BillMcGaughey.com

için: siyasi aday

 

Louisiana'daki Bes Hafta Kampanyam

Bill McGaughey tarafindan

 

2004'te Louisiana Demokrat baskanlik listesinde yer alan yedi adaydan biriydim. Digerleri John Kerry, John Edwards, Howard Dean, Wesley Clark, Dennis Kucinich ve Lyndon LaRouche'du. Al Sharpton oy pusulasinda degildi çünkü kurallara aykiri olarak kisisel çekle dosyalama ücretini ödemisti. Yine açtigi Joe Lieberman, kampanyasini bitirince listeden çikarildi. Ismim, "Bill" (alintilarla) McGaughey, bu alfabetik sirali listede en son ortaya çikti.

Louisiana benim ilk devlet birincilimdi. Güney Carolina'da da açtim ama Demokratik Ulusal Komite Baskani Terence McAuliffe, ulusal kongrede delege almamin uygun olmadigini ilan etti. 2002'de birincil olarak Independent Party'de ABD Senatosunda kostugu için beni cezalandirmak istiyor. Güney Carolina'daki parti kurallari adimi oy pusulasinda göstermesine izin vermiyor. Öte yandan, "Louisiana'da", bir seçim yetkilisi nezaketen bana "biz ne oldugun umurumuzda degil," dedi.

Ve böylece, 1 subat'ta, I-35'te kaygan dondurucu kaldirimlarla, hendekte pek çok otomobille basliyorum. Eyaletin kuzeybati kösesindeki Shreveport'a, Louisiana'nin üçüncü büyük kentine gelmeden önce seyahatlerim Kansas City ve Arkansas'in bati bölgesinden geçti. Buradan baslayarak, bes haftalik kampanyam, devletin kuzeyinden ve bati bölgelerinden New Orleans'a dogru yol aldi. Baton Rouge en sik rastlanan karargahimdi.

Bir istisna ile ben Motel 6 Louisiana'nin büyük sehirlerde kaldi. Normal rutininizde eyaletin resmi otoyol haritasindan belirlenen yollar boyunca sehirlerdeki veya kasabalardaki gazete bürolarina binerdim. Demokratik adaylarin is yaratma önerileri, biyografik bir sayfa, 90'li yillarin ortalarinda Yesil Parti yayinindaki "Sentez / Yenilenme önermesi" nde yayinladigim iki makalenin bir kopyasini içeren bir elden çikarma literatürü paketleri hazirladim Yeni bir tarife sekli ve büyük gazetelerde yayinlanan birkaç görüs parçasi vardi. Yazilacak herhangi bir makaleye eslik etmek için kendim fotograflarim vardi.

Istihdamla ilgili olarak, "issiz kurtarmanin" iki ana nedeni oldugunu öne sürüyordum: (1) ABD'deki islerin düsük ücretli ülkelere dis kaynak saglanmasi ve (2) emek verimliliginde hizli yükselmeler ve yüksek mesai saatlerinin birlikte kullanilmasi. ?ssizligiyle mücadele için, ABD hükümetinin (1) orani düsük ücretlerden elde edilen maliyet avantajini dengelemek için hesaplanacak olan isverene özgü tarife uygulamak ve (2) Adil Çalisma Standartlari Kanunu'nu degistirerek (2) çalisma süresini azaltmak gerektigini savundu. Önce zor mesai fazla cezalarla, daha sonra isgünü standartini düsürerek fazla mesai kesme). Bu iki öneri de politik ana akimin disinda kaldi, ancak ekonomik açidan uygun. Diger adaylarin is yaratmak için çok az sey sundugunu savundum.

Birçok isin Louisiana'yi terk ettigini ögrendim - özellikle State Farm, bölge ofisinin gelecek yil kapatacagini duyurdugunda Monroe'de 1.300'ü buldu. Eyaletteki seker ve kerevit endüstrileri sirasiyla Meksika ve Çin'den ithal edilen düsük maliyetli ürünlerden olusuyordu. Bu baglamda tarifeler zor bir satis degildi. Ancak isverene özellestirilmis bir tarifname satiyordum.

En sevdigim tür tecrübelerimi, yerel ekonomi hakkinda benimle konusurken zaman ayirmaya istekli bir editör (veya radyo istasyonu yöneticisi) bulmakti. Bilgimi artirmak için, 10 subat'ta Natchitoches'deki Kirsal Ekonomik Kalkinma konulu konferansta (NACK-ih-tish olarak telaffuz edildi) de katildim. Bazi görüsmeler kirsal alanlarda genis bant kapasitesinin arttirilmasi ve ticaret vergi oranlarinin düsürülmesi ile ilgiliyken, ekonominin ancak girisimci bir ruh gelistirerek canlandiracagi önemli bir temaydi. Bu bir çareyi düsünmüstüm. Hükümet istihdam sorununun ellerini yikiyordu: issizler kendi islerini kurmak zorunda kalacaklardi.

Hafta sonlari genelde ölü zamanlardi, çünkü gazete bürolari açik degildi. Mardi Gras dönemi, özellikle 24 subat "Fat Tuesday" ile biten dört ya da bes gün oldu. Bazilari bana Mardi Gras kalabaliklarini çalismami önerdi. Buldum, çalismadim. Benim büyük mor Meksikali sapkasina ragmen insanlar Mardi Gras'i karistirmayi ve cumhurbaskanligi siyasetini takdir etmedi. Kampanyami geçici olarak askiya aldim ve samandiralara atilmis boncuklar için atladim. Tek siyasi tazminat Lafayette'de bir televizyon haber ekibinin kalabaligin içinde oldugumu kaydetti. 63. dogum günümdü.

Kampanya boyunca, ama özellikle geçen hafta radyo röportaj sovlarinda konuk oldu, bazilari stüdyoya ama çogunlukla telefonla. Zamanla ilgili karisikliga bagli olarak radyo programinda "hayir gösterisi" izledigim son gün hariç, bunlar iyi geçti. Ben de Jeff Crouere'nin New Orleans'da yayinlanan "Ringside" televizyon sovunda on dakika konuk oldum.Neyse ki benim için ilk gösteriden üç gün sonra gösteri 12 Mart'ta yayinlandi. Crouere radyo programinda ön seçim yeri sundu. Louisiana Weekly için bir köse yazari, Christopher Tidmore, benimle ilgili bir yazi yazdi ve iki kez radyo talk sovundaki bir röportaj için hazirlandi.

Kampanyanin son günlerini tekrar kuzey ve orta Louisiana'da geçirdim; gezi turlari - gezi turlari, bir Hayvanat Bahçesi ziyareti ve Bonnie & Clyde'nin Bienville Parish'indeki bir ülke yolundaki son duragi - kampanya etkinlikleri ile . 9 Mart seçim gecesinde, seçim sonuçlarinin CNN'de yayinlanmasini bekleyerek, Paul Wellstone'un büyük bir hayrani olan bir Alexandria gazetesi köse yazari Andrew Griffin ile aksam yemegi yedi. Bunun yerine, spor barindaki televizyon ekraninda John Kerry, önümüzdeki haftanin birincil bölgesi olan Illinois'de bir konusma yapti.

John Edwards'in yenilgisi ve ardindan bir hafta önce "Süper Sali" ya teslim olan Louisiana'nin birincil kismi çok az ilgi gördü. Seçmen katilimi% 10'un altina düstü. Devletin en seçkin yetkilisi, bunun büyük bir para kaybi oldugunu söyledi. Bu yetkili, kendisinin sadece görünüsün ugruna oy kullanacagini söyledi.

En basindan beri, amacimin amacimin birincil oylarin% 5 ila% 10'unu kazanmak ve en az bir büyük rakibi dövdügünü söylemistim. Gnffin, CNN'de gelecek herhangi bir sabit bilgi bulunmamasi nedeniyle gazetecilere telefon etti. Birinin sandigi oylarin% 4'ünü kazanmistim. Bundan daha kötüydü.

Sonunda, New Orleans'taki diger adaylari takip eden, ancak kirsal alanlarda nispeten iyi bir performans gösteren oylarin% 1.955'ini kazandim. Kerry'nin% 70'lik oyuyla ve ayni zamanda üç açik artirmanin ardindan Edwards, Dean ve Clark'in ardindan oynamayi bitirdim. Bununla birlikte, oy pusulasindaki diger iki aktif adayin önüne geçme amacimin bir kismini gerçeklestirdim. Eyalet genelindeki 3.161 oyum bana Dennis Kucinich'den 750 oy ve Lyndon LaRouche'den 830 oy öne geçti.

Bossier sehrinden bir muhabir, bardagimi "yari yariya bos" diye düsündügümde, minnesota'ya dönerken cep telefonu ile röportaj yaparken aslinda "yari yariya" kabul edilebilir oldugunu hatirlatti. Louisiana'nin besinci bitisimi benim için fena degildi.

Not: Bu kampanyanin daha kapsamli bir dökümü için, lütfen "Louisiana'daki Oylama Hakkinda" (Thistlerose Publications, 2004) baslikli 399 sayfalik bir softcover kitapina bakin. ISBN: 0-9605630-6-7 Bu kitabin tamamina çevrimiçi metin bakin "Kitaplar" bölümünde Ingilizce. Ayrica, ilgili bir Kindle e-kitabi da var.

için: siyasi aday

 

 Için bir çeviri için tiklayin:

Ingilizce - Francuski - Hiszpanski - Niemiecki - Portugalski - Wloski

Chinski - Indonezyjski - Polski - Holenderski - Rosyjski

 

TELIF HAKKI 2005 Thistlerose Yayinlari - TÜM HAKLARI SAKLIDIR
http://wwwbillmcgaughey.com/louisianai.html