegin, yeni Fiat binasi gibi, Amerikan büyükelçiliginin arkasindaki tepeyi yukari kaldirin. Ve ?talyan forumunda çok modern apartman sirasindaki sira. Ve sadece iki-üç hafta önce cam küreler nihayet çok tartisilan gökyüzünde kaziyici lamba direklerine monte edilen, sadece açilan Via Conciliazone'daki büyük meydan ofis binalari. (Çogu Romalilar onlari sevmemektedir - birçogu yerini Tred'lerle degistirmeliydiler.)

Ipuçlari ve devrilme, bu yil Roma'daki Amerikalilar için en büyük bas belasidir. Otelinizdeki konsiyerj, oda amiri, garson ve bellboy - her biri sizin lire arzinizi keser. Müzisyenlerle sarki söyleyen ve yemek yediginiz masada duran solist de öyle. Yani. Çogunlukla, ögle yemegine ve çayiniza davet edildiginiz hizmetçiyi yapar. (Büyük bir partiye giderseniz, sariminizi geri veren hizmetçiye bahsis verirsiniz.

Ancak bunlari eklemek için durdugunuzda, toplamin evde toplanmaya alistiginiz az sayidaki ipucundan çok daha az, dolar ve kurus akillica oldugunu biliyorsunuz. Ve bir kaç günlügüne Roma'da yasadigin zaman, daha fazla sevmedigin bir yere çok meraklisin.

Çigneme sakizinin kagitlarinin bulundugu ana caddenin turist tarafindan düsürülmesiyle hemen hemen ayni hizla silinen Roma sehri için, at arabasiyla çekilen antik arabalardan minik Fiat "Topolino" ya ("Mickey Mouse" ) Kamyonlara iki kalip ve tirmanma tezgahlari üzerine insa edilmis tezgahlara, sirtina baglanmis ciliz bir merdiveni tirmanarak girdiginiz tepeye, güzel deri esyalar ile ipek ve gümüs ile doldurulmus dükkanlarin harikalari ve çarsaflari - Roma , Inandin, rehber kitaplarin hepsi size söylüyor - ve daha fazlasi.

 

(7) Isviçre'nin önde gelen saat yapimcisi Adrien Jaquerod'la (muhtemelen 1950) ziyaret edin

Isviçre saat endüstrisinin "Boss Ket" adrien Jaquerod, Detroit'in William S. Knudsen'e çok benzeyen, uzun boylu, seçkin görünümlü 73 yasindaki bir fizikçidir.

Gri tüvit ceketinde kusursuz, sert, yuvarlak dik yakali ve parlak mavi ipek kravatli beyaz gömlek ve mahkemece tarzda - ziyaretçinin bir bakista bu büyük yasli adamin krallarla yürüyebilecek az sayida kisiyi seçtigi toplanir Ancak ortak dokunusu muhafaza edin.

Yasam konusundaki bakis açisi da, dünyanin en büyük otomobil üreticisinin baskanligina yükselen büyük Danimarkali göçmenleri taniyan ve sevenlere asina bir yüzü var - ve daha sonra kabul ettigi ülkenin Almanya'yi yönetme ihtiyaci duydugunda birakti. Çok stratejik savas üretimi.

Onun çocuklari ve torunlari gözlerinin elmasidir. Her gün pitoresk Neuchatel kasabasindaki Horological Research laboratuvarindaki bürosundan eve ögle yemegine çikti ve küçük ogluyla keman çalabilecegi kadar zaman harciyor.

Bununla birlikte, Knudsen'in aksine, Jaquerod kendi - kendi - otomobil sahibi olmak istemiyor. Yalnizca acelesi oldugunda birinde binmeye razi oldugu kabul edilir.

"Yürümek veya bisiklet sürmekten daha çok hoslaniyorum" diye gülümseyerek, "Evet, Amerika'da kimsenin yürüdügünü biliyorum" diye ekledi.

Amerikali dostlara New York sehri (1575'de insa edilmis olan dag evi) 'nin yasindan daha büyük oldugunu söylemekten zevk duydugu küçük Isviçre Körfezi daglarina çikan daglarda bile son bir çeyrek kilometre yürür. Çiplak ayakkabilariyla, en agir paketini tasiyacak bir katirla, karisi baska bir yol bulmayi düsünmeyeceklerdi.

Enstitüdeki ofisi - özel aletlerin saatinizin kalp atisini alip günde birkaç saniye kadar az olup olmadiklarini söyleyebildigi "Isviçre saati proving ground" - basit ve düzenlidir. Bir duvar kagidinin girintili bir bölümünde yer alan bir masa üstünde, Newton ve Pascal ile Huygens'in küçük, özenle çerçeveli oymalarinin ve yarim düzine diger önde gelen fizikçilerin düzenlemesi yer almaktadir. Masanin üstünde, minyatür kamera saatlerine ve aletlerine çok benzeyen, kauçuk bant bagli rulolardan olusan düzgün bir dizi var, bunlarin birçogu Neuchatel'in bulundugu sehir üniversitesindeki fizik derslerine katilan ögrenciler tarafindan yapildi. Otuz yildir fizik profesörü.

Neuchatel, 25.000 nüfusu olan bir sehir, iyi bir üniversitenin, bir ticaret üniversitesinin ve bir müzik kis bahçesinin isletmesini ve sübvanse edebiliyor; çünkü vergi mükellefi endüstrinin kasabaya gelmesini sürekli öneriyor. Ilginç bir olgu - sehrin öncelikle sanayiden endüstriye ilgi duymasi, çünkü o endüstriden vergi, bilgece profesör, modern ekipman ve sürekli iyilestirilmis tesisler için maaslara dönüsüyor olmasi.

Mesela, laboratuvar herhangi bir Amerikali profesörün rüyasinda adalet önermisti. Elektrikle çalisan asansörler, lekesiz terraza zeminleri ve manzarali bir çati ile (Alpler'deki Neuchatel Gölü'ndeki birçok yerde, Mont Blanc'u görebileceginiz berrak günlerde) bir dizi kontrol saati için bir oda da vardir Iyi saatler için en iyi durumda çimento bazlarina monte edilmis - bodrum.

"Her zaman alt katlarda iyi saatler için en iyisi" diye belirtiyor. "Alt katlarda birisi sicakligi daha iyi ve diger tüm gerekli seyleri kontrol edebilir."

Muhtemelen, bilesen de öyle olmasa bile, çok fazla bilen, dünyadaki hemen hemen hiç kimseden gözetleme ve bakim gören bu insanlar bunlari söylemektedirler:

Uzun yillara dayanan hizmet verecek bir saat için, çok küçük olmayan bir saat satin alin. Saat ne kadar küçük olursa, yapmak zorlasir, baslangiçta daha fazla masrafa ne kadar fazla mal olur, o kadar bakima zorlanacaktir.

Sadece sadist testleriyle niteliklerini ispatlamak için "darbelere dayanikli, su geçirmez" saatler koymayin. Saatinizi kazara düsürürseniz ek koruma saglamak için saatinizde fazladan bir sok emici parça var. "Su geçirmez" saatiniz neme karsi mühürlenmedi, böylece dusun altina düsüp gösteris yapabiliyordunuz. Bu, eger saatinizi yanlislikla isinirsa, degerli bekçiniz kesinlikle mahvetmeyecektir.

Herhangi bir saatin imalatinda kullanilan müthis bir mücevher sayisinin içine girmeyin. On bes ile on yedi arasinda en üst seviyedeki saat ihtiyaçlari vardir. Bu arada, bir kaç kurusa mal olan sentetik yakutlar - gerçek kusurlari bulunmadigindan gerçek McCoy'dan daha iyi - saatler için tüm mücevherlerin en iyisini yapiyorlar.

Saatine dikkat et. Bir otomobil gibi - yag olmadan düzgün çalisamaz. Büyük bir saatin varsa, muhtemelen her iki veya üç yilda bir temizlik ve yag alma yeterlidir. Küçük bir tane varsa, yilda iki, hatta bir kere bile mücevherçiye götürsen iyi edersin.

 

(8) Zellerbach Italyan koleksiyonu (muhtemelen 1950)

ECA'nin Marshall Plani'nin ?talya'ya yardim planinin basinda bulunan James D. Zellerbach, Zellerbach'i "tek ailelik bir Marshall Plani" olarak görüyor.

Roma'daki Grand Hotel'teki Zellerbach'daki dolaplar, Bay ve Bayan Zellerbach'in Italya'da satin aldiklari seylerle dolu ve sapkanin altina sana gösterecekler.

Bir seçim ögesi, Sorrento'dan güzel bir dantel masa örtüsü, dikkatli bir sekilde kilitli tutuluyor. Fakat birçogu, Birlesik Devletler'de iki kiz çocugun huzuruna çikacak olan diger masa çamasiri setleri, esarplar, deri esyalar, Roma ipi ipek etekleri ve bluzlar - bir tavanda düzgün bir sekilde düzenlenmis yalin bir kabinde - yatak odasi.

Zelerbach apartmaninin ziyaretçileri, söminenin önündeki sehpanin üstünde "hostes" oynayarak, Italyanlar ünlü el yapimi kiyafetlerden ve küçük, lekesiz beyaz ayakkabilardan güzelce giyilen yasam boyu bir sarisin bebegi görmek için saskina dönüyorlar. Bayan Zellerbach, bir sokak saticisi tarafindan yönlendirildigini ilk gördügü Floransa'yi ziyaretinde "onu" satin aldi. Kukla kapli Amerikali kiza bile en sevinen sey, bebegin elinin öncülügünde yürürken, kivircik kafasini ve yerdeki gözlerini bir kenardan digerine çevirip her seyi içeri almasidir.

Zellerbach'in, ilk görüsme sirasinda saskinlik içinde olabilecekleri "buz kiricilari" var. Oyuncak bir bebek. Özel bir martini sürahisi de. Bay Zellerbach'in yirmi yildir sekreteri olan ve onunla birlikte olan San Francisco kagit sirketinde olan Bayan Ruth McCrystle hala baska bir sey.

Erken gri (ben erken gri oldugunu söylemek mümkün kildi, o kendi basina pokes çörek) Bayan McCrystle, arayan herkese Amerikan iyi niyetli uzun boylu, ince bir elçisidir. Tüm cevaplari biliyor - yöneticinin tasidigi o güzel ?talyan deri çantasini aldigi yere kadar.

Martini sürahisi, Venedikli bir cam fabrikasinda Bay Zellerbach için sartnameye getirildi. Bir çaydanlikla sekillendirilmis olan ünlü mezarligi karistirmak ve dökmek harika bir sey. Birçok arkadasi, simdi hem kaynaginda hem de fabrikanin Amerikan çikis noktasi olan New York'taki bir dükkanda pazarlanmasini istedi.

Martini nasil yapiyor? Çaydanlik sürahisini önce buzla sogutun. Ardindan, dört parçayi Londra kuru çirpmak için bir parçaya Martini kuru Vermut'u ekleyin. Birkaç damla yag için limon kabugunu biraz sikin, suyu sikmamaya özen gösterin.

 

(9) Bölünmüs Almanya (muhtemelen 1950)

Bugün herkese ve Almanya'daki her seye korku hakim.

Ve tuhaf insanlara garip seyler yapar.

Pazartesi günü Basin Klübünde düzenlenen basin konferansina katildim. Burada Frankfurt'taki tüm akredite muhabirlerin, Almanya hükümeti ile iltica talebinde bulunan Frankfurt'taki Polonya lehine sekiz yetkilisini ve isyerini sorgulamalari saglandi. Elbette Alman hükümetinin siginma talebinde bulunmasi, Amerika Birlesik Devletleri'nin korunmasini istemek demektir.

Sorgu sirasinda, grubun sözcüsü olarak ortaya çikan adam, kendisini baska bir hükümetin merhametine atma kararinin ardindaki ölümcül korkuyu ortaya koydu. Polonya'ya geri çagrilmasinin bir sonraki korkusu buydu. "Nihai olarak, yasli nesiller hep geri çagrilir" dedi.

"Yasli nesiller" tarafindan ifade ettigi için basilan o, yasta degil, dis etkilere maruz kaldiginda yasli nesiller anlamina geldigini söyledi.

Basin toplantisi sona erdikten sonra sözcü, ona tercüman araciligiyla Almanca olarak verilen sorulari yanitladi - baska birisinin çalistigi bir kadinla on üç aylik bir çocugu görebiliyordum, çünkü bu üç kisi de yoktu.

Tercüman mecburum soruyu iletti. Ancak Polonyali yetkililer için bir soför olan genç kocan korkmus görünüyor ve basini hemen negatif olarak salladi.

Korku, muhabirlerin bazilarina queer seyler de yapmisti. Sürekli olarak komünist ve komünist hileler tehdidi herkesin basina geçer. Hikâyelerini toplarken onunla yakin temasta bulunan muhabirlerin daima süphe uyandirdigi dogaldir.

Biri siginma hakki verilip verilmeyecegini ilk duygularin ne zaman ortaya atildigini sordu. Pole biraz karanlikti, sonra renklendi. Püskürterek kekeledi, "Bugün üçte" diye yanit verdi.

Hepimiz mevcut olan üçten önce bir seylerin olacagi konusunda bilgilendirildik. Böylece gerçegi söylemedigini biliyorduk.

Ne yazik ki, grubun bir üyesi düsünmeden, sözcüye dikkat çekti ve bunun dogru olmadigini bildigini söyledi.

Pole ellerini ceplerine kadar derin bir sekilde itti, sonra istifa ederek "Bu sorusturma - benden ayrildigimda hepsini arkamda buldugumu düsündüm" dedi.

Anlayabilirdi, devam etti; Polonya ve Rusya cografi olarak birbirine yakin olduklari için birbirleriyle tanismalari önemlidir. Anlayamayacagi sey - nihayet eski baglantilarini kesmesiyle sonuçlanan faktör - Polonya'nin, Rus hakimiyeti altinda% 100 olmadigi, bütün özel haklardan yoksun birakilmasi, devlete tamamen bagimli olmasi idi.

Konferans sona erdikten sonra, iki muhabir kampini biraktigini kesfettim. Chicago Daily News'in Larry Rhue'u (yazim hattini?) Dahil olmak üzere birincisi, sorusturmada kullanildigini düsündükleri gestapo benzeri yöntemleri üzdü. ?kincisi, onlari terk etmenin komünistlerin hayal ettigi baska bir numara olabilecegini söyleyerek onlari savundu.

Bana korkunun Berlin'de azaldigini söylediler. Bilemiyorum, çünkü daha önce hiç Berlin'de bulunmadim. Bildigim tek sey, su anda Times'in Berlin bürosuna baskanlik eden New York Times'in seçkin kadin muhabiri Kathleen McLaughlin ile geçirdigim iki gün içinde aldigim sey.

Kathleen ve ben, Kathleen'in ECA (Ekonomik Isbirligi Idaresi - Marshall Plani) Berlin kurulumuna baskanlik etmekle birlikte, iki yetkilik sapkasi giymesi olarak tanimladigi eski Columbia Üniversitesi profesörümüz Howard Jones'la yemek yiyorduk, o da HICOG'da (?sgal Altindaki Almanya Yüksek Komisyonu) Berlin'de ikinci sirada.

Aksam yemeginde Bay Jones telefona cevap vermeye kalkti. Geri döndügünde Kathleen, Autobahn'da bir Alman erkegi, esini ve Helmsted'deki kontrol noktasinda arabalarina katilan bir Rus subayi kapsayan bir olayla ilgili bir sey bulup bulmadigini sordu, yoktu, ancak aksam yemeginden sonra Raporun verildigi polis karakoluna gittik. Kathleen nihayet subayi, olanlarla ilgili birazcik bildigi konusunda ikna ettiginde, bir çesit raporun kendisine geldigini ancak resmi olarak hiçbir sey yapmamasini istedigini itiraf etti.

Berlin'e gelene kadar Frankfurt ve Berlin'e (ve neredeyse Rus bölgesi üzerinden) gidis-dönüs sikayetinin Berlin için oldugu anlamamistim.

Düsünsene, eger yapabilirsen, Detroit ile Michigan, Coldwater arasindaki Amerikan Otoban 12 Otoban olurdu. Detroit'teki "Amerikan sektörü" (Amerikan kontrolündeki) bölgesinden ayrildiktan ve batida "Rus bölgesi" ne girdikten sonra kendi basina olacaktiniz. Irish Hills'in bir yerinde gazetelerinizi gösterecek ve üzerinde bulunan yetkilere dua etmenizi saglayacak bir kontrol istasyonu kurulacakti; o gün görevli subay Detroiters'e karsi herhangi bir kin istemedi.

Eger onun üzerine bir yakinmasi olsaydi, merhametine tamamen kapilirdin, çünkü onunla ve arkandaki herkesi oraya ulasana kadar tutabilirdi - ya da önyargili bazi halef onun sonrasi.

Berlin, komünizmin okyanusunda küçük bir demokrasi adasidir. "Dogu'ya bir gösteri penceresi" - Howard Jones, bütün Almanlar, Dogu ve Bati, komünizm altinda hayatta kalmaktan çok Amerikan planinda yasamanin ne kadar iyi oldugunu görebiliyor.

1948 Haziran'inda bir ay Berlinliler uzun süredir "para reformu" nun kuruldugunu hatirlarlar. Deutsches Marks, ilk önce hayal edilebileceklerinden çok daha basarili oldugunu kanitlayan finansal istikrarin saglanmasi amaciyla Rus bölgesinde olmayan kisilere verildi. (Önce bir taraftan sonra diger taraftan bir çift ayakkabi satin almaya çalisin.Önceki yoldaki Deutsche'ye (Bati Marks'a) kiyasla Dogu bölgesindeki neredeyse yedi kat daha fazla Dogu Marksina mal olurlar. , Dogu Bölgesi'ndeki bazi pazarlik - Çin gibi özellikler ve Ruslar tarafindan kontrol edilen fabrikalar tarafindan yapilmis rakamlar ve Deutsches Marks'i almak için umutsuz bir girisimle ucuza satildi.

Böylece, Berlin, tamamen Rus tarafindan tutulan araziyle çevrilidir. Ona ve yanina gidebilmenin tek makul sekilde güvenli yolu hava yoluyla - ve motor basarisiz olursa uçaga olanlar için vay haline getirilir.
sehrin kendisi dört "bölüme" ayrilmistir - Ingiltere, Fransiz, ABD ve Rusya. Ilk üç arasindaki yolculuk Detroit'teki herhangi bir sokaktan digerine seyahat etmek gibidir. Fakat Rus sektörüne giren tüm sokaklar - bir zamanlar Berlin'i Berlinlilere çeviren yapilarin kalintilarinin neredeyse tamami yatan moloz yigini - açikça ilan edildi.

Ünlü Brandenburg Kapisi - Paris'teki Arc de Triomphe'e ya da Manhattan'in alt ucundaki Besinci Caddeyi kapsayan büyük tas kemere çok benziyor - Amerikan sektörünün güvenligini birakip Rus güvensizligine girdik.

Amerikan sektöründen ayrilmamizin hemen öncesinde, onlari sözlü olarak "önce ve sonra" olarak nitelendiren saticilardan kartelleri aldik - savastan önce ve sonra daha ünlü binalarin ve sokaklarin bazilarini gösterdiklerini, sokaklarda Ünlü Unter den Linden ve Friedrichstrasse, Reichstag ve Kaiser Wilhelm Kilisesi ve büyük Altes Müzesi gibi yapilar.

Bir zamanlar Brandenburg Tor'un (Kapi) altinda, Ruslar'in "bugün Alman gençligi, Yeni Almanya sizi bekliyor" gibi propaganda isaretleri ve komünist liderlerin portreleri ile asili duran bombalamis binalarla dolu uzun caddeye dogru yol sürdük - - hepsi 28 Mayis'ta Rus sektöründe sahne almayi planladiklari komünist mitinge hazirlaniyor.

Çok az insan o gün disaridaydi, çünkü pazar günleri ve rusça sektörde, Amerikanin aksine kimse çikmadi.

Anababalari dogu sektöründe yasayan cesur bir genç kiz ögrencisiyle konustum, ancak yöneticiler batida yeni "Özgür Üniversitesi" ne katilmaya mecbur kaldi.

Aralik 1948'de kurulan bu Serbest Üniversite su an yaklasik 5000 ögrenci, bunlarin yaklasik% 40'i Dogu Bölgesi'nden ve yaklasik 40'i genç kadinlar.

Eski Dogu Berlin'deki Berlin Üniversitesine katilmak istemeyen bu gençler için zamanlar çok zor çünkü Komünisttir.

Baslangiç ??olarak, sadece "Dogu Markalari" var. Deutsche Marks'i kitaplarla ve sinif çalismasi için gerekli ekipmanla birlikte toplamak çok zordur. Böylece hayal edebilecekleri her türlü kiyafetle derslerine gelirler.

Bu özel kiz on dört yil önce iki elbiseden bir araya getirilmis bir elbise giyiyordu. Çorap yok. Çok eski ayakkabilar. Bir baskasi, annesine ait bir eteginde vardi, bana otuz yil önce söyledi.

Bu gençler müfredat disi çesitli islerde çalisiyor. su anda yedi yüz kiz, bebek bakiciligindan hali atmaya kadar her seyi yapan "Heinzelmadschen" ("kek") olarak kayit yaptiriyorlar. Erkekler kamyon yükleme veya duvar yikama gibi zor is çagiriyor.

Her nasilsa, birçogu Müttefik Kadin Kulüplerinin yardimiyla idare etmeyi ve yönetmeyi sürdürmeyi umuyorlar. Ancak siniflarinin bir gözü ve diger Dogu bölgesi korku yakalanmis akrabalari ve arkadaslariyla - bunlar simdiye kadar gördügüm en garip ögrenci cesedidir.

Korku - issiz olma korkusu - Alman ücret seviyesinin asagiya inmesine ve bu kadar çok endiseli isçi arzi emek ise aliminda bulunmasina önemli bir faktördür.
Frankfurt disindaki büyük bir üretim tesisinde bir ögleden sonra ziyaret ettigimde, evde pek çok yerde gördügüm at oyunun hiçbirini görmedim.

Dikis bölümünde bir kadin çalisaninla konustum. Almancam o kadar kötü ki, kazandigi seyle ilgili tüm bilgileri alamadim, çünkü kismen taban ödedi ve geri kalani, çalistigi digerleriyle yaptigi ekip çalismasinin çiktisina bagli. Ama çalismaktan dolayi çok minnettar görünüyordu.

Bir otomobil sahibi olmak ister mi? Bana neredeyse saka yapiyormusum gibi bakti, sonra omuzlarini silkti, gülümsedi ve "Ama bu benim için çok fazla para."

 

William H. McGaughey, Almanya'dan Rapor (1950):

Dogu Berlinliler Sulk Beneath, Sovyet Dostlugunun Bildirisini Yaziyor

Yazan William H. McGaughey

 

Bu huzur dolu Pazar sabahi Detroiters'in koruyucusu, yenilen Nazi diktatörlerinin kararsiz baskentini ziyaret etti ve Moskova'daki adamlarinin acimasizca baska bir diktatörlük kurduklari yere indi.

Avrupa'da simdiye kadar yasadigimiz ya da görmedigimiz hiçbir sey eve savasin korkunç anlamini getirdi.

Sokagin altindaki savas zamanlari harabeleri disinda konut Berlin'in Amerikan sektöründe bir Cumartesi gecesi, Birmingham, Grosse Pointe veya Hint Köyü'ndeki erken bir Mayis aksamindan farkliydi.

Pazar sabahi Berlin'de bir saatlik bir gezi, Dante'nin 20. Yüzyilda ?nferno - muhtesem kalintilarin ve insan kisiliklerinin solmasina neden olan bir mezarlik gibiydi.

Almanlar sakin

Amerikan türünün BIREYSEL UYGULAMASI, Amerikan demokrasisinin kontrolü altindaki sektörlerde yasayan Almanlar arasinda gelismekte gibi gözükmüyordu. Ancak insanlar, Tiergarten'de gezinirken, tamamen mutlu olmasa da sakin görünüyordu.

Ancak, Rus devletçiliginin en üst düzeyde oldugu ve bireyciligin anlamsiz oldugu Brandenburg Kapisi'nda, birkaç santim boyu sizar. Ingiliz sektöre yakin Sovyet savas aniti önünde duran dikey ve hareketsiz bir Slav nöbetçisi, Dogu Almanya insanlarinin manastir, itaatkâr, kölecili toplulugunu simgeliyor gibi görünüyor.

Brandenburg kapisinin üstünde bir Sovyet isareti var:

"Alman Erkek ve Kizlar - Almanya Baskenti sizi bekliyor."

Soguk savasin bes yilini Almanya'da geçiren, gri saçli, bilgili bir Amerikan gazetesi kadin tarafindan yönlendirilen 1949 Amerikan Chevrolet, Amerikalilar normalde kiliseye baslayinca Rus bölgesini arabayla hafifletti.

Önümüzdeki 60 dakika boyunca, tek bir Rus askeri, polis memuru ya da bekçi görmedik. Ancak, gerçek ya da sansasyonel bir terör duygusu, arabadaki iki Detroiteri kavradi.

Klozet Bacalari Bosaltiyor

HER yerde kirmizi ve sari propaganda afisleri gözümüze çarpti. Lustgarten'de geçici tribünler 1 Mayis'in komuta performans gösterisinin sahnelendigi yerde bos durdu.

Nazilerin kitaplari yaktigi platzadan geçtik. Eski üniversiteyi ve Opera Binasini geçirdim. Bir el sikismasina tutunen iki dev elini gösteren kirmizimsi portakal isareti geçti.
Eski üniversitenin önünde Marx, Lenin, Stalin'in kahverengi pastel tonlarinda resim dikildi. Alman Komünist Partisi liderlerinin Unter den Linden fotograflarinin karsisina - Wilhelm Pieck, baskan; Otto Grotewohl, genel Sekreter; Walter Ulbricht, asbaskan, fakat aslinda Dogu Almanya'nin en güçlü adami ve oglu Bati Almanya'ya kaçan baska bir yardimcisi olan Dr. Herman Kastner.

Neredeyse bos olan caddede arabamiz tasindi. Geçmisteki Kaiser Wilhelm'in kraliyet sarayi, simdi kadehin geçtigi, galeri, sanat galerisi. Kirinti heryerdeydi.

Araba yavas yavas Neptün çesmesini çevreledi, neredeyse tamamen bozulmamisti.

Kapiya Geri Dön

Baska bir ISARET mesafe kadar uzanir:

"Uzun yasiyoruz Baskanimiz Wilhelm Pieck. Ideal ve Gençlik Dostu. "

simdiye dek iki Detroiters ve rehberleri neredeyse Brandenburg Gage'e geri döndüler. Arabamizda, bir düzineden fazla insani görmemistik. Hiçbiri konustu. Hiçbiri bize ilgi göstermedi. Sicak May günes caddenin üzerinde güzel bir parilti atti. Her sey huzurlu, sessiz, terk edilmis görünüyordu. Ancak bir baski ezmesi varmis gibi görünüyordu.

Rehberimize, "VVN" diyen bir isaret hakkinda soru sorduk. Dava, toplama kamplarinda bulunan bir Alman örgütünün yaninda oldugunu söyledi. Savastan sonra örgütlendiler, ama simdi Komünistler onlari tamamen devraldi.

Hitler öldügünde

ARAPLANDI ARABA Von Ribbentrop'un eski karargahinin ötesinde, Wilhelmstrasse'ye girdi. Sonra tarihi bir yere, Hitler ve Eva Braun'in öldügü yeralti barinagina. Iste durduk.

Bayan McGaughey için tarihin anlami çok fazlaydi. Arabadan çikti ve Ruslarin kendi sektörlerinde kesinlikle yasakladiklari seyleri yapti - bir fotograf çekti. Kimse yoktu. Yine de arabaya geri dönüp acele etmeye sevindik.

Herr Goebbel'in propaganda bakanliginin bosaltilmis bölgesini Ruslar tarafindan yeniden insa ettik ve simdi benzer amaçlarla kullandik.

GERÇEKLESEN DOSTLUK

Wilhelmplatz'da, AYRICA BIR BLOK, Goering'in somut Luftwaffe karargahini, simdi de Dogu Almanya devletinin resmi ofislerini barindiriyordu. Çatiya yakin 150 metre uzunlugunda bir isaret, ilan etti:

"Uzun süredir Alman ve Sovyet Halklari Arasindaki Ebedi Dostluk Yasayin."

Arabamiz, Wilhelmstrasse'de, Gestapo'nun eski karargahini geçerek saga döndü, tamamen harabeye döndü ve Potsdamerplatz'a çikti. Burada Rus, Ingiliz ve Amerikan bölgeleri bulusuyor. Burada, Bati Almanya'yi yol boyunca komsulariyla karsilayan çarpici nefret, "Domuzcuk! Domuz! ", Leipziger Çayinin karsisina firlatti, ardindan taslarin kaldirildi.

Bugün herkes barisçilti.

Ingiliz bölgesinde, bisikletle huzurlu ve haysiyetli bir adam Templehof Havaalani'na, oradan da Frankfurt'a geri dönecegiz.

Arabamiz onu hizla geçti. Bize bir kabartma hissi verdi. Berlin'den ayrilmaktan memnuniyet duyuyoruz.

Detroit Haberleri, 11 Mayis 1950 Persembe

 

 

Not: Ilk rapor, 1948'de William McGaughey'nin, Otomobil Üreticileri Birligi tarafindan Ingiltere'ye gönderilmesinin ardindan Winston Churchill'i Detroit'te bir konusma yapmaya ikna etmeye çalismak üzere yazilmistir. Son makaleler 1950'de Joanna ve William McGaughey'nin Avrupa'ya üç haftalik bir yolculuk yaparken yazildi.

 

www.Europeantrips.html

için: family

 

Dogu Berlinliler Sulk Beneath, Sovyet Dostlugunun Bildirisini Yaziyor

Yazan William H. McGaughey

Bu huzur dolu Pazar sabahi Detroiters'in koruyucusu, yenilen Nazi diktatörlerinin kararsiz baskentini ziyaret etti ve Moskova'daki adamlarinin acimasizca baska bir diktatörlük kurduklari yere indi.

Avrupa'da simdiye kadar yasadigimiz ya da görmedigimiz hiçbir sey eve savasin korkunç anlamini getirdi.

Sokagin altindaki savas zamanlari harabeleri disinda konut Berlin'in Amerikan sektöründe bir Cumartesi gecesi, Birmingham, Grosse Pointe veya Hint Köyü'ndeki erken bir Mayis aksamindan farkliydi.

Pazar sabahi Berlin'de bir saatlik bir gezi, Dante'nin 20. Yüzyilda Inferno - muhtesem kalintilarin ve insan kisiliklerinin solmasina neden olan bir mezarlik gibiydi.

Almanlar sakin

Amerikan türünün BIREYSEL UYGULAMASI, Amerikan demokrasisinin kontrolü altindaki sektörlerde yasayan Almanlar arasinda gelismekte gibi gözükmüyordu. Ancak insanlar, Tiergarten'de gezinirken, tamamen mutlu olmasa da sakin görünüyordu.

Ancak, Rus devletçiliginin en üst düzeyde oldugu ve bireyciligin anlamsiz oldugu Brandenburg Kapisi'nda, birkaç santim boyu sizar. Ingiliz sektöre yakin Sovyet savas aniti önünde duran dikey ve hareketsiz bir Slav nöbetçisi, Dogu Almanya insanlarinin manastir, itaatkâr, kölecili toplulugunu simgeliyor gibi görünüyor.

Brandenburg kapisinin üstünde bir Sovyet isareti var:

"Alman Erkek ve Kizlar - Almanya Baskenti sizi bekliyor."

Soguk savasin bes yilini Almanya'da geçiren, gri saçli, bilgili bir Amerikan gazetesi kadin tarafindan yönlendirilen 1949 Amerikan Chevrolet, Amerikalilar normalde kiliseye baslayinca Rus bölgesini arabayla hafifletti.

Önümüzdeki 60 dakika boyunca, tek bir Rus askeri, polis memuru ya da bekçi görmedik. Ancak, gerçek ya da sansasyonel bir terör duygusu, arabadaki iki Detroiteri kavradi.

Klozet Bacalari Bosaltiyor

HER yerde kirmizi ve sari propaganda afisleri gözümüze çarpti. Lustgarten'de geçici tribünler 1 Mayis'in komuta performans gösterisinin sahnelendigi yerde bos durdu.

Nazilerin kitaplari yaktigi platzadan geçtik. Eski üniversiteyi ve Opera Binasini geçirdim. Bir el sikismasina tutunen iki dev elini gösteren kirmizimsi portakal isareti geçti.

Eski üniversitenin önünde Marx, Lenin, Stalin'in kahverengi pastel tonlarinda resim dikildi. Alman Komünist Partisi liderlerinin Unter den Linden fotograflarinin karsisina - Wilhelm Pieck, baskan; Otto Grotewohl, genel Sekreter; Walter Ulbricht, asbaskan, fakat aslinda Dogu Almanya'nin en güçlü adami ve oglu Bati Almanya'ya kaçan baska bir yardimcisi olan Dr. Herman Kastner.

Neredeyse bos olan caddede arabamiz tasindi. Geçmisteki Kaiser Wilhelm'in kraliyet sarayi, simdi kadehin geçtigi, galeri, sanat galerisi. Kirinti heryerdeydi.

Araba yavas yavas Neptün çesmesini çevreledi, neredeyse tamamen bozulmamisti.

Kapiya Geri Dön

Baska bir ISARET mesafe kadar uzanir:

"Uzun yasiyoruz Baskanimiz Wilhelm Pieck. Ideal ve Gençlik Dostu. "

simdiye dek iki Detroiters ve rehberleri neredeyse Brandenburg Gage'e geri döndüler. Arabamizda, bir düzineden fazla insani görmemistik. Hiçbiri konustu. Hiçbiri bize ilgi göstermedi. Sicak May günes caddenin üzerinde güzel bir parilti atti. Her sey huzurlu, sessiz, terk edilmis görünüyordu. Ancak bir baski ezmesi varmis gibi görünüyordu.

Rehberimize, "VVN" diyen bir isaret hakkinda soru sorduk. Dava, toplama kamplarinda bulunan bir Alman örgütünün yaninda oldugunu söyledi. Savastan sonra örgütlendiler, ama simdi Komünistler onlari tamamen devraldi.

Hitler öldügünde

ARAPLANDI ARABA Von Ribbentrop'un eski karargahinin ötesinde, Wilhelmstrasse'ye girdi. Sonra tarihi bir yere, Hitler ve Eva Braun'in öldügü yeralti barinagina. ?ste durduk.

Bayan McGaughey için tarihin anlami çok fazlaydi. Arabadan çikti ve Ruslarin kendi sektörlerinde kesinlikle yasakladiklari seyleri yapti - bir fotograf çekti. Kimse yoktu. Yine de arabaya geri dönüp acele etmeye sevindik.

Herr Goebbel'in propaganda bakanliginin bosaltilmis bölgesini Ruslar tarafindan yeniden insa ettik ve simdi benzer amaçlarla kullandik.

GERÇEKLEsEN DOSTLUK

Wilhelmplatz'da, AYRICA BIR BLOK, Goering'in somut Luftwaffe karargahini, simdi de Dogu Almanya devletinin resmi ofislerini barindiriyordu. Çatiya yakin 150 metre uzunlugunda bir isaret, ilan etti:

"Uzun süredir Alman ve Sovyet Halklari Arasindaki Ebedi Dostluk Yasayin."

Arabamiz, Wilhelmstrasse'de, Gestapo'nun eski karargahini geçerek saga döndü, tamamen harabeye döndü ve Potsdamerplatz'a çikti. Burada Rus, Ingiliz ve Amerikan bölgeleri bulusuyor. Burada, Bati Almanya'yi yol boyunca komsulariyla karsilayan çarpici nefret, "Domuzcuk! Domuz! ", Leipziger Çayinin karsisina firlatti, ardindan taslarin kaldirildi.

Bugün herkes barisçilti.

Ingiliz bölgesinde, bisikletle huzurlu ve haysiyetli bir adam Templehof Havaalani'na, oradan da Frankfurt'a geri dönecegiz.

Arabamiz onu hizla geçti. Bize bir kabartma hissi verdi. Berlin'den ayrilmaktan memnuniyet duyuyoruz.

Detroit Haberleri, 11 Mayis 1950 Persembe

 

Not: Ilk rapor, 1948'de William McGaughey'nin, Otomobil Üreticileri Birligi tarafindan Ingiltere'ye gönderilmesinin ardindan Winston Churchill'i Detroit'te bir konusma yapmaya ikna etmeye çalismak üzere yazilmistir. Son makaleler 1950'de Joanna ve William McGaughey'nin Avrupa'ya üç haftalik bir yolculuk yaparken yazildi.

 

 

TELIF HAKKI 2017 THISTLEROSE YAYINLARI - TÜM HAKLARI SAKLIDIR

http://www.BillMcGaughey.com/family.html