BillMcGaughey.com

to: NDparty.html

 

Ikinci bölüm

 

Metro Mülkiyet Haklari Eylem Komitesi tarafindan desteklenen aday forumlar

 

Kabul ettigimiz ders, Mülkiyet Haklari grubunun toplantilarinin çogunu 2009 yilinda Minneapolis'te haftalik olarak yayinlanan kablolu televizyon programimizda görülecek ve duyulacak bir sehir platformu için adaylara aday göstermesi idi. Belediye basvurusunda bulunan bütün adaylar bu sovdan yararlanabilirler. Sorusturma yapmaya basladim.

17 Haziran'daki toplantida "Amerika'da Degisim" konulu muhafazakar bir konusmaci Tom Coulter yer aldi. Ayrica, 9. Kogusta Kent Konseyi için Yesil Parti adayi olan Dave Bicking'i de davet ettim. Minneapolis'in güneyindeki bir oto tamir atölyesine sahipti ve isletti. Maalesef, Coulter ve ben, moderatör olarak, yarim saatlik sunumunda ideolojik bir tartismaya girdik. Coulter baska bir bölüm almayacakti. Bu kalan iki bölümü Bicking'e birakti. Bu, planladigimizdan çok adaylara karsi daha cömert davraniyordu, ama iyi bir konusma yapmistik. Uygun bir "tartisma" yapilabilmesi için, ayni anda ayni ofiste bir dizi aday bulundurmak istedik.

Temmuz

Bunu aklimda tutarak, toplantiya katilma taahhütlerini siraya koymaya çalisan görevli Belediye Meclisi üyelerinin ofislerinden bazilarini aradim. Aradigim insanlar Barb Johnson, Don Samuels ve Gary Schiff'di. Konsey Baskani Johnson, rakiplerini kolayca tartismayi kabul etti. Samuels ve Schiff'in yardimcilari bana geri döneceklerini söyledi, ancak asla yapmadi. Toplantida, Belediye Baskani Rybak'i muhaliflerini tartismaya davet ettim. 9 Haziran'da yardimcisindan aldigi mesaj "sizi bilgilendirdigimiz için üzgünüz, fakat su an katilmakla ilgilenmiyoruz. Konuyla ilgili konumu hakkinda herhangi bir sorunuz varsa lütfen bana bildirin. "Biraz rahatsiz oldum, belediye baskanina, sehrin saldirgan ceza ve harç takibi yönünde olup olmadigini soran bir mektubu çektim. Mektupta hiçbir yanit gelmedi. Rybak ile gerginlik olusmaya baslamisti.

6 Temmuz'da MPRAC üyelerine, diger hususlarin yani sira, 15 Temmuz Çarsamba günü düzenledigimiz toplantida Barb Johnson'in muhaliflerinden Troy Parker ve Marcus Harcus'tan ikisini görüsecegini bildiren bir e-posta gönderdim. Ayrica, grubun üyelerini kendileri için çalismaya davet etmeye davet ettim.

14 Temmuz'da - planlanan toplantidan bir gün önce - Barb Johnson'un kampanya yöneticisi tarafindan telesekretere telefonla mesaj gönderildi ve beni kampanyasina hiçbir zaman basvurmadigim toplantiya Johnson'in katilip katilmayacagina dair suçladi. Bu dogru; Johnson'la kendisi konustum. Diger adaylara aceleyle onlari toplantiya gelip hava bosalimina davet etmeye davet ettim. 15'incisi sabah Johnson'a telefonla ulastim. Tarihte net olmadigini söyledi. Her durumda, o sirada su anda baska üç toplanti düzenledi.

MPRAC Temmuz toplantisi, aday forumlar dizisindeki ilk toplantiydi. Bagimsizlik Partisi tarafindan onaylanan 13. Bölgesel Kent Konseyi 'ne aday olan Kris Broberg, ilk yarim saat konustu. O nispeten muhafazakar bir kogusta çalisan mali muhafazakar biriydi. Sonraki yarim saat, Barb Johnson'la tartismasi gereken iki adaydan biri olan Marcus Harcus tarafindan alindi. Konusmasinda irk profillemesi ve Kuzey Minneapolis sakinlerine yönelik diger konular ele alindi. Iki yariyil arasinda bölüstürdügümüz son yarim saat. Yirmi dakika, görevdeki görevlilere karsi çalisan 5. Belediye Meclisi üyesi olan Kenya McKnight'a, tahmini ve Vergilendirme Kurulu'na aday DeWayne Townsend'e 10 dakika kaldi.

Hazirlik gündemi bu toplanti için iyi çalismisti, ancak daha organize bir yaklasima ihtiyaç duyduk. 28 Temmuz'da, ilgilenen adaylara televizyon programimda yer veren sehir ofisleri için belediye baskanlari, Belediye Meclisi, Büyük Park Kurulu ve Tahmin Kurulu ve Vergi Dairesi olmak üzere yetmis adaya e-posta mesajlari gönderdim. Iki es-yönetici kendilerini belediye baskanligina aday olduklari gerçegini kabul ettiler ve toplantiyi oldukça geçirecegiz.

Görev alanindaki Kent Konseyi üyelerinin hiçbiri yanit vermedi. Rybak'in kampanyasi tekrar belediye baskaninin pismanliklarini gönderdi. Bir Park Kurulu üyesi bana toplantinin Park Kurulu'nun düzenli toplantisiyla ayni zamanda yapildigini bildirdi, böylece görevdeki görevlilere karsi ayrimci davranilacagiz. Tahmin ve Vergi Dairesi için bir aday, denetçilerin adil olacagindan süphe etti. Ancak bir düzineden fazla adaytan kabul aldik. Görev simdi onlari anlamli gruplara yerlestirmek ve zamanlarini zamanlamakti. Umarim bazi gerçek tartismalarimiz olurdu.

Agustos

Normalde Metro Mülkiyet Haklari Eylem Komitesi, her ayin üçüncü Çarsamba günü Minneapolis'in güneyinde Martin Luther King park binasinda toplanir. Ancak, Agustos ayinda Minneapolis park sistemi binalarini birkaç hafta kapatiyor. O ayin toplantisi için baska bir yer bulmamiz gerekiyordu. Neyse ki, grubun eski bir üyesi Jim McCauley, Agustos toplantisinda Edina'daki Walsh Title Company'de bir toplanti odasi kullanmamizi önerdi. Bölgemiz disinda olsa da, Karayolu 100'den kolayca erisilebilirdi.

19 Agustos'ta yapilacak toplanti için üç grup tartisma planladik: Ward 7 ve Ward 5 Belediye Meclisi adaylari ve belediye baskaninin adayi. Ward 7'de sorusturmamiza cevap veren tek aday Michael Katch oldu, bu yüzden onun ilk yari saati olsun istedik. Katch, mevcut olan Konsey üyesi Lisa Goodman'in kalkinma projelerine müdahale ederek büyük bir dava açtigini ve kent için on milyonlarca dolarlik bir sorumluluga neden olacak iyi bir sans bulmus gibi görünüyordu. Katch, sehir finanslari hakkinda bir seyler bilen profesyonel bir döviz ticareti yapiyordu.

Toplantida Ward 5'den (benim adima) dört aday beklemekteydik, ikisinde Natalie Johnson Lee ve Kenya McKnight, kogusta yarisan bir etkinlik nedeniyle katilmadilar. (McKnight'a önceki toplantida yirmi dakikalik bir görüsme zamani oldugundan kamerada kisa bir görüsme yapma sansi verdim.) Ikinci bölüm basladiginda mevcut tek aday Lennie Chism'ti. Daha sonra baska bir aday olan Roger Smithrud içeri girdi ve derhal tartismaya dahil edildi. Ward 5 görevlisi Don Samuels, sorusturmamiza yanit vermemisti.

Chism, kisa bir süre önce Sheridan ve Plymouth Avenues'in kösesinde bir ticaret binasi satin alan bir Afrikali-Amerikali is adamiydi. Bir zamanlar Amca Bill'in Yemek Pazari'ni barindiriyordu. sehir binayi kinadi ve Don Samuels'in parçalamaya kararli oldugu tespit edildi. Siyah bir is dizininin yayincisi olan Chism, binayi, Uptown'da oldugu gibi açik havada tablolarla birlikte bir kahveye dönüstürmek istedi. Kuzey Minneapolis'in lüks genç müsterileri için de içki içmek veya yemek yeme tesislerine sahip olabilecegini düsünüyordu.

Toplantidan sonra, Chism'le yaptigi bir konusmada, kafe simüle etmek için özel bir veya iki günlük bir etkinlik için kaldirimda yer alacak bazi masa ve sandalyeleri kiralamasini önerdim. Bu, kuzey Minneapolis sakinlerine, bölgenin mahalle yararina nasil kullanilacagini gösterecek ve kinanmis binanin kalmasina izin vermek için belki de kenti baski altina alacakti.

19 Agustos toplantisinin üçüncü bölümü, belediye baskan adaylari arasindaki tartismaydi. Hem Cumhuriyetçi hem de Bagimsizlik partileri tarafindan onaylanan Papa John Kolstad'in yani sira kentte taninan El Çiçekleri ve Edgertonite Ulusal Partisi (kendi yaratimi) John Charles Wilson'in da katilmasi kabul edildi. Adalet adina çikarimda bulunmakla birlikte, bir belediye baskaninin adayi olsa da katilimdan kaçinmaya karar verdim.

Sonunda Wilson toplantiyi yalnizca Kolstad ve Çiçeklerin yasayacagi sekilde yapamadi. Birlikte onlar da katilmami önerdi; Jim Swartwood tartismayi yönetirdi. Her ikisi de Rybak ve Minneapolis sehir yönetimini elestiren enerjik sunumlar yaptik, ancak birbirlerine karsi kolektiftiler. Bu, "ayaklanma" olarak bilinen Rybak Belediye Baskani olmayan adaylar arasinda isbirligine dayali bir tutum sergiliyor.

Üç yarim saatlik bölüm Minneapolis Televizyon sebekesi (MTN) Kanal 17'de aksam saatleri 7'de baslayacak ve Cumartesi günleri saat 7'de yayinlanacakti. Adaylarin toplantiya katilmalarini israf etmek zaman ve çaba gösterdi. Yayinlanan programlardan yalnizca birinde görünürler. Bu nedenle, her kesimi bes dakika kisalttik ve diger bölümlerde yer alan adaylara kendilerini tanitmak ve kendi disindaki bölümlerde kisaca açiklamalar yapmak için izin verdik. Bu sekilde, her bir toplantiya katilan adaylar üç bölümde de görünebilir ve televizyonun maruz kalacagini en üst düzeye çikarabilir.

Eylül

16 Eylül'de yapilan Eylül toplantisi için Martin Luther King parkina geri döndü. Bu gösteri için adaylari 4. Belediye Meclisi Belediye Meclisine, 10. Belediye Meclisi Belediye Meclisine, 11. Belediye Meclisi Belediye Meclisine ve Tahmin ve Vergi Dairesine eslestirdik. 4. kogusu temsil eden Konsey baskani Barb Johnson'in etkinligimize katilmasini umuyordum. Temmuz ayinda iptal ettiginde Johnson, onu bir sonraki aya katilma konusunda tekrar aramami istemisti. Ofisini aradim, ancak cevap almadim.

Diger adaylara Johnson'in tekrar katilamayacagini bildirmek zorundaydim. Bu, aday Troy Parker'in bana, "Johnson'a saygisizlik göstererek", Johnson'i temin edemesek de katilmayacagini bildiren bir e-posta istemesine; "Tartisma" sözcügü bu durumda yaniltici oluyordu. 4. bölgede de olan Marcus Harcus, daha önce Temmuz ayinda ortaya çikmisti. Sonuçta, bu bölgedeki Eylül toplantisina katilan aday, daha önce radar ekranimizda bulunmayan Grant Cermak'ti.

Ilk yari saat Cermak'a izin verdik. Beyaz bir aday, genç siyah bir adam olan Ricky Jones'u konuguna getirdi. Jones'un anlatacak bir hikayesi vardi. Depo bölgesinde sehir merkezinde gece hayatini kapsayan uzmanlasmis serbest usta bir fotografçiydi. Minneapolis polisi tarafindan defalarca taciz edildigini söyledi - filmi el konulmasi, arabasi takim arabalari vb. Tarafindan kutunun içine konmasi - eseri boyunca. sehri aleyhine açilan bir dava beklemekteydi. Cermak, eger Kent Konseyine seçilirse, sehir polisi ve onun vatandaslari arasindaki iliskiyi onarmaya çalisacagini açikça belirtti.

Ikinci yarim saatte, 10'uncu Belediye Meclisi için üç aday sunum yapti. DFL partisi tarafindan onaylanan dördüncü aday Meg Tuthill katilmadi. Üç katilimci vardi: Kim Vlaisavljevich, Bagimsiz bir aday; Matt Dowgwillo, bir DFLer ve Dan Alvin, Bagimsizlik Partisi tarafindan onaylandi. Dowgwillo bir bilgisayar danismaniydi; Vlaisavljevich, finansal bir danisman; Ve bir sef Alvin. Her üçü de, "Uptown" tarzindaki yasam tarzini koruyarak, Ward 10'un zaten sahip olduklari seyleri temel aldigini vurguladi.

Dowgwillo daha fazla genç insani siyasete getirmek istedi. Iron Range'den Eveleth belediye baskaninin kizi Vlaisavljevich, mali uzmanligini vurguladi. Alvin, kentin emeklilik açigi ile ugrasmak için kamu-çalisan sendikalarindan bir teklif kabul etmesini önerdi. Bu, bütün bir yil geçirdigimiz bir "tartismaya" en yakin seydi.

Üç Ward 10 adayi yarim saat paylasmak zorunda kaldiklarindan son bölümde on bes dakika kadar geri davet edildi. Dowgwillo ayrildi, ancak Alvin ve Vlaisavljevich ek tartisma için ugrasiyorlardi. Tahmin ve Vergi Dairesi'nden bir aday olan R. Michael Martens seyirci içinde oturuyordu. BET adaylarinin katilmayi planlamamis olmalarina ragmen, ön masaya gelip adayligi hakkinda bir seyler söylemeyi, BET adayi olan moderatör Jim Swartwood'un yaninda oturmayi kabul etti.

Ekim

Bantli bölümler, toplantidan on gün sonra baslayacak olan Cuma günleri baslayacak ve üçüncü Çarsamba Ekim, 21 Ekim toplantisi, yalnizca bir bölümünün (ilk yarim saatte) 3 Kasim seçimlerinden önce havaya çikmasina izin verdi. Sadece bu bölüm adaylara fayda saglayacaktir. Ayni zamanda, Whittier semtinin sponsorlugunda yapilan bir tartisma toplantisi nedeniyle, Eylül toplantisina katilamayan 6. bölgede Belediye Meclisi üyesi olan Mike Tupper'e verdik.

Bagimsizlik Partisi tarafindan onaylanan Tupper, sehir politikasina iliskin görüsleri birçok Mülkiyet Haklari grubu üyesi tarafindan tutulanlara benzer olan, bir araya getiren, yakisikli ve dünyaya açilmis bir tesisatçiydi. Son iki yarim saatlik bölümlerin seçim zamani tarafindan yayinlanmayacak olmasina ragmen, tüm toplanti için etrafinda sikismisti.

20 Temmuz'da Minneapolis belediye baskanligina aday olarak basvurdum. Jim Swartwood ertesi gün Tahmin ve Vergi Dairesine aday olarak basvurdu. Agustos, Eylül ve Ekim'de Metro Mülkiyet Haklari Eylem Komitesi toplantilari bu nedenle gösterinin esbaskanlari ve seçici ofis adayi olarak aramizdaki olasi çikar çatismalariyla gerçeklesti. Çogu durumda bunun önemi yoktu, çünkü misafirlerimiz Belediye Meclisi'nde çalisiyordu. Önemli olan nerede bunu açik tutmaya çalistik.

Tahmin ve Vergilendirme Kurulu üyesi olan Michael Martens, Eylül Konsey toplantisinda yalnizca Kent Konseyi üyelerinin katilacagini açikladigimiz halde ortaya çikan tek rahatsiz durumdu. Konusmasina izin verdik. Diger siyasi adaylarla ag olusturma hem aday olarak hem de Mülkiyet Haklari grubumuz için yararli olacaktir.

 

to: NDparty.html

 

bir sonraki bölüme

 
TELIF HAKKI 2009 THISTLEROSE YAYINLARI - TÜM HAKLARI SAKLIDIR
http://www.BillMcGaughey.com/mayor-2i.html