BillMcGaughey.com

Için: NDparty.html

 

bölüm dört

 

Yeni Bir Siyasi Partiyi Baslatmak ve Ofis Için Dosyalama

 

Hikaye kendi basina ilerledi. Temmuz ayinin basina geri dönelim. O zaman Metro Mülkiyet Haklari Eylem Komitesinin gelecegini hâlâ gözden geçiriyordum ve seçim siyasetine muhtemel uzantisini düsünüyorduk. Üyelere bunun için ne düsündüklerini soran bir "oy pusulasi" gönderilmisti. Bence, Minneapolis politikasiyla daha kuvvetli veya alakasiz davranmamiz gerekiyordu.

Üyelere sunu yazmistim: "Sonunda, seçmenlik alan adaylari geri getirmeliyiz. Ve bu adaylara veya bu adaylari Demokratlar, Cumhuriyetçiler veya mevcut bir üçüncü tarafin sunabilecegi seylerin ötesinde bir siyasi partiye damgali kimligimizi istiyoruz. Sonra insanlar etki ve gücümüzün oldugunu görecekler. "

Bana göre, geleneksel "ev sahipleri" sorunlarini kucaklayan ve daha fazlasini isteyen bir adayi destekledigimiz tek bir seçim bizi zafere götürmeyecek. Birkaç nedeni var. Birincisi, yalnizca az sayida seçmen ev sahipleri ve mülk sahipleri olarak bizimle özdeslesti. ?kincisi, etkileyici bir oy almis bir belediye baskaninin adayi desteklesek bile 2013'teki bir sonraki belediye seçimine kadar baska bir zafer izlemek için dört yil beklemek zorunda kalacagiz. Öte yandan, partinin platformu daha genis bir sorun paketi içeriyorsa, eyalet çapinda yapilan seçimlerde itirazda bulunulacakti. Bir sonraki firsat 2010'da gelecekti. Bir eyalet ofisi için iyi bir gösteri, Minneapolis kenti dahil olmak üzere, bir sehir seçiminden çok daha etkili olacak "dedi.

daha genis bir amaca yönelik manzaralar

Bu yüzden, 2010 yilinda Minneapolis'teki seçimlere kiyasla devlet daireleri seçimlerine odaklandim. Açik bir zafer kazanmanin ve yanlis yorumlanamayacak sonuçlara ulasmanin tek yolu, yeni bir siyasi parti kurmak ve bu seçimde iyi seyler yapmak olabilir. ?yi yapmak yeni parti için büyük parti statüsü kazandi demekti. Bu, partinin adaylarindan en az birinin eyalet çapinda bir ofise oylarin yüzde besi veya daha fazlasini alacagi anlamina geliyor. Bu statüye ulasan yeni bir parti, platform ya da çekirdek inançlarina dikkat çekecektir.

Bana göre, cinsiyete ve irk kimligine yönelik tutum, mevcut siyasi bölünmede önemli bir unsurdur. Modern Demokrat Parti Sivil Haklar hareketi tarafindan sekillendirildi. Temel model, ezilen azinliklarin, basta siyahlar olmak üzere, daha sonra diger insan gruplariydi; büyük ölçüde beyaz ve erkek egemen bir toplumda "esitlik" için mücadele ediyordu. Bu azinliklar Demokratlara oy verdi; Cumhuriyetçiler için nüfusun geri kalan kismi. Öte yandan Cumhuriyetçi Parti, beyaz ve erkek seçmenlere kurban giden bir dans yapti ancak çok açik bir sekilde oynamadi. Ve simdi Barack Obama'da ilk Afrikali Amerikali ya da en azindan irkça karisik bir Baskanimiz var. Çay Partisi mitinglerinde ve baska yerlerde kanitlanan, beyazlar arasinda suya dalmis bir öfke oldu.

Demokrat ve Cumhuriyetçi herkes, irk hakkinda konusmaktan korkuyor çünkü halkin anlayislari ve iliskileri çok sahtekârdi. "Kurum irkçiligina" ya da beyaz irkin esasli ahlaksizligina karsi kullanilan yalnizca basta beyaz olmak üzere yalnizca birkaç irkçi fanatikler bu konuda konusmaya cesaret edindi.

Açikça görülüyor ki, siyasi söylemde bir baska, daha olumlu görüs alani vardi. Yarislarindan gurur duyan ya da en azindan konu ile ilgili olarak göz korkutmayi reddeden beyazlar, bazi temsili hak ediyordu. Beyaz olsalar bile, onur duygusunu hak ediyorlardi. Düsünüyorum, böyle bir mesaj, diyelim ki öncelikle yerel siyasette bir meseleydi, teftis istismariyla mücadeleden daha genis bir itirazda bulunabilirdi. "Yeni Haysiyet Partisi" adi bu kaygiyi uyuyor.

parti yaratmak

Nasil böyle bir parti hazirlarsiniz. ?lk adim kolay. Minnesota Disisleri Bakani ile "Yeni Haysiyet Partisi" ni kar amaci gütmeyen bir sirket olarak kaydettirin. ?htiyaç, bir sayfalik formu doldurmak ve 70,00 $ dosyalama ücreti ödemektir. Form, sirkete bir "Yeni Heyet Partisi" adini vermesini ve "sirketin kayitli ofis adresini - kendi ev adresini" açiklamasi ve nihayetinde iletisim bilgileri de dahil olmak üzere kuruculari listelemesini istiyor. Yalnizca bir kurucuya ihtiyaç vardi - bu durumda kendim.

Bu formu doldurduktan sonra bir çek yazip her seyi postaya koyduktan sonra, Garrison Keillor'un "A Prairie Home Companion" adli 4 Temmuz yayinina katilmak için Avon, Minnesota'dayim. Yeni Haysiyet Partisi Temmuz ayinin dördüncü yilinda dogdu - iyi bir baslangiç.

Tabii partiyi olusturmak kolay birer bölümdi. Devlet tüzügü, siyasi partilerin yillik sözlesmeler yapmalarini, seçilecek görevlileri seçmelerini, bazi evraklari doldurmalarini ve benzeri sartlarini gerektirir. Daha da önemlisi, bir siyasi parti kamu görevi için aday çikarmali. Asil hedef kazanacak adaylari yönetmek olmalidir. Minneapolis'te hemen bir seçim yapildi.

büro için dosyalama

Minneapolis sehir bürolarinin dosyalama ücreti 20 $ 'di. Bu ne pazarlikti! Kisi sadece 20 $ ödeyebilir ve sehrin çevresindeki beldelerde 100.000 basili oy pusulasinda birinin adini görür. Bu, Minnesota seçmenlerinin önünde, eyalet çapinda bir seçimde adaylarin atilmasinin baslangici olarak adini "Yeni Onur Partisi" koymanin ucuz bir yoluydu. Dahasi, Minneapolis sehir seçimleri, bu yil ilk kez "Siralama Oylama" (ya da anlik açik oylama) adli yeni bir yöntem kullaniyor olacakti. Bu yenilik de dikkat çekecektir.

Kendimi bir sehir ofisi için kurabilirim, ancak "Yeni Haysiyet Partisi" etiketi altinda çalisan digerlerini bulabilirsem daha iyi olur. Seçmenler kaç kisinin çalistigini görebilseydi, burada gerçek bir parti oldugunu ve sadece o kisiyi kullanan tek bir kisinin olmadigini varsayarlardi.

MPRAC üyelerine baskasinin sehir ofisine gitmek isteyip istemedigini soran sorular gönderdim. Bir telefon görüsmesi sirasinda, Jim Swartwood yapacagini söyledi. Mülkiyet-vergi vergilerini belirlemeye yardim eden Tahmini ve Vergilendirme Kurulu, çesitli kiralik mülklerinde muazzam bir mülk vergisi ödedikten sonra onunla baglanti kurabilecegi bir seydi. Bir diger MPRAC üyesi John Butler de kosmayi kabul etti. Minneapolis Park Kurulu onu ilgilendiriyor. Belediye baskanligina tekrar kosardim.

Daha önce de belirtildigi gibi, 20 Temmuz Pazartesi günü, belediye baskanligina seçilmek üzere Minneapolis Belediye Binasi'na gittim. Büyük Sand Board'a basvuran John Butler da. Jim Swartwood, dosyalama döneminin son gününde 21 Temmuz'da Tahmin ve Vergilendirme Kurulu'na basvurdu. Her biri 20 $ 'lik ücretimizi ödedi. Ancak, ana varsayimlarimdan birinin yanlis oldugunu ögrendigim yer burasiydi.

Üç Yeni Onur Partisi adayligina sahip olmasinin nedeni, sehrin seçmenlerinin parti tayiniyle oy pusulasinda üç isim görmeleriydi. Dosyalama memuru simdi Butler'a ve bana, belediye baskani ve Belediye Meclisi için sadece adaylarin parti tayinleri yapabilecegini söyledi. Park Kurulu ve Tahmini ve Vergilendirme Kurulu adaylari partizan olmayan kampanyalar yürüttü. Bu nedenle, benim adim tek basina Yeni Haysiyet Partisi ile iliskilendirilecekti.

Oy pusundayken üç benzer parti ismini görmenin takviye edici etkisi sonuçsuz kaldi. Bununla birlikte, tüm sehir ofisleri için adaylarin bir web sitesi göstermesine izin verildi. Butler ve benim NewDignityParty.org olarak listelendi. Jim Swartwood, dosyalama formunda o alani bos birakti.

 

Için: NDparty.html

 

bir sonraki bölüme

 
TELIF HAKKI 2009 THISTLEROSE YAYINLARI - TÜM HAKLARI SAKLIDIR
http://www.BillMcGaughey.com/mayor-4i.html