BillMcGaughey.com

Için: NDparty.html

 

Besinci Bölüm

 

Mali Bilgilendirme Hususlari

 

Minneapolis sehir bürosu için adaylar, dosyalama ücreti az olmakla birlikte, seçim görevlilerine kampanya finansmani ile ilgili bilgi sunmak için zorunlu sartlar oldugunu kesfediyorlar. ?lk olarak, tüm adaylarin, sikayet ettikten en geç on dört gün içinde sehre "Iktisadi Çikar Bildirimi" sunmalari gerekiyor. Bu beyan, diger seylerin yani sira, "iliskili isyerinde tutulan menkul kiymetler" i açiklar ve bu hisse senedi ya da 2.500 Dolar ya da daha fazla piyasa degerine sahip herhangi bir güvence anlamina gelir. Özellikle de ev sahiplerini etkileyen bir diger gereklilik, adresler, mülkiyet türü ve mülk alaninin verilmesi ile "ev sahipligi yapmayan tüm mülkleri tek tek veya ortak olarak Minnesota eyaletinde raporlamak "tir. Butler ve Swartwood'a belgelerin sorunsuz olacagina dair güvence verdim. Belki de bu güvencelere çok hafif verilmistir.

Minnesota'daki seçim yasasinda ayrica, Hennepin Ilçesindeki kamu görevlileri adaylarinin, kampanyalari için 100 dolardan fazla para biriktirmeleri veya harcamalarinin üzerinden on dört gün içinde "temel kampanya komitesi" olarak adlandirilanlari olusturmalari gerekir. Bu komitenin bir baskan ve bir sayman olmasi ve kampanya amaciyla alinan veya harcanan tüm fonlarin ele alinmasi için ayri bir banka hesabina sahip olmasi gerekir. Komite kurulduktan sonra, kampanya döneminde üç kez "Makbuz ve Harcamalarin Kampanya Mali Raporu" olarak bilinen bir rapor hazirlamalidir.

Üç aday bir kampanya komitesi paylasabilir miydi?

Benim fikrim Jim Swartwood, John Butler ve ben "Yeni Onur Partisi Komitesi" olarak adlandirilan ayni kampanya komitesini paylasabiliriz. Böylelikle, Swartwood ve Butler'in bu konudaki endiselerini hafifleterek, üç kampanyanin tüm evrak islerini halledebilirim.

Hennepin Eyaletindeki seçim bürosunu, çok aday bir komitenin kanunlara göre izinli olup olmadigini sormak için çagirdim. Resmi bilmiyordu; Bir avukata danismaliyim. (Fakat sonra elbette herhangi bir çim isareti veya edebiyat göze alamadim.) Seçim gerekliliklerini yöneten kanun bölümlerini bana yöneltti. Metnin kendi okundugum bölümde, arzuladigim düzenlemeyi engelleyen herhangi bir yasal hüküm bulunamadi. Bu yüzden, her üç kampanyanin da fonlarini idare etmek için Yeni Haysiyet Partisi Komitesi olarak bilinen bir komite kurmak için evrak isine devam ettim.

Tek bir komite istemek için pratik bir neden vardi. Yasa, sponsor organizasyonu belirleyen basili bir "feragatnameye" sahip olmak için isaretler de dahil olmak üzere siyasi literatüre de ihtiyaç duyuyordu. Örnegin, edebiyatimda sunlar söylenebilir: "Yeni Onur Partisi Komitesi tarafindan hazirlanan ve ödenen P.O. Box 3944, Minneapolis, MN 55403. "Ekonomiklestirmek için Jim, John ve ben edebiyati paylasiyor olurduk. Feragatnamede üç ayri sponsor listesi yapmak zorunda kalmak istemiyordum, çünkü bu çok fazla yer kapliyordu. Uzay, özellikle çim isaretlerinde degerli idi.

Kampanya Finansmani ve Kamuyu Aydinlatma Kurulu olarak bilinen bir Minnesota devlet kurumu, halkin sorularini yanitlayan seçim yasasinda uzman bir kadroya sahiptir. Bu kisiyi aradim, üç degerli bilgi aldim: Birincisi, ayni ana kampanya komitesini paylasan üç adaya izin verilmedi. ?kincisi, üç aday edebiyati paylasiyor olsaydik, diger adaylar ücretsiz reklamlardan yararlanabilirler bile olsa, adaylardan birinin bu komitenin masraflarini kendi komitesi araciligiyla yürütmesi mümkün olurdu. Bu tür düzenlemeler eyalet çapinda yarislarda yasaktir, ancak Minneapolis'teki gibi yerel seçimler için yasaktir. Üçüncüsü, feragatnamelerin uygun sekli hakkinda endiselenmemize gerek yok. Yakin tarihli içtihadi bu gereklilikleri anayasaya aykiri yapmistir. Feragatname, degerli alani kapatabilmesine gerek yoktur.

Üç ayri kampanyanin ana kampanya komitesi olarak "Yeni Haysiyet Partisi Komitesi" ni organize etmek için kagitlari zaten açmistim. Hennepin Ilçe seçim bürosu, bu düzenlemeye izin verilmedigini söyleyen belgeleri iade etti. Sonra kampanyamin tek basina gazeteleri tekrar doldurdum.

Yeni Onur Partisi Komitesi resmi olarak belediye baskanligi kampanyamin baslica kampanya komitesiydi. John Butler ve Jim Swartwood, bu kampanyaya 100 $ siniri dahilinde maddi katkilar saglamislardi, böylece kendi baslica kampanya komitelerini düzenlemelerine gerek yoktu. Kanunla ilgili olarak, kampanyalari 100 ABD Dolarindan daha az para almis ya da harcamisti. Böylece evrak yükünden kurtarilmislardi. Bunu seçim görevlisine açikladigimda hiçbir itirazda bulunmadi.

Üç rapor

Benim için (ancak John veya Jim için degil), ana kampanya komitesinden gelen fonlarla ilgili düzenli raporlar hazirlamak için bir zorunluluk vardi. "Ilkokul öncesi" olarak adlandirilan ilk raporda, yilin basindan itibaren 1 Eylül 2009 tarihine kadar olan dönemi kapsiyordu. Elbette bu yil Minneapolis sehir seçimlerinde birincil yoktu, ancak Kent Konseyi raporlamayi sürdürmeye karar verdi. Her neyse gereklilik.

Rapor, 8 Eylül 2009'da - dosyalama süresinin bitiminden bir hafta sonra - geldi. Seçim yetkilileri tarafindan bildirildikten sonra, raporlarini zamaninda göndermeyen basarisiz olan kampanya hazineleri için, ayrimdan emin degilim - 100 $ veya 500 $ 'a kadar cezalar vardi. Bazi durumlarda suçlu hazine memurlari, bir suçtan dolayi suçlu olarak degerlendirilebilirler. Kampanya hazineleri herhangi bir rapor hazirlamamislarsa, gönderilmemis her bir rapor için 1.000 $ 'a kadar cezalar verilebilir.

"Pre-primary" raporun yani sira sonraki dönemlere iliskin raporlar da vardi. "Önceden genel" bir rapor da 2 Eylül 2009 ile 20 Ekim 2009 arasindaki süreyi kapsiyordu. Raporun raporlama döneminin sona ermesinden bir hafta sonra tekrar 27 Ekim'de geçmesi bekleniyordu. Mali cezalar tekrar geç dosyalara uygulanir. "2009 yillik raporu" olarak adlandirilan üçüncü bir rapor, 21 Ekim 2009'dan 31 Aralik 2009'a kadar olan harcamalari kapsamistir. Bu rapor 1 subat 2010'dan gelmistir.

Geç dosyalama için cezalandirmaya dikkat ederek, 12 Kasim 2009 tarihinde bu son raporu hazirladim, hepsini halletmek umuduyla. Benim dehsetim adina, dosyalama sürecinin bitimine kadar beklemedigim için raporumun kabul edilmedigini bildiren bir paket posta aldim. Muhtemelen, yil sonuna kadar kampanyaya veya yeni harcamalarda yeni bagislar olabilir. simdi, seçim tarihinin eksik olmasi ve seçim sartlarinin 2010'da aklimdan kaybolmasi durumunda cezalandirmaya tabi olmaktan korkarak yasiyorum.

Siki raporlama tarihlerine tabi tutulmanin yani sira, üç raporun her biri dokuz sayfalik ve oldukça karmasiktir. "Diger komitelere yapilan isletme harcamalari ve prim ödemeleri" ve "baskalarina verilen mal ve hizmetler", "borçlar notlar ve borçlar" ve "borçlar" olmak üzere "nakdi (parasal) katki ve ayni bagislardan elde edilen gelir" için programlar Ve borç alacaklari "raporun basinda özet sayfalarina girmektedir. Önce, sadece "bu raporlama dönemi için makbuz ve harcama çalisma sayfasina" gidin ve ardindan, sayman tarafindan kanun cezasi ile imzalanan ikinci bir sayfaya devam eden genel bir özet sayfasina gidin.

Okul öncesi raporum için yalnizca özet sayfasi gönderdim, ancak seçim görevlileri tarafindan yakinda dokuz sayfanin tamamini göndermem gerektigi konusunda bilgilendirildi. Kutsanmis bir sekilde, nereden bakacaginizi biliyorsaniz, tüm formlar Hennepin County web sitesinden yeniden yazdirilabilmektedir. Onlari birkaç kez tekrar etmem lazimdi.

Açikçasi, bu kampanya-finansman raporlamasinin tamami bana mesru bir kamu menfaati açisindan gereksiz geldi. Temel olarak insanlar, bu kisilerin katildigi kararlarin kampanya katkilariyla etkilenip etkilenmedigini ögrenmeleri için seçilen adaylarin baslica katki paylarini bilmek istemektedir. Paranin bir kampanyada nasil geçtigini bilmekten daha az ilgilidirler.

Küçük adaylar dahil olsa bile, tüm adaylari tam ölçekli raporlama sürecinden geçmeye zorlamak, küçük adaylari rahatsiz etmek ve korkutmak için bir yol gibi görünüyordu. Büyük erkekler ve kizlarin evrakla ilgilenmek için avukatlari ve muhasebecileri kiralamasi için kaynaklara sahip olduklari, ancak küçük yavrularin bize degil. 2008'de Kongre için kostugumda, gündeme getirilen kaynaklar için raporlama esigi 100 $ degil 5.000 $ idi. Daha mantikli görünüyordu.

Kampanyalar için zorunlu mali raporlamanin saptirilmis bir sonucu, siyasi muhabirlerin, yalnizca ofis çalisan bir kisinin ciddi bir aday olup olmadiginin göstergesi olarak para üzerine odaklanmalarina izin vermesidir. Bilgilerin edinilmesi kolaydir ve karsilastirmalar açiktir. Örnegin, bir Star Tribune muhabiri Kongre için 2008 yili kongresini tek bir cümleyle reddetti: "Bagimsizlik Partisi adayi William McGaughey, sikça aday olan bir toprak sahibi federal kampanya finans raporlari hazirlayacak kadar yetismemisti."

Kamu görevine para transfer etmek ve harcamaktan baska yönler de var, ancak ticari haber medyasi tarafindan gittikçe artan bir sekilde raporlama türünü asla bilemezsiniz.

Için: NDparty.html

 

bir sonraki bölüme

 
TELIF HAKKI 2009 THISTLEROSE YAYINLARI - TÜM HAKLARI SAKLIDIR
http://www.BillMcGaughey.com/mayor-5.html