BillMcGaughey.com

için: worldhistory

 

Uygarlik Bes Çaginda Medeniyet semasi

 

Medeniyet Bes Öyküsü adli kitap, M.Ö. 4. binyilda Misir ve Mezopotamya sehir devletlerinin olusmasindan bu yana ortaya çikan bes uygarlik açisindan uygar toplumlarin öyküsünü anlatiyor. Ayni zamanda, insanligin anlamli deneyimlerini tanimlamak için dünya tarihinin tutarli bölümlerde nasil düzenlenebilecegine iliskin bir tartismadir.

Bu planin temel prensipleri medeniyetlerin yeni teknolojilerin (iletisim) teknolojileri ile birlikte degistigi fikridir. Ilkel, ideografik bir biçimde yazma medeniyetin yükselisini beraberinde getirdi. Iki bin yil sonra, alfabetik yazinin kesfi, çesitli filozoflar ve dini peygamberlerle iliskili insan toplumunda bir dönüm noktasi olusturdu. MS 15. yüzyilda, bati Avrupa'da basilmaya baslandiginda insan toplumu yönetimi bir kez daha degisti. Ardindan, 19. yüzyilin sonu ve 20. yüzyilin baslarinda, elektronik iletisimle ilgili birçok bulus, bugüne kadar bizimle olan bir kitle eglencesi yasini ortaya koydu. Bilgisayar ve bilgisayar aglarinin gelistirilmesinden esinlenilen bir baska medeniyet su anda ufukta ortaya çikiyor. Bu kitabi elektronik ortamda okuyan sizler de o tecrübenin bir parçasidir.

Diger tarihler, insanlik kültürüne yazi yazmanin ve baskinin önemini vurgulamistir, ancak hiç kimse, toplum yapilari ve Bes Medeniyet Dönemi üzerindeki etkilerini yakalamistir. Modern toplum, daha da çogulcu ve karmasik bir kurumlar dizisi haline gelmektedir; ve dünya tarihi bu süreci yansitiyor. Dolayisiyla, ilk medeniyette bulunan monolitik siyasi imparatorlugun türü, yani imparatorluk Roma'sinda ya da Han Çininde - modern çaglarda sürmek egilimi yoktur.

Dünya dinleri, ticaret, laik egitim ve popüler kültür, toplum üzerinde ayri güç merkezleri olarak çesitli etkilere sahiptir. Her biri belli bir zaman noktasina göreceli bir yoldur. Dünya tarihinin ipleri, toplumumuzun nasil olustugunu açiklayan bu çizgiler boyunca ilerledi.

Bu tür tarih geçmisi aydinlatmakla kalmaz, ayni zamanda gelecege isaret eder. Medeniyetler, yasam döngüsüne tabi olan ortak varliklardir. Her biri, olgunlugun asamasina göre öngörülebilir bir biçimde yükselir ve düser. Geçmiste medeniyete olanlari bilmek bu nedenle bugünün toplumunun gelisimine paralel olarak ilerlemesini öngörmeye yardimci olacaktir. Bu yaklasimi benimseyen kitap, bilgisayar teknolojisi uygulanirken özellikle ticaret ve egitim alaninda büyük degisikliklerin gerçeklesecegini öngörüyor.

Medeniyetin Bes Nestasi, evrensel tarihin bir özetini sunmayi amaçlamaktadir - tüm insanlara uygun, etnosentrik önyargidan yoksun bir geçmisi. Bati disindaki insanlarin ekonomik, kültürel ve siyasi yasamlarindaki bati yükselisini üçüncü uygarlik fenomeni olarak görür. Dünyanin gerçek bir tarihini ifade etme konusunda ne kadar iyi basardi, çesitli okuyucularin kararini bekliyor.

 

         için: worldhistory
  

TELIF HAKKI 2017 THISTLEROSE YAYINLARI - TÜM HAKLARI SAKLIDIR
http://www.BillMcGaughey.com/civscheme.html