BillMcGaughey.com

Için: NDparty.html

 

Onsekizinci Bölüm

 

Yeni Onur Partisinin Gelecegi

 

Yeni Onur Partisi'nin bir gelecegi var mi? Beklentilerim, seçim sonuçlari tarafindan kesildi. Ayrica, hiç kimse kendisini veya partiyi destekleme konusundaki ilgisini çekmek için kampanyaya basvurmadi. Buna ragmen, bu çaba gelecekteki kampanyalar açisindan hiçbir seyden daha iyi olabilirdi: Yeni Adalet Partisi adini Minneapolis'teki bu kisinin adini yazili ya da çim isaretleri üzerinde gören birçok kisinin önüne koydu. Kentte dagitilan binlerce edebiyat parçasi. Bir baslangiç yapildi.

Yeni Hâkim Parti'de aktif olarak yer alan tek kisi benim, bu partinin gelecekteki kampanyalarda adayi - ya da bir adayi - çalistirmasi degerli olmayacak. Bununla birlikte, ideallerin pesinde kalmaya deger olduguna inaniyorum. Sivil gruplar ve diger kisisel temaslardan önce konusmalari etkili bir sekilde çözmek için alacaktir. Irk ve diger kimlik sorunlariyla ilgili yanlis algilamalar hafifçe reddedilmeyecektir.

Açikçasi, Minnesota eyalet binasi için bir yaris iyi sonuçlar almak için para alacaktir. Eyalet çapinda etkili bir kampanyayi kendi hesabina karsilayamam. Ya yeni bir Onur Partisi adayi ya da bir grup aday bunu yapmalidir. Para bazilari için herhangi bir nesne degil, ancak benim için.

New Height Partisi'nin eyalet çapinda bir kampanyanin hedeflerini gerçeklestirmesi için en az 30.000 dolarin yükseltilmesi gerekecegini tahmin ederim. Oy pusulasinda en az üç farkli ofis için aday olmaliyiz. Minnesota Eyalet Fuari'nda bir standa ihtiyacimiz var. Belirli bir miktarda medya reklami yapmamiz gerekecek. Aksi takdirde, eski moda ayakkabi deri bizi hedefimize götürecekti.

Yeni Onur Partisi, Minnesota devlet bürolari için aday çalistirmak istiyorsa, adaylar dilekçe ile oy kullanmalidir. Eyalet yasasi, her bir adayin, adayligini destekleyen bir dilekçe ile en az 2.000 imza toplamasini sart kosuyor. ?mzalar mesruiyet açisindan dogrulanmadigindan, adaylarin bir yastik gibi birkaç ekstra imza toplamalari gerekecekti. Diyelim ki her adaya ait 2.500 imza makul bir hedef olacaktir. Dilekçeler daha sonra eski dostum Mark Ritchie'nin basini çektigi, Minnesota Devlet Sekreterine gönderilecekti.

Imzalar çesitli sekillerde toplanabilir. ?lk olarak, aday bunlari kendisi ya da kendisi toplayabilir. Bu çok büyük bir kararlilik gerektirir. Ikincisi, Yeni Onur Partisi'nin birtakim üyeleri olsaydi, imza toplama yükü birkaç gönüllü tarafindan paylasilabilirdi. Üçüncüsü, adaylar bu isi yapmak için profesyonel imza toplayicilari ödeyebilirler. Geçen sene baska bir adaya yardim ederek, gidis oraninin imzanin basina 1,50 dolar veya 2,00 dolar oldugunu biliyorum. Bu rotaya giden adaylar, en fazla 5000 $ harcayarak kendilerini oy pusulasinda bulabilirler.

Gerekli sayidaki imzayi toplayan adaylar için birincil kazanmak gerekli degildir. Yeni Onur Partisi'nin birincil olmayan partileri olmaliydi. Biri dogrudan genel seçime geçebilir.

Neden bu egzersize gidiyorsun? Dedigim gibi, amaç, Yeni Haysiyet Partisi adaylarinin en azindan birinin oylarin en azindan yüzde 5'ini almalari olacakti. Daha sonra partinin Cumhuriyetçi, DFL veya Bagimsizlik Partisi gibi büyük parti statüsüne sahip olacagi belirtildi. Gelecekte adaylar dilekçe almadan oy kullanabiliyorlardi. Büyük parti statüsü, devlet geliri-vergi beyannamesi üzerindeki çek-giderme hükmü araciligiyla fon edinme konusunda daha fazla görünürlük ve bazi firsatlar da getirecektir. En önemlisi, yeni parti momentumunu verecektir. Gökyüzü, bu gün ve yastaki böyle bir parti için sinirdir.

Minneapolis seçimlerindeki kötü sonuçlara ragmen, eyalet çapinda bir yarisin oy kazanmak için iyi bir firsat sunduguna inaniyorum. Unutmayin, 2001 Minneapolis sehir seçimlerinde belediye baskanina 143 oy aldim, 2002'de Independence Partisi'nde ABD Senatosu için bir aday olarak 8,432 oy aldim. Her seçim farklidir. 2002 kampanyasinda kimlikle ilgili tahta da vardi. Minnesota seçmenleri, Minneapolis sehrinde olanlardan farkli. Dogru tartismalar gerçeklesirse, kimlikle ilgili konularda yeni bir yaklasim için daha uyumlu olacagini düsünüyorum.

2009 kampanyasinin gösterdigi gibi, irk veya cinsel kimlik, siyasi olarak konusan, en azindan benim gibi beyaz bir adam için daginik bir önermedir. Fakat Amerikalilari siyasi çizgiler boyunca bölen ana mesele haline geldi. Kimlik ciddi bir sorundur. Politikamizin saglikli bir gelecegi varsa bu konu dogrudan dürüstçe ele alinmalidir.

 

***** *** ***** *** ***** *** ***** *** ***** *** ***** *****

Okuyucu size bir mesaj:

Minneapolis'teki 2009 belediye baskaninin yarisina iliskin hikayemle bunu basarmis olsaydiniz Yeni Haysiyet Partisi ve amaçlari hakkinda bir fikriniz olabilir. Iyi ya da kötü, lütfen benimle paylas.

Umarim bu kampanyayi, insanlarin ihtiyaçlarina yeteri kadar duyarli olmayan bir sehir yönetimi hakkinda bir seyler yapmak için bir girisim olarak göreceksiniz. Politik sistemimiz hükümetin her kademesinde bozulmustur. Jimmy Carter'in bir zamanlar "halkin güvenine ihanetle beslenen belli bir" halsizlik "ten söyledigi gibi, toplumumuz aci çekiyor. Her birimiz sonunda toplumumuzla birlikte batar ya da yüzürüz. Bu nedenle, siyaseti görmezden gelemeyiz. Tek bir kisi bir fark yaratabilir.

Bu durumda belediye baskanligim kampanyasinin basarisiz oldugunu görebilirsiniz. Seçim sonuçlari, herhangi bir standart tarafindan hayal kirikligina ugratti. Buna ragmen, adaylik ve Yeni Haysiyet Partisi, en çok olanlardan farkli pozisyonlar çikardi. Genellikle göz ardi edilen sorularla basa çikmak için belirli bir baslangiç yapilmistir.

Eger bu pozisyonlari kabul ederseniz, sizi New Onur Partisi kurmaya davet ettim. Ilk adim benimle iletisime geçmektir. (Bir e-posta adresi, 2wmcg@earthlink.net adresinde verilir.) Bu partiden neyin olacaginin anahtari sizsiniz. Baslangiçtaki bir irtibat tabii ki hiçbir sey yapmanizin zorunlulugu yoktur, ancak partinin ortadan kalkmasi gereken bir ilk adimdir.

Eyalet çapinda bir seçim gelecek sene Minnesota'da yapilacak. Bu, Yeni Haysiyet Partisi için bir "kirilma" durumudur. Dolayisiyla yeni partimiz bir gelecege sahip olmaniz halinde hizli bir sekilde hareket etmeliyiz.

Tesekkür ederim.

Bill McGaughey

***** *** ***** *** ***** *** ***** *** ***** *** ***** *****

Sekiz sekiz yil sonra, Haziran 2017'de:

Yeni Onur Partisi adaylarinin belediye baskanlari ve diger sehir ofisleri için açtigi kampanyadan bu yana sekiz yil geçti. O zamandan bu yana yeni bir siyasi parti yaratma hayalini canlandirmak için hiçbir sey olmadi. 2010 yilinda Minnesota Tegmen Valisi Bob Carney ile birlikte Cumhuriyetçi olarak kostum, 2012'de Minnesota ev bölgesi 59-B'deki devlet temsilcisi ve ardindan 2016 New Hampshire Demokrat baskanlik birincil ABD Baskani için kisa bir süre için kostum. Son son derece felaket bir deneyim oldu. su anda baska siyasi tutkumuz yok.

Öyle bile olsa, yeni yüzyildan bu yana benim çok ve çesitli siyasi kampanyalarim genellikle ögretici olmustur. Seçim kampanyalarina katilan Yeni Bir Onur Partisi olmasa da, Minneapolis'teki 2009 kampanyasinin afis altindaki üç aday tarafindan ayrintili ve kapsamli bir sekilde anlatilarak bu fikri canli tutmanin yararli oldugunu düsünüyorum. Bu yazinin, siyasetimizin durumuna isik tutan bir paketin parçasi olmasina izin verin.

William McGaughey

 

Için: NDparty.html

 

son

 
TELIF HAKKI 2009 THISTLEROSE YAYINLARI - TÜM HAKLARI SAKLIDIR
http://www.BillMcGaughey.com/mayor-16i.html