BillMcGaughey.com

to: kisisel hikaye anlatici

 

Baskalarinin cep telefonu veya kablo faturalarini ödüyorum

William McGaughey, Jr.

 

Bir gün, aylik banka ekstrenizi kontrol ederken, Sprint'e referans olarak 23 Aralik 2010'da çek hesabima 166,30 dolarlik bir masraf yapildigini fark ettim. Ben bir Sprint müsterisi degilim. Yalnizca aranan numaralarin çevrilmis olarak tamamlanamayacagini ögrenmek için ifadeye yazdirilan telefon numarasini çagirdim. Sprint'i bir açiklama istemek için çagirdim. Birisi faturasini telefonla ödemisti ve ödemenin yapilacagi hesap için çek hesap numarami ve yönlendirme numarasini vermisti. Bu kimdi sordum. Müsteri temsilcisi, "gizlilik kaygilarindan" ötürü bana söylemedi. Sprint müsterilerinin mahremiyetini koruyordu.

25 Ocak 2011'de, ayni "müsteri" (veya ayni telefonda arama yapan kisi) iki adet daha Sprint faturasi ödedi. Biri 212.17 dolar, digeri 451.61 dolardi. Açiklamamin herhangi bir yerinde, Qwest'e referansla 308.39 dolarlik bir ücret farkettim. Qwest'i sabit hatli telefonum için kullaniyorum ancak ücret ayda 40 $ civarindadir. Yine, atifta bulunulan telefon numarasina yapilan aramam çevrildiginde tamamlanamadi. Yine bir müsteri temsilcisi ödemenin geldigini söyledi. Birisi çek hesabi için hesap numarasi ve yönlendirme numarasina sahipti.

Bu tür bilgileri edinmek zor degildir. Bir magaza katipine malin ödenmesini onaylarsam katip, hesap numarasini ve hesabimin yönlendirme numarasini yazabilir. Çek üzerine basildi. O kisinin bütün arkadaslarinin cep telefonu faturalarini ödemesini önlemek için ne gerek var? Sprint veya Qwest, arayan kisinin çek hesabi için yetkili oldugundan emin olmak için baska bir önlem aldi mi? Belli degil. Müsteri temsilcisi de kabul etti. Qwest, Sprint gibi banka hesabimi kimin sarj ettigini bana söylemezdi, çünkü bu gizlilik kurallarini ihlal ederdi. Benden çalinan paranin iadesi için bankamin dolandiricilik birimiyle iletisime geçmem önerildi.

ABD Bankasinin dolandiricilik birimini aradim. Bir dava açildi. Toplam kaybim 1.128.47 dolardi.

Dolandiricilik temsilcisi, bana banka subesine derhal gitmemi ve çek hesabi kapatmami ve mevcut faturalari karsilamak için cari hesaba yeterli para birakmami önerdi.

ABD Bankasi, sonunda hirsizlarin kimligini ögrenir mi, bana anlatir mi? Hayir, bu bilgiler gizli kalacaktir. Hesabimi kimin sarj ettigi hakkinda bilgi edinmenin tek yolu bir polis raporu hazirlamakti. Yerel polis hirsizligi sorusturmaya ve kovusturmaya karar verebilir. Daha sonra Sprint ve Qwest'i mahkemeye göndererek, hileli suçlamalari kimin yaptigini açiga çikarmaya zorlayabilirlerdi. Ters sari sayfalar dizininde, hirsizlar tarafindan kullanilan telefon numaralarinin Kuzey Carolina ve New Jersey'deki adreslerle iliskili oldugunu ögrendim.

Minnesota Bassavciligi'nin ofisini, hirsizlari koruyan "gizlilik yasalari" hakkinda bilgi almak için çagirdim. Telefona cevap veren adam bu sorunun cevabini bilmiyordu. Bununla birlikte, Bassavcilik ofisi, kimlik hirsizligi kurbanlarinin atmasi gereken adimlari içeren bir kitapçik yayinlamisti. Yerel polise basvurmanin yani sira, FBI, Better Business Bureau, Federal Ticaret Komisyonu ve belki baska bazi kuruluslarla iletisime geçmeliyim. Aradigimda, bir FBI temsilcisi beni durumum hakkinda genel bilgi birakabilecegim bir web sitesine yönlendirdi.

Bankanin subesini ziyaret ettim ve müsteri hizmetleri temsilcisiyle uzun zamandir görüstüm. Hesabi kapatip kapatmamaya karar vermem gerekiyordu. Elbette ki bu, hesaplarimma erisen kisiler tarafindan daha fazla suçlamaya karsi beni korumaya yardimci olur. Bununla birlikte, hizmet sirketlerine ve diger çekici hesaplarimin bagli oldugu saticilara en az yirmi otomatik ödem yaptim.

Bankanin tüm yetkileri bir anda degistirebilecek bir yolu var miydi?

Müsteri temsilcisi, bunun yapilamadigini kontrol etti ve ögrendi. Otomatik ödeme onaylarini yeni çek hesabima geçmek ve degisikligin zamaninda yapilamamasi durumunda hesaptaki yeterli paranin oldugundan emin olmak için tüm saticilarla ayri ayri iletisime geçmek zorundaydim. Otomatik geçiste birkaç faturanin önümüzdeki birkaç gün içinde ödenecegini biliyordum. Bu masraflari karsilamak için eski hesabi açik tuttum.

Neden sadece mevcut çek hesabi tutmuyorsunuz? Müsteri hizmetleri temsilcisi, bankanin zaten çek hesabimdan yapilmis hirsizliklardan dolayi bana geri ödeme yapacagini söyledi; Ancak, eger bu gelecekte olsaydi, tek basima olacagim. Banka, açik tuttum, mevcut hesabima izinsiz masraflar için bana tazminat ödemeyecektir. Çek hesabi kapatip yenisini açmanin akillica olduguna karar verdim.

Bu konuda oldukça mutsuzdum. Bir baskasinin hirsizliginin kurbani oldugum için neden cezalandirilmaliyim. Müsteri hizmetleri temsilcisi benimle ayni fikirde. Kasa asiri korunma sorumlulugunu üstlenen departmani çagirdi, ancak bu departman borç limitini 10.000 dolara yükseltmeyi reddetti. Hesabimi baglayan baska bir kredi limiti açmanin bir yolu olup olmadigini görmek için yarin gelmem tavsiye edildi.

Bankayi terkettikten sonra Minneapolis polis departmaninin 4. bölge karargahini ziyaret ettim. Ön tezgahimdaki bir adam hirsizlik hakkinda bilgi aldi. Polisin, beyaz yakali suç vakalari tarafindan batirildigini söyledi. Sorusturma için bir öncelik haline gelmeden önce kaybin 10.000 dolari asmasi gerekiyordu. (Sprint ve Qwest mahkemeye çagrildiginda, eninde sonunda hirsizlarin kimligini ögrenecegimiz fikrinin çogu için.) Memur, baskalarinin bankacilik bilgilerini elinde bulundurmalarina ragmen, telefonla faturalarini ödeyebilecek bir sistemle tiksinti paylasti. Baska bir ülkeye tasinmayi teklif etti. Ama en azindan davam simdi bir rapor ve bir rapor numarasi vardi.

Geri kalan ögleden sonralari faturalarini otomatik ödeme yoluyla ödeyen kuruluslari arayarak geçirdim. Her sirketin sistemi farkliydi. Bir kredi karti sirketi telefonla yeni bir hesaba geçebildi. Bir digeri, postayla gönderilen yeni bir formu doldurmami ve bos bir çek vermem gerektigini belirtti. Bir digeri de web sitesinde degisiklikler yapmami istedi. Hesap numaralarindaki degisiklikler bir gün ile bir ay arasinda isleme koyulabilir.

Kredi karti ödemeleri konusunda oldukça sinirliydim çünkü ödemeler gecikirse veya geri ödenirse, faiz orani büyük ölçüde artabilirdi. Mevcut oranlari% 4 ila% 5 arasinda idi. Bir otomatik ödeme ödemediginde, faiz orani hemen% 25 ila% 30 arasinda degisebilir. ?potek ödemelerinin islenememesi durumunda ne olacagini kim bilir.

Ertesi gün bankaya dönmede amacim, müsteri hizmetleri temsilcisinin, kredili mevduat korumasi için 10.000 $ kredi hattini geri yükleyebilecek bir yol bulup bulamayacagini görmekti. Açikçasi, bu krediden sorumlu departman 500 dolarlik sinirin teklifinden taviz vermiyor. Temsilci üstünüyle kontrol ettikten sonra resim aydinlandi. Ona dolandiricilik birimini çagirmasini önerdi. Dolandiricilik temsilcisi yardim edebilecegini söyledi. Bizi uzunca bir süre beklettikten sonra, para kasasi korumasi için kredi limitinin 10.000 ABD Dolari'na yükselmesini sagladik.

Sadece bir av vardi. Eger rezerv hatti arttirilmissa derhal eski çek hesabi kapatmak zorunda kaldim. Açikçasi, banka gelirimle iliskili olarak çok fazla kredi alacagimdan endiselendi. Hesabi kapatma konusunda hizli bir karar vermek zorundaydim. Önümüzdeki birkaç gün içinde beklenen ödemeleri eski hesabindan karsilamayi düsündüm. simdi bu ödemelerin birçogu siçrayacakti. Benim tek basvuru yolum, alternatif ödeme düzenlemeleri yapmaya çalismak için elimden gelen çogulari aramakti, aksi takdirde yerine getirmedigim için af dilemekti.

Cuma ögleden sonra geç saatlerde geçti. Bu sirketlerin birçogu pazartesiden cumaya saat 08.00 ve 15.00 arasinda is yapiyordu. Ödemenin belirli bir kredi karti için cumartesi günü yapilmasi gerektigini biliyordum. Benim tek umut telefonda alternatif düzenlemeler için pazarlik etmekti. Kirk dakika boyunca, aramamin sirket için ne kadar önemli olduguna dair bir kayit dinleyerek durdum. Sonunda bir kadin müsteri hizmetleri temsilcisi yanitladi. sirketin web sitesini ziyaret ederek otomatik ödeme için yeni bir çek hesabi yapabilecegimi söyledi.

Beklemedeyken, sirketin web sitesinde dolasmaya çalisiyordum. Açikçasi, otopay özelligini ayarlamak için yillar önce kullanmistim. Siteyi ilk açtigimda, kredi karti sirketinin iflas ettigini ögrendim. Belki de bu saatte müsteri hizmetleri için sahip oldugu sinirli bütçeyi açikladi.

Web sitemin hesabima ait bölümünü girmeye çalistim. Maalesef sifreyi unutmusum. sifreyi sifirlama talimati verildi. Önerilen rutini her izledigimde, asagidaki hata iletisini aldim: "ChangePassword için e-posta hazirlama hatasi". sifre en az bir kelime ve bir numara, vb. Ile alti ve yirmi karakter arasinda olmaliydi. Çesitli sifreleri denedim ama hiçbir sey ise yaramadi. Ayni hata mesajini almaya devam ettim. Dolayisiyla, otomatik geçisimin yeni bir çek hesabi olarak degistirilebilecegi bölümde yer bulamadim.

Müsteri temsilcisi nihayetinde oldugunda, web sitesi araciligiyla degisikligi yapma konusundaki tavsiyelerini reddedecek kadar çok sey biliyordum. Parolami degistiremedigimi açikladim. Kadin web sitesinde yardim edemeyecegini açikladigi için "sirring" tuttu. Neyin yapilabilecegini sordum. Telefonla ödeme yapabilirim, ancak bu seçenegi uygulamak için 12 $ 'lik bir servis ücreti vardi. Bu noktada, telefon ödemeleri bana yarinin yükümlülügünü yerine getirmekten kaçinmamda 12 dolarlik bir pazarlik gibi görünüyordu.

Bununla birlikte, sonunda otomatik geçis için çek hesabi bilgilerini degistirmem gerekecek. Web sitesi buna izin vermezse ve telefon temsilcileri bilgisayarlar konusunda cüret ediyorsa, bu degisikligi nasil yapabilirim? E-posta mesajlari kabul edilmedi. Görünüse göre, tek yol New York eyaletindeki sirket merkezinde sirkete mektup yazmakti. Ben de öyle yaptim. Umarim, orada olan birisi bana yeni bir sifre verebilir veya hatta benim için çek hesap bilgilerini degistirebilir.

Bugün cumartesi günü oldugu için, kapali çek hesabi ile ugrasmak için Pazartesi sabahi ek görüsmeler yapmam gerekecek. En az bir baska sirket Cumartesi günü beni suçlamayi planladi, ancak bu, neyse ki, bir finansal kurum degil. Olabilecek en kötü sey, basarisiz bir ödeme girisimi için 20 TL'den fazla ücret alinmasi olacaktir.

Özetle, Sprint ve Qwest'in müsterilerini, diger kisilerin çek hesaplarina serbestçe erismelerine izin verdiklerine uydugu "kolaylik", bana üç günün daha iyi bir kismini ve kapali hesabima iliskin beklenen mali cezalari ödemiyor. Onlarin hirsizlik yapan müsterileri gizlilik haklarina sahip olabilir, ancak herkese açik olacagim. Belki birileri ilgilenecektir.

 

to: kisisel hikaye anlatici

 

Için bir çeviri için tiklayin:

Ingilizce - Fransizca - Ispanyolca - Almanca - Portekizce - Italyanca

Basitlestirilmis Cince - Endonezyaca - Lehce - Hollandaca - Rusca

     

TEL?F HAKKI 2011 THISTLEROSE YAYINLARI - TÜM HAKLARI SAKLIDIR
http://www.BillMcGaughey.com/autopayi.html