BillMcGaughey.com

için: NDparty.html

 

Bölüm Onbir

 

Irk Aspect

 

Irk, Yeni Onur Partisi'nin ve belediye baskanligi için kampanyamin en hassas kismiydi. Star Tribune gazetesinin, ABD Senatosu için birincil olarak düzenlenen 2002 Independence Partisi sirasinda önerilen reklamimi reddetmesinden bu yana benim için bir sey ifade eden bir konu var, çünkü "beyaz erkekler için sayginlik" sözcükleri içeriyordu. Roman Katolik Baspiskoposu 2003'te "beyaz irkçiligi" kinamak için Minneapolis'e geldiginde, bu girisim karsisinda konustum ve daha sonra baspiskoposla kisa bir yazisma düzenledim.

Yine, 2006'da Minneapolis okul yönetim kurulu üyesi olan Chris Stewart'in Bagimsizlik Partisi Kongre adayi Tammy Lee'yi cinsiyeti ve irki ve destekçilerinin irkçiligi nedeniyle alay eden bir web sitesiyle baglantili olarak, irk hakkinda halka açik bir tartisma düzenledim kütüphane. Ben sorunun bir tarafini aldim ve Stewart digerini aldi; Görüsümüzü sivil ve düsünceli bir sekilde paylastik. Seyircilerin çogu, konuyla ilgili bir sey söylemek istemeyen tartismadan geri durdu. Bir sey dogru degildi.

Bu iki deneyim ve digerleri, hosnut olmayan siyasi görüs bildiriminde bir çeliski ortaya koymaktadir. Kamuoyunu etkileyecek olanlar, mesajlarini çok sayida kisiye iletmek için medyanin ilgisine ihtiyaç duyuyor. Eger biri ilimli veya makul bir bakis açisi ifade ederse, medya bunu bildirmez. Roman Katolik baspiskoposunu içeren degisim olayinda Star Tribune'den bir muhabir, Minneapolis'in kuzeyindeki olayda hazir bulundu ve hatta adimi dogru yazmasi istedi ancak hikayedeki herhangi bir muhalif görüsten söz edilmedi. takip etti. Etkinlige üç gazeteden gelen gazetecilere Chris Stewart da katildi ancak irk görüslerinin degistirilmesi hakkinda bu medyalarin hiçbirinde hikaye bulunamadi. Belki karsilikli mantik yeterince heyecanli degildi.

Öte yandan, irkla ilgili tartismalar, beyaz irk (ya da irksal azinliklara karsi düsmanlik) için sempati ifade eden kisi, acimasiz ve asiri bir sey yaptiginda önemli bir basin bülteni aliyor. Ben bir kara ailenin ön bahçesinde bir haç yaktiysam, Star Tribune'deki ön sayfayi alabilir ve tüm yerel televizyon haber programlarinda yer alabilirim. Ekim basinda, Ulusal Sosyalist Harekete mensup dört beyaz irkçi, Minneapolis'teki YWCA'da bir irkçilikla mücadele çalistayini protesto edeceklerini açikladi. Buna karsin, onlarca anti-irkçi, onlarin görünümlerini protesto etti. O olay haber medyasinda belirgin bir sekilde bildirildi.

Bu paradoks, halka açik söylemin oksijeni olan basin kapsamina girmek için utanç verici, saçma veya körü körüne layik görülen bir seyler yapmaniz gerekir. Politik açidan sevimsiz bir bakis açisinin savunucusu ve dürüstlügünü savunan biri, bu ortamda bunu kesecektir. Büyük medya, belirli görüslere sahip kisilerin seytanlastirilmasi ile ilgilidir. Beyaz insanlara kendilerini ölüm ve yikimin sembolü olan Nazi ile eslik ederek destekleyenler, sadece beyaz haysiyetin nedeninin siddet ve nefretle gizlendigi fikrini pekistireceklerdir.

Iki kötülügün daha azi - saçma davranisa yenik düsmekten ziyade medyanin göz ardi etmesi - tartismaya nefret etmek yerine akli ve iyiligi getirmeye çalisarak kendi içtenlikle tutulan görüsleri ile takilmaya devam etmektir.

Siyasi dogrulugun "dini"

Kendimi akil ve iyi niyet kampinda bir kisi olarak görüyorum. Benim "irk" argümanlari, siyah insanlara yönelik elestirilerden ziyade, irk iliskilerine karsi su an nefret dolu olan yaklasimin muhalefetiyle ilgilidir. Bazen "siyasi dogruluk" olarak adlandirilan görüsün hakim görüs birliginin kamu söylemini zehirledigini ancak kimsenin bana katilmayacagini kamuoyuna açiklamak isterim. Pek çok beyazin bu durumdan en az benim gibi sevmedigimden süphelenmeme ragmen, en azindan az sayidaki kisi kendisini bu konuda ifade etmeye cesaret edemiyor.

En çok sevmedigim sey zorunlu ahlaki inanç sistemiydi - eger isterseniz - bir "din" Amerikan halkina empoze edildi. Artik özgür degildik. Star Tribune gibi büyük ticari varliklar, insanlari belirli bir sekilde düsünmeye zorluyordu. Yanlis görüslü kisiler - bunlardan biri diyebilecegim "sapkinlar" - kamuoyuna mahsur kaldilar. Bu insanlar islerini kaybetme egilimindeydiler. Ve neden? Irk temelli kölelik 140 yil önce Amerika'da varoldugu için mi? 50 yil önce güney devletlerinde bir ayrimcilik sistemi varoldugu için mi? Ve beyaz Minnesota'lar bu tarihten dolayi simdi utaniyor olmaliydi? Böyle bir durum bizi zihinsel esaret altinda tutmak ne kadar absürd!

Amerikalilar uluslarini "cesurlugun özgür ve evinin topraklari" olarak nitelendiriyorlar. Siyasi dogruluk, bu iddiayi alay ediyordu. Obama'nin Bassavci Eric Holder'in iddia ettigi gibi, biz irk üzerinde ahlaki korkaklar bir ulusdu. Hayir, irk problemi ortadan kaybolmadi, ancak yeraltina inmisti. Beyaz insanlar irk tartisildiginda "irkçi" suçlamayla göz korkutuyorlardi.

Çözüm belli ki açik bir tartisma gerçeklesti - bu sahte tartismalardan biri degil, belirli bir sonuca yöneldi, ama samimi birkaç bakis açisi içeren gerçek bir tartisma. Düsünmüstüm böyle bir tartisma, bir siyasi kampanya baglaminda gerçeklesebilir. Hiç kimse bu tür bir tartismaya baslamayacagindan, düsündüm de yapardim.

Baskan Obama

Barack Obama'nin Baskan seçilmesi sorunu bir basa getirmeye yardimci oldu. Birçok beyaz, Obama'yi, irk ve etnik azinliklar tarafindan bu ülkeyi devralmayi simgeleyen siyah bir insan olarak görüyor. Aslinda, o köle olarak inmedigi için göreve basladiginda "zorlu derecede siyah" olarak adlandirilan bazi irkli tutsaklarin irkça karisik bir insanidir.

Obama 2004 Demokratik Ulusal Konvansiyonunda "ne siyah bir ulus ne de beyaz bir ulus ama Amerika Birlesik Devletleri diye adlandirilan bir ulus vardi" ilan ederek irk siyasetinde yeni bir konuma gelmisti. Bu mesaj henüz batmadi ve, Rahatsizlik ugruna, Obama'nin kendisi bazen Sivil Haklar politikasina geri dönmüstür. Bununla birlikte, o irkçi yakalanan Amerikalilara bir çikis yolu önermis.

Asil soru beyaz Amerikalilarin nereye gittigi. Birçok beyaz, Demokratlarin ve onlarin "azinliklarin" koalisyonundan nefret ederek Cumhuriyetçilere oy veriyor. Onlarin düsmanlarini "sosyalist" olarak adlandiriyorlar; sikayetlerinin irk temelleri yokmus gibi görünüyorlar. Standart bir yanit "Ben irkçi degilim". Bununla birlikte, en azindan Martin Luther King'in Demokratlari benimsedigi 1960'li yillardan bu yana irkçilik farkliliklari Amerikan siyasetinin özünde yer aliyordu ve simdiye kadar "saglam bir güney" Cumhuriyetçiydi.

Benim iddiamim, beyaz Amerikalilarin bu meselenin pahasina nasil döndügüne kizmak için her hakki vardir. Bununla ilgili sessiz ya da pasif olmak yerine, akillarini konusmaya cesaret edince beyazlara kurtulus gelecektir. Obama görevini yapmis. simdi, beyaz insanlar için inisiyatif kullanmalari ve olumlu bir sekilde kim olduklarini beyan etmeleri önemlidir. Evet, beyaz insanlar da hem kendileri hem de grup olarak gurur duyma hakkina sahiptir.

Amerikan Rönesansi dergisi

2001'den bu yana, "American Renaissance" adli aylik bir yayina abone oldum. Bu yayin, baska yerde görülemeyecek irk üzerine makaleler yayinliyor. Makalelerinden sikça bahsedilen temalar, siyah insanlar ve diger azinliklarin çok sayida ceza davasi ya da istihbarat testlerinde beyazlardan daha düsük puanlar kullandiklari ya da Amerikan toplumunun tek yanli irkçi ögretileri sahtekâr ve yikici bir sekilde benimsetmesiyle yüklendigi yönündedir.

Bunu editör ve yazarlar beyaz insanlarin her açidan siyahlardan daha üstün oldugunu ileri sürdügü için bunu "irkçi" bir yayin olarak görürdüm. Ancak yine de abone olmaya devam ediyorum çünkü bu makalelerde yapilan puanlarin bildigim kadariyla dogru oldugunu düsünüyorum ve ayrica editörler böyle bir yayin koyarken cesaret ve entelektüel dürüstlük sergilemekteler. Siyasi açidan dogru bir görüs çölünde taze düsünme vahasidir.

Benim bakis açimdaki problem, ortaya çikan sorunlar hakkinda ne yapmaniz gerektigidir. Siyahlarin genetik olarak beyazlardan daha düsük oldugu varsayildiginda, siyahlari öldürerek veya onlari Afrika'ya geri göndererek toplumun ilerlemesi saglanacak mi? Ayri bir beyaz ulus kurulmali midir? Açikçasi böyle olmaz ve olmaz. Çok insancil bir toplum olmak için, Amerikalilarin birlikte makul bir uyum içinde yasamayi ögrenmeleri lazim.

Ayni zamanda, beyaz insanlarin kendileri için ayaga kalkmasi gerektigini kabul ediyorum. Biri, "Beyaz" kelimesini Ku Klux Klan veya Nazi egilimlerine sahip oldugu düsüncesizce olumlu bir dönüs yapabilir. Irkçi kurtulus için ön kosul cesarettir. Biraz daha dürüstlük de yardimci olur.

Daha önce de söyledigim gibi, 2009'un basinda bir iki iki ay geçirdim, irk ve ilgili konulari ele alan bir kitap boyu el yazmasi olan "My American Identity" yazdi. ?lk düsüncem elbette, onu yayinlamakti. Son zamanlarda kira-mülkiyet isimde para kaybettim, kitabin kendini yayinlamada hakli hissetmedim. Bu tür bir kitap, herhangi bir ABD gazetesi kitap yorumcusu tarafindan en azindan sempatik bir sekilde gözden geçirilemezdi. Muhtemelen Amerikan Rönesansi ve destekçileri agi tanitimda yardimci olabilir, ancak bakis açim, onlarin bakis açilarindan farkliydi. Burada siyasi görüsle ugrasirken, bu fikirleri partizan siyaseti baglaminda sunmama ne dersiniz? Araziye yabanci oldum.

Kendi durumum

Beyaz bir adamin beyaz adamin yeni yükünü tasiyan ironi, sahsen ben son on bes yil boyunca büyük ölçüde karanlik bir dünyada yasiyordum. Ben kiracilar agirlikli olarak siyah olan bir ev sahibiyim. Hayatimin bu döneminde en yakin arkadasim ve yardimcim siyah bir adamdi Alan Morrison; Bir zamanlar kizkardesiyle evlendim. (Not - Birkaç yil bosandiktan sonra evlendik.) sehir içi bir ev sahibi olmak, siyah insanlari kaide altina alip, irkçi görünmemeleri için onlardan her türlü her türlü tahripkar davranisa tahammül edemem. ”. Güzel, büyük ölçüde beyaz olan mahallelerde yasayan sadece beyaz gazete muhabirleri ve üniversite profesörleri bu lüksü tasiyor.

Minneapolis'teki özel semtlerim Harrison, irkça karisik olduguna gurur duyuyor. Mahalle dernegi Edebiyati, Harrison'un "Afrika kökenli Amerikalilar% 38, Güneydogu Asya'da yaklasik% 30 ve Avrupa kökenli insanlarin sadece% 20'sinden fazlasinin" oldugunu sik sik dile getiriyor. "Misyon bildirgesi": "Birçogumuz su anda buna inanmaktadir. Yoksulluk Harrison mahallesinin karsi karsiya kaldigi en önemli konudur ancak Irkçilik, toplumu yoksulluktan kurtarmak için gerekli sosyal sermayeyi olusturmaktan alikoyan bir numarali sorundur. Kuzey Minneapolis'te irkçilik karsiti analizlere sahip iyi örgütlenmis bir topluluk, yoksullugun azaltilmasi çabalarinin ön kosuludur "dedi. Büyük vakiflar, bu tür açiklamalari seviyor ve personel maaslarini desteklemek için Harrison Mahalle Dernegi'ne her yil büyük miktarda para döküyor.

Ancak beyaz bir insan olarak bazen "görünmez adam" gibi hissediyorum. ?lk önce, mahalle dernegi tarafindan desteklenen irkçilikla mücadele karsiti atölye çalismalarina itiraz ettim ama giderek tartismaktan biktik ve agzimi bu konuda kapali tuttum. (Böyle bir tecrübenin hikayesine bakiniz.) Ilk önce, 1995'de mahalle birligi ev sahibim isimi kapatmaya çalisti. simdi, yönetim kurulu üyesi olarak insanlar bana hosgeldiniz ve tartismalara yol açmadan elestirileri sundugumdan ve irktan bahsetmekten kaçindigim için bazen beni begenebilir. Ayni tutum Minneapolis sehrinin tamamina nüfuz eder. Durumu degistirmek için bir birey olarak ne yapabilirim?

Seçilmis belediye baskani seçmeye çalisabilirim. sehir seçimleri, adaylar için düsük dosyalama ücretleriyle geliyor. Irk konularina cevap verecek ve davami seçmenlere götürecek yeni bir siyasi parti bulabilirdim. Sonuç ise Yeni Onur Partisi'ydi.

Yaris Baris atölyesi

Kendimi gelecek tartismalara hazirlamak için 1 Temmuz Çarsamba sabahi Minneapolis'in güneyinde Stevens Bulvarindaki bir evde bir yaris atölyesine katilmaya karar verdim. Etkinlik "Irk Barisi" baslikli. Bir uyari degil, "irkçiliga çözüm sunma" girisiminde bulunulmadi. Daha ziyade, sanatsal yaratim ve diyalog yoluyla irkçiligi kesfetmenin yollarini sunuyorlar ... Irk Barisi, atölyelerinden her birinde, sanata dönüstürmeyi, irkla ilgili konusmalari yenilemek için bir araç olarak kullaniyor. "Bu, birçok yerel sanat organizasyonunu içeren bir ortak çabadir; Mississippi, Maurice ve Carlton'dan gelen iki Afrikali Amerikali erkek liderliginde. Olay video kasetlenecek ve kasetler daha büyük bir kasetli bir tartisma yaratmak üzere toplanacakti.

En ilginç kisim irkçi benlik algilamalarinda yapilan bir egzersizdi. Katilimcilardan iki kutup arasinda çesitli pozisyonlarda durmalari istendi. Bir kutup beyaz kimligi, diger siyah kimligi temsil etti. simdi kimsin? Beyaz katilimcilarin çogu (çogunluk) beyaz kutupun yaninda duruyordu; Birkaç kisi siyah kutba daha yakin duruyordu. simdi, kendimizi kim oldugumuzu veya kim olmak istedigimizi göstermek için pozisyonlarimizi degistirmemiz istendi. Beyazlar simdi siyah kutba dogru degisen dereceye kadar tasindi. Tek basima, asil durusumda durdum. Kararimi açiklamasi istendi. Beyaz bir adam oldugumdan utandim diye bir sey söyledim ve utanacak hiçbir neden görmedim. ?ki açiklama bu açiklama ile iyi alkis aldi. Bence digerlerinden bazilari dehsete düstü.

Bir baska alistirma, bize kendi irk kimliklerinin farkina nasil geldigimizin hikayelerini anlatmalarini istedi. Söyledigim hikayeyi unuttum; Yorum yapilmaksizin kabul edildi. Bununla birlikte, yerel olarak irk konusmalarinin kolaylastiricilari oldugumu düsündügüm gruptaki iki beyaz kadin tarafindan bana karsi olan ince bir düsmanligin farkindaydim. Küçük bir konusma yapmaya çalisiyordum, onlardan birine, Al Franken'in o gün Devlet Sinirinin önünde, Minnesota'nin yeni onayli ABD Senatörü olarak bir açiklama yapacagini söyledim. (Sertifikasyon süreci sekiz ay sürmüstür.) Kadin umurumda degildi: "Ben umurumda degil" Benzer bir durumda baska bir kadin bana onunla konusmanin uygun olmadigini söyledi, o halde egzersiz yapmaya devam ediyordum . Yine de, iki atölye liderinden herhangi bir düsmanlik duymadim. Yaris atölyeleri gittiginde, bu hafifçe hafifti.

Bununla birlikte, seçimlerde irk çikisi yaparsam, bana ve bana destek verebilecek herkese olumsuz bir dikkat sarf edecegini biliyordum. Bu nedenle 20 Temmuz'da Minnesota Bagimsizlik Partisi devlet baskani Jack Uldrich'e bir mektup yazarak kendisine Bagimsizlik Partisi'ndeki üyeligini kisisel nedenlerden istifade ediyorum, partiyle ilgili olarak ya da sandalyeyle kendisinden hosnut olmadigim için bilgilendirdim. . (Geçen yil Besinci Bölgede ABD Kongresi için parti adayiydi.) Yarisi konusmak kesinlikle fikrimdi ve Bagimsizlik Partisinin bu bagajdan herhangi birisini almasini istemedim.

?lginçtir ki, Bagimsizlik Partisi web sitesi, ana sayfasinda beni partide istifa ettikten ve belki de Yeni Onur Partisi himayesinde belediye baskanligina aday oldugumdan bu yana partiyi destekleyen bir video demeçi yapmaya devam etmeye devam etti. Kongre için kosmadan önce Haziran 2008'de yapildi. Ben ve IP insanlar arasinda bir düsmanlik yoktu, sadece planlarda bir degisiklik vardi.

Peter Tharaldson liderligindeki Besinci Bölgedeki Bagimsizlik Partisi organizasyonu, ayni aksam Minneapolis seçimlerinde yerel ofis adaylarini desteklemek için piknik ve mini toplanti düzenledi. Harriet Gölü'nün hemen batisindaki bir parkta küçük bir pavyonda yapildi. En az alti aday, Agustos ayinda MPRAC kablo televizyon sovunda görünmesi planlanan 7. kogus adayi Michael Katch de dahil olmak üzere Kent Konseyi için IP onayini almak istiyorlardi.

Geçmisteki toplantilarimiza katilan Papa John Kolstad, belediye baskanligi için çalisiyor ve Bagimsizlik Partisinin onayini istiyor. O zamana kadar belediye baskanligina aday olmasina ragmen, IP toplantisinda Kolstad'a kendisine oy verecegimi söyledim. Kolstad'in adi aday gösterildi. Birisi Tharaldson'a ben de belediye baskanligina kosturdugumu söyledi. Bunu ögrenmek sasirdi. Yarisma mistir? Ardindan gruba: "Ben senin destegini aramiyorum" dedi. Kolstad, IP adayligini alkisla kazandi. Ardindan, adayin tüm grubuyla fotograf çekmek için önünde bulusmam istenildi. Bu adaylardan bazilariyla gayri resmi olarak görüsme sansi da vardi.

Bir süre, Temmuz'un sonlarinda ve Agustos ayinin basinda, kampanya için görünür kanit bulunamadi. Temelde parti web sitesinde çalistim ve yarim sayfa literatürden birkaç parça dagittim. Star Tribune'in editörüne, görevli James Crowley ve profesör Henry Louis Gates'in karistigi tartismalar üzerine bir mektup yazdim, ancak yayinlanmadi. Belediye meclisi üyelerine Diane Hofstede hakkinda süpheliler belli gruplari rahatsiz ettiyse Komedi yasalarina uymak için B Sinifi lisanslara izin vermemek isteyen Belediye meclisi editörüne de yazilmisti.

Ayrica yayinlanan American Renaissance'in editörüne bir mektup yazmistim. Bu yayin, Amerikan Rönesans'in tutumunu savunanlara kendilerini çagirmasi gerektigi konusunu gündeme getiren bir yazi da içeriyordu. Eger "irkçi" kabul edilemezdi, ne oldu? Yazdim: "Kendimize ne diyecegim" sorusu iyi bir soru. Yeni bir terim kullanmanizi önereyim: beyaz onur uzmani ... Beyaz irklara oldugu kadar diger irklarin üyelerine de saygiyi istiyoruz. ?cat edilen kelime, "haysiyetçi" kisinin, birisi için - bu durumda beyaz insanlar için - onur duygusunun savunucusu oldugunu önerebilir. "

Wisconsin'de, Ted Odell'de, yirmi yildir açip kapadigimi bilen birinden "Bill McGaughey, ihtiyatli" adli bir mektupla geldigimde bir sürpriz düsünün. Açikçasi, o da Amerikan Rönesansina abone olmus ve Minneapolis'teki belediye baskanligina aday oldugumu bu sekilde ögrendi. Yeni Haysiyet Partisi kampanyasina bir katki olarak 50 dolarlik bir çek ekledi.

Daha sonra Agustos ayinda çim isaretleri tasarlamak ve siparis etmek için dikkatime çevirdim. Sonra on gün boyunca karima gitmem için Çin'e gittim. Eve döndügümde, birkaç gündür yatakta grip oldum ama çok gecikmeden gelmis çim tabelalarini kurmayi basardi. Ardindan Bill'in Amca Yiyecek Pazari alanindaki "kutlama" 19 Eylül'de geldi. Her zamanki gibi Minneapolis e-demokrasi tartisma listesindeki elestirmenlerime cevap vermem gerekiyordu. Mali raporlarin Hennepin County seçimler departmani ile zamaninda açilmasi gerekiyordu. Kisacasi sik sik tekerleklerimi döndüm.

Yarisa iliskin bantlanmis bir tartisma

Irk meselesi her zaman ortadan kaybolmus gibiydi. Yerel bir siyasi kampanyaya uymadi. Tartisma moderatörleri konuyu yükseltmedi; Aday anketlere dahil edilmedi. Baskalarini rahatsiz etmeden ilkelerime sadik kalmak için bir yol bulmak zorundaydim.

Minneapolis Televizyon sebekesi Yönetici Direktörü Pam Colby'nin Agustos ayi baslarinda bir yazi gönderdiginde, siyasi adaylara kablolu televizyon için bir kampanya videosu hazirlama ve yayinlama olanagi sunan bir firsat dogdu. MTN, Minneapolis'de 74.000 haneye ulasti. Adaylar ya ücretsiz olarak kisa bir açiklama yapabilirler ya da 150 $ 'lik MTN personeli adaylarin profesyonel kalitede 28 dakikalik bir gösteri yapmalarinda yardimci olurlar. Düsünerek, Tam Monty'nin gitmenin yol oldugunu düsünmüstüm. Kampanyamiza yönelik MTN'de böyle bir program havasinin bulunmasi pazarlikti.

Gösteriye hazirlik amaciyla, bilgisayarla üretilen harf kullanarak görsel sahne olarak bir miktar afis hazirladim. "Yeni Haysiyet Partisi" ni okuyan ve asagidaki alana küçük harflerle web sitesinin adresini veren büyük bir isaret katilimcilarin arkasina yerlestirilecek. Tarafin bir baska isareti, Yeni Onur Partisi'nin üç ilkesini listeliyor. O zaman bu olayi izleyicilerin mahallelerde görmüs olabileceklerine baglamak için mavi çim isaretlerimizden birkaçini getirecegiz.

Gelecek haftalarda sahip olacagimiz gösteri tipini inceledik. Bu, yaris sorusuna odaklanmak için iyi bir firsat olacaktir. Etkilenen karisik bir grubun konuyu benimle tartismayi, belki de Çin dogumlu esim dahil olmak üzere düsünmüstüm fakat sonra katilimcilari kendime ve bir baska kisiye, yani Ed Eubanks adli bir Afrikali Amerikali kisiye sinirlamaya karar verdim.

Ed Eubanks'i neredeyse yirmi yildir taniyorum. Bir apartman kompleksi müdürü, kâr amaci gütmeyen bir konut organizasyonu için bir emlak müdürü, Minneapolis topluluk lideri ve bina içinde çocuguna daha yakin olmak için St. Paul'a tasinmadan önce bir kiraci olmustu. Ed ve ben, irk da dahil olmak üzere, siyaset konusmaktan hoslaniyordum.

Ed, 60'larin sonu ve 70'lerin baslarindaki çalkantili yillarda Minnesota Üniversitesi'nde ögrenci aktivisti olmustu ancak mahalle suçlariyla ugrasmak zorunda kalirken daha muhafazakar hale gelmisti. Her iki tarafin yaris sorusunu görebiliyordu. Bu konuyla ilgili görüslerini gelistirmis ve "gerçek" bir irk tartismasi yapacak iyi bir kisi olacaktir. Medeni olabilirdik, ancak ilginç bir tartisma yapacak görüs veya perspektiften farklilik gösterebiliriz. Ed katilmayi kabul etti.

Tarih 30 Eylül Çarsamba için belirlendi. Sabah 3'te stüdyoda olmaliyiz. Ne yazik ki, MTN stüdyosunun Central'dan çok Hennepin Caddesi'nden çiktigini düsünerek yer hakkinda kafam karisti. Ed, arabayi park ederken yaklasan bir giris yolu oldugunu düsündügüm isaretlerle kaldi. Dönüs yolunda stüdyo buldum, ancak Ed ve isaretleri bulmadim. Sonunda hatami fark ettim. En iyi kampanya takimimda, stüdyo ile burada Ed'i terk ettigim yerde kostum, ki Ed bu isaretlerle isaretler tasiyan stüdyoya kendi yolunu tuttu. Eh, birkaç dakika geç kalmistik, mürettebat bagislayiciydi. Sahne alisi geldiginde gösteri basladi.

Bir seyler canlandirmaya baslayan bir hokey fikri vardi. Bir karnaval egim adami ya da bir reklamcilik yapan bir reklamci gibi, su rutini uygulardim: Ilk olarak kamera "Ben haysiyetimi istemekten ve simdi istemekten" mavi kampanya isaretine bes saniye kadar odaklanacakti. Kamera bana kayacakti. Karnaval kabugu gibi (bir zamanlar Johnny Carson tarafindan hicivestirilen tür) ayaga kalkarak sunu söyleyebilirim: "Siyasi faaliyetlerimde haysiyetimi buldum - ve siz de yapabilirsiniz!" Parmagimi vurgulamak için havaya uçurdum. Sonra, büyüleyici bir satis elemani olarak, "Merhaba! Ben Bill McGaughey, New Onion Partisi'yle Minneapolis Belediye Baskani adayiyim. Umarim önümüzdeki yarim saat boyunca bizimle en ilginç bir tartisma olacagini düsünebilirim. "Ardindan oturup, yanimdaki bir sandalyeye oturan Ed Eubanks'i, Yeni Haysiyet Partisi afisini aralarinda tanitacagim.

Yetenekli bir aktör olmamakla birlikte tanitimin plana göre oldukça ilerledigini söyleyemem, ancak görünüse utanç verici olmaksizin sova baslayacak kadar yakindi. Kameranin bir sonraki bölümde partinin üç meselesini gösteren tabelaya odaklanmasini istedik. Daha sonra, tartismamizin esas olarak ilk sayi ile ilgili olacagini söyleyebilirim: kimlik. Baska bir deyisle irk hakkinda konusuyor olurduk.

Yapilan noktalardan bazilari

Sonraki yarim saat boyunca gerçeklesen konusma o kadar uzun sürdü ve kisa bir özet vermek zordur. Buna ragmen, burada ortaya atilan bazi noktalar sunlardi:

Ed önce beyaz adamlarin "kusatilmasini" önermis olan "Inandigimin Kalbine Ulasma" baslikli yazima baktigini söyledi. Ona göre "Kurt, Küçük Kirmizi Baslikli Kiz'in kendisinin degerlendirilmesinden sikayetçiyormus" gibi görünüyordu. Beyaz erkek magdurun sikâyet ifadelerinden sikayet ediyordu, baska bir deyisle.

Ed Felien'in karakterizasyonuyla, gerçekten "baskalari tarafindan olumsuz yönde tanimlanmasi" gerektiginden "ayrimciliga" sikâyet ettigime itiraz ettigimi söyledim. Herkesin kendisini olumlu bir sekilde tanimlama hakki vardi, diye savundu. Kendi kimligini tanimlarsin, baskasinin kimligini tanimlamazsin. Saglikli bir kimlik duygusu, baskasinin kendiyle negatif iliski kurmasini gerektirmez. Biri kendi ayaklari üzerinde duruyor.

Evet, Ed yanitladi, ancak kimlik planiniz, geçmisle ilgili "yogun bir amnezi" gelistirmesi gerektigini gösteriyor - tarihsel bir anlayis eksikligi. Tecavüz magdurunun kimligi tecavüzcününkinden ayrilmis mi? Ed beyaz bir erkek olmakla birlikte, tabii ki, "pastanin nasil bölündügünü" belirlemek için toplumsal cinsiyet veya irk istemedigini belirtti. Evet, itiraf ettim, kölelik yüzlerce yil önceydi. Ama ben o zaman yasamamistim. Beni yarisima kattiginiz dernekler için neden suçlamiyorsunuz? Bu tarihsel sikayetlerini ortaya çikarabilirsiniz, ancak adalet mevcut iliskilere dayanir.

Ed'in, geçmisin "taslari" ile dolasirken beyazli erkeklerin geçmis tarihinin tüm avantajlarina sahip olduklarini savundu. Hapishanelerde çok fazla siyah insan var, üniversitelerde yeterince insan yok. Benim cevabim, bütün beyaz irkla esdeger ayricaliklarin bir streç olmasiydi. Biri nasil 200 milyon beyaz Amerikali'nin "ayricalikli" oldugunu söyleyebilir? Ayricalik ve dezavantaj tüm irklarda bulunur.

Öte yandan Amerika'daki ayricalikli kisilerin çogunun beyaz oldugu da dogru. Bu, bazi Wall Street trader'lari insanlari incittigi için suçlu bulunduklari için beyaz olduklari için paylasmali miyim? Hayir, aslinda moral kategorisini daha siki çizmeliyiz ki aci çektiren insanlar suçlaniyorlardi. Wall Street'in tüm beyaz irkin suçunu yansitmayin.

Ed savundu, halkim aciyor. Konuyu kaldirirsam "yaris pistinde oynarim" mi? Bedava konusmaya dayali bir ülkede yasiyoruz, yanitladim. Istedigin her seyden bahsedebilirsin. Her türlü sikâyetle ugrasmayi deneyebilirsiniz.

Ed, "Peki, magduriyetleri nasil çözecegiz ve baskasinin" pirinç kasesinden "almayacagiz diye sordu Ed? Siz "paradigmayi degistirin" diye önerdim. Irkçi adaletsizligi tartismak ve sinirli miktarda pirinçle mücadele etmek yerine, herkesin pirinç kutusunu genisletmekten bahsedelim. Mesela, is gününün kisa olmasi isi daha fazla insana verecek - herkesi daha müreffeh yapacaktir.

Ed'in belirttigine göre, sikayet ettiginiz bu sistemi siyahlar gelistirmedik. Beyazlar tarafindan üzerimize sikisti. Bu dogru, kabul edildim. Sonra, biz, eger (siyahlar) topluca sömürüldük, çözüm toplu eylem yoluyla gelecek dedi. Bir grubun üyeleri haricinde siyasi olarak nasil bir sey yapacagimi bilmiyorum. Bu grupta beyazlar var mi diye sordum?

Siyah beyaz insanlarla birlikte daha adil bir toplum için mücadele eden ne var, diye sordum. Bu onlara karsi zihniyet, "kendilerine" karsi savasan siradan insanlara, yani küfürlü bir liderlik sinifina dönüstürülmelidir. Dedim ki, tartismam asil beyazlarla siyahlardan daha fazladir. Beyazlar, kültürel seçkinler tarafindan onlara küçümsenen küçümsenen kimlige basvurmamalidir.

Bir gazeteyle çiktim. ?ste haciz krizi ile ilgili bir makale. Makale, beyazlardan daha çok haczedilen siyahlarin yüzünden haciz oldugunu, kadinlarin erkeklerden daha çok incindigini ve siyah kadinlarin beyazlardan çok daha fazla yaralandigini söyledi. Bu bilginin bana söyledigi, söyledim, haciz krizi, siyah insanlara ve kadinlara zarar vermek isteyen beyaz bir adamin takasiydi. Saçmalik. Krize, patlayan bir konut balonundan kaynaklandi.

Kabarcik patladi çünkü konut fiyatlari çok yüksekti, çünkü vicdana muhtaç olmayan emlakçilar ve kredi verenler, insanlara sagliksiz krediler göndermeye basladi ve ipotek ödemelerini destekleyecek yeterli yüksek maasli is yoktu. Sorunu analiz etmek için yetiskin bir yol olurdu. Bunun yerine, her sey cinsiyet ve irk ayrimciligi ile ilgilidir. Gerçek sorunlardan ve gerçek çözümlerden bahsetmek isterim ama "onlar (medya) bize izin vermiyor". Herkesin birbiriyle kavga etmesini tercih ederler.

Ed, Baskan Obama'nin muhalefette kendisine karsi bir rol oynadigini kabul etmemek için "kör bir nokta" bulundugunu düsündü. Ben buna tepki olarak Obama'nin irk oynamaktan zekice oldugunu düsündügümü söyledim. Eger ilk siyah Basbakan olma ihtimaline karsi kampanya yapmis olsaydi, bunu asla yapmazdi. Obama, yarisa tepeden bakmak zorunda kalmamali ve görev süresince elinden gelen en iyi isi yapmalidir.

Ed, yaris sorununun yerel politikayla nasil ilgisi oldugunu merak etti. Bill Amca Amca'nin Gida Marketini kapatan sehir müfettislerinin örnegini getirdim. Beyaz bir belediye baskanimiz ve siyah bir Belediye Meclisi üyemiz mali olarak bir Afrikali göçmüyü mahvediyordu. Bu irkla nasil ilgili, bilmiyordum. Tek bildigim, kentin eyleminin haksiz ve adaletsizligin hangi yarista olursa olsun karsi çikilmasiydi.

"Kurt olmadikça insanlarin 'kurt' aglamam gerektigini düsünmüyorum," dedi Ed. Bir ara verdikten sonra gülümseyerek "Ne demek istiyorsun?" Diye sordu. Ed, gerçekten kurt varsa, koparilmak isteyen kisilerin sikayet etme haklari oldugunu söyledi. ?lke olarak kabul ettim.

Dedigim gibi, eger Yeni seref Partisi iktidara gelip onunla bir ilgisi oldugu takdirde, partinin gündemindeki ilk adim, olumlu eylemi ve benzeri seylerin kaldirilmasini - düsündügünüz gibi olmayacak - ancak insanlarin onurunu arttirmaya ve özgüven. Insanlar buna çalismali; gruplar olusturmali, kahramanlar örnegini izleyerek hayatlarini nasil gelistirebileceklerini düsünmeli ve tartismalisin.

Bana kalirsa dedim, 1896'da beyaz bir adam Henry Ford'un Detroit'teki sokaklarda bir otomobil sürdügü 4 Haziran günü ulusal bir tatil ilan ediyorum. Bu hareket dünyayi degistirdi ve degisim bütün insanlara fayda sagladi. O benim bir kahramanim.

Neden daha fazla temsilci birini seçmiyorsun, Ed önerdi - Missourian Jesse James gibi biri? Ikimiz de güldük Ed, irk iliskileri hakkinda olandan daha "idealist" oldugumu düsündü.

Program, çok gerekli bir irk tartismaya basladigimiza dikkat çekerek sona erdi: "Siyaset degisimle ilgilidir ve bu bizim getirme girisimimizdir" Bu noktada kameralar soluklasti.

Ed ve ben ikimiz de konusmada çok basarili oldugumuzu düsündük. MTN personeli de öyle yapti. Karsilikli saygiyla ve iyi niyetle en hassas siyasi konulardan birini ele aldik.

Birkaç gün içinde, programin bir DVD'sini ve yayinlanacagi tarihleri ??içeren bir mektup aldim. Yarim saatlik programimiz, 5 Ekim'den 30 Ekim'e kadar Kanal 16'da sekiz kez yayinlanacakti. NewDignityParty.org'da havale programini yayinladim. Birçogunu da dinledim ve bos VHS kasetlerinde gösteriyi kaydettim. Paul'daki Ed Eubanks Minneapolis kablo programlarini alamadi, bu yüzden kaset kopyalarindan birini ona gönderdim.

Eminim Minneapolis'te yasayan pek çok insan bu programi ya da en azindan bir bölümünü izlemektedir. Tuhaf bir sekilde, kimsenin bunu benim için sahsen belirtmedigi, seçimlerden sonra adaylarimdan Bob Carney'nin çagdas siyasette irkin önemini abartmis oldugumu düsünen biri oldu. O idealist, sanirim. Sessizligi endise eksikligi ile karistirmayin.

 

için: NDparty.html

 

bir sonraki bölüme

 
TELIF HAKKI 2009 THISTLEROSE YAYINLARI - TÜM HAKLARI SAKLIDIR
http://www.BillMcGaughey.com/mayor-11i.html