BillMcGaughey.com

Için: NDparty.html

 

Sekizinci Bölüm

 

Çim Teshir Kampanyasi

 

2008 Kongre kampanyasinda, kampanyaya beklenmedik bir bagisla 100 çim isareti emretti ve yerlestirdim. Isaretler, Wyandotte, Michigan'daki bir üretici olan SS Graphics Inc. (veya SignOutfitters.com) tarafindan siparis edildi. 18 "24", iki tarafli isaretler için bulabilecegim en düsük fiyatlara sahipti ve kalitenin iyi oldugunu biliyordum. Bu sene, Mülkiyet Haklari grubunun üyelerine daha agresif bir sekilde ulastiysam, iki kat fazla isaret siparis edebilecegimi ve yer bulabilecegimi düsünmüstüm. Yeni Haysiyet Partisi kampanyasinin Minneapolis'teki yerlerde 200 isareti varsa, fark edecegiz. Bu, mesaji almak için en etkili yol olacaktir.ched out more aggressively to members of the Property Rights group. If the New Dignity Party campaign had 200 signs in locations around Minneapolis, we would get noticed. This would be our most effective way to get the message out.

Isaretleri tasarlamak

Bu sefer üç adayiz vardi, sadece bir tane degil. Üç isim daha önce oldugu gibi büyük harflerle gösterilemedi. Partinin adini vurgulamanin mantikli oldugunu düsündüm: Yeni Onur Partisi. Bu garip isim, insanlari bizim için oy kullanmaya ve düsünmeye iten "kanca" olacaktir. Kancayi biraz daha keskin hale getirmek için, "Ben haysiyetimi istemekten ve simdi istemekten" imza atmak için bir slogan düsündüm. Sevimli olmasi gerekiyordu. Hükümetten veya baska bir güçlü kurumdan haysiyet talep etme fikri gülünçtü çünkü her insanin sormak için dogustan gelen bir haysiyeti vardir. Ama insanlarin gülmesini saglayacagini umuyordum. Belki, sans eseri birisi kendisine söyle der: "Evet, o benim. Haysiyetimi istiyorum. Ve evet, simdi istiyorum. "Bu bilinçalti düsünce olabilir. Burada bir dügün espri dokunusu vardi.

Bir önceki kampanyanin isaretlerini muhafaza ettim. Bunlardan biri, bu yilki isaretin farkli unsurlari için boslugu ölçmekteydi. Beyaz harfli koyu mavi arka plan, geçen yil çalisti. Onu tutacagiz Geride kalan, bu yilin imzasini atmak için harflerin araliklandirilmasi, yerlestirilmesi ve büyüklügü hakkinda bir karardi.

"Onurumu istiyoruz ve simdi istiyoruz" slogani vardi: Partinin adi "Yeni Onur Partisi" olarak geçti. Üç adaydik: "John Butler, Jim Swartwood, Bill McGaughey" Son olarak, en alttaki reddi için yer birakmamiz gerekiyordu: "Yeni Sayginlik Partisi Komitesi tarafindan hazirlanan ve ödenen P.O. Box 3944, Minneapolis, MN 55405. "Ben web adresini de isaretin alt kismina koydum: NewDignityParty.org. Seçmenlerin kampanyamiz hakkinda bilmeleri gereken her sey vardi.

Bilgisayarimda gerçek boyutlu harfler hazirladim ve araliklarla oynadim, geçen yilin imzasindaki harfi üzerinde kagit parçalarini yapistirdim. Son olarak, benim için uygun bir planim vardi. Ayrica yazici vermek için tip ebatlari da vardi. Her ögeye vermek için alanin inç adedi vardi. Ama öncelikle, Yeni Haysiyet Partisi'ndeki meslektaslarimla birlikte tasarimin onaylanip onaylanmadigini kontrol etmek istedim. John Butler kararimi erteledi. Jim Swartwood, yanimdaki bir Starbucks Coffee Shop'ta benimle bulusmayi kabul etti ve tasarimimi yanima almaya karar verdi. Lyndale'nin ve 54. Cadde'nin kösesindeydi. 35W karayolunda ikindi trafigiyle savastiktan sonra, bir kaç dakika sonra geçtigim rölyefle, bir tarafa yapistirilan önerilen yazi ile isareti tasiyarak geldim.

Jim Swartwood'un endisesi aday isimlerinin daha büyük olmasiydi. Adayi ve "John Butler" adini dikey olarak istifleyene kadar bunu etkili bir sekilde yapmanin bir yolu bulamadik. Artik ise yaradi. Büyük harflerle "John", "Bill McGaughey" ve "Butler" ayni satirda "Jim Swartwood", Boslugu John Butler'in adinin bir birim olarak görülebilmesini sagladi. Swartwood buna karar vermisti.

Tasarimimizi Sanat Bölümü'ndeki Jason Motorojescu'ya devreden SS Grafik'teki müsteri temsilcisiyle temasa geçtim. 14 Agustos'ta, Motorojescu bana onay için önerilen bir tasarim e-postasini gönderdi. Istedigim sey bu degildi. Harf boyutunu en üst düzeye çikarmak için, bazi tirnak isaretlerini, yildiz isaretlerini ve büyük harfleri kaldirmamiz gerekiyordu. Ayrica, dikkate alinmasi gereken iki farkli renk semasi vardi. Arzuladigima kadar ileri geri birkaç kez teklifler verdik.

17 Agustos ögleden sonra, Motorojescu'nun en son tasarimini onayladim ve siparis 200, iki tarafli isaretler verdi. Bu miktarda her biri yaklasik 2 $ maliyet. Geçen yilin kampanyasindan 50 sahibinin kalmis oldugunu düsündügümden dolayi isaretler için her biri 0,75 $ 'lik 150 H-tipi telden kovan siparis ettim. Nakliye siparis için 60 $ oldu. Toplam maliyet 575.30 dolardi. Tasariyi kredi karti ile ödemistim. Isaretler üretmek için üç ila bes is günü, Wyandotte'dan Minneapolis'e kamyonla teslim etmek için birkaç gün daha sürecek.

Konumlar

Geçen sene çim isaretlerim, Jim Swartwood ve Grubumuzla iliskili diger üç ev sahibi olan Howie Gangestad, Richard Bear ve Steve Meldahl tarafindan verilen yerlere yerlestirildi. Aktif olarak istimlak edilen mülkleri satin alan Meldahl, bahçe alanlarinin çogunu sagladi; Kuzey Minneapolis'de olmak egilimindeydiler. Bu mülk sahiplerinden tekrar izin alabilir ve daha sonra birkaç kisiye yaklasabilirsem, 200 imza isaretine ulasmak mümkün olabilir.

Böylece, Agustos ayinin basinda listede ev sahipleri çagirmaya basladim. Steve Meldahl bana mülklerine bir kez daha tabelalar göndermek için izin verdi. Swartwood da elbette ve ayni zamanda Richard Bear'di. Ev sahibi grubunda daha önce aktif olan Bob Anderson, Minneapolis'in kuzeyinde alti yere sahiptir. Buna ek olarak, kampanyaya 100 dolar katkida bulundu. Cliff Olson, Frank Trisko gibi kendi bahçesinde bir isaret koymama izin verdim. Glenwood Caddesinde kendime ait dört yerim vardi.

Andy Ellis, isaretlerin konabilecegi ondört adres listesi verince kampanyaya büyük bir destek verdi. Çogunlukla Güney Minneapolis'te en çok yardima ihtiyacimiz vardi. Al Keith'in güneyinde üç tane Minneapolis yeri vardi, hepsi iyi. Don Swensrud'un, Minneapolis'in kuzeydogusunda olan iki yeri de içeren on yeri vardi. Meldahl'in yedi yerde, Swartwood'un yirmi iki ve Bear'in dördünün yani sira SS Grafikleri ile siparis verdigimde ön onay alanlarin sayisini 127'ye çikardi. Isaretlerin tüm sevkiyatini kullanmak için 73 baska yer bulmaya çalismaliyiz.

Tecrübelerime dayanarak, çim izlerini yerlestirirken küçük bir organizasyonun uzun bir yol kat ettigini biliyordum. Tüm yerleri "cografi düzende" kendi geçici sistemime göre yazdim. Güney Minneapolis'teki adresler bir listede, digerinde kuzey Minneapolis'teki adresler derlendi. Minneapolis'teki pek çok konut caddesi alfabetik siraya göre düzenlendiginden, hangi yerlerin birbirine yakin oldugunu söylememde bana yardimci oldu.

Sokak numarasi, o evin nerede bulunacagini anlatti. Örnegin, 2319 Aldrich Avenue North, Aldrich Caddesi'nde 23 ve 24'üncü sokaklar arasinda. Aldrich Bulvari, Bryant Caddesi'nin yaninda; Bryant, Colfax'in yaninda; Dupont'un yanindaki Colfax, vb. Bu adresleri bir sirada bir sayfaya yazarak, sehir etrafinda dolasirken en yakin yolu bir isaret yerinden digerine belirlememize yardimci oldu. Gaz veya zamani bosa harcamak istemedim.

Isaretleri yerlestirme

Kampanyamiz için bu öncelik tasidi. ?saretleri almaya ve onlari sehir etrafina yerlestirmeye çok hevesliydim. Ancak önce, Çin'e bir gezi yapilmasi gerekiyordu. Esim Lian, tibbi nedenlerle Pekin'deydi. Onu ziyaret etmem için beni çagiriyordu. United Airlines'da Chicago üzerinden Pekin'e uçtum, 21 Agustos Cuma sabahi ayrildim. Dönüs gezisi 1 Eylül Sali idi. Bu ziyaretin vurgulandigi, Iç Mogolistan'a, isitilmamis bir yurtta kaldigimiz iki günlük bir otobüs yolculuguydu. Çin'de bir soguk alginligi ya da grip bulasmis, çok iyi hissetmemek için eve geri döndüm.

Bu geziye çikmadan önce isaretlerin sevkiyatinin 24-24 Agustos tarihlerinde gerçeklesecegini ögrendim. Kutulari verandaya birakmak için Fed-Ex'ye not biraktim. Alt katta bulunan kiraci onlari emniyet altina almaya basladi. 1 Eylül'de Minneapolis'e döndügümde, her biri 100 isaret içeren iki büyük kutu ve her biri 50 tel sahibi olan üç küçük kutu vardi beni bekliyordu. Yürüyüs emirlerim açikti: Bu isaretlerin kurulmasi gerekiyordu. Sorun yatakta gribe yakalanmis oldugumdu.

Bu hastalik, H1N1 "domuz" gribi olabilir ya da olmayabilir - muhtemelen degil - ama bana çok zor vurdu. Fazla terledim, balgam öksürdüm ve genellikle zayif hissettim. Sagligimi geri almaya çalisan birkaç gün geçirdikten sonra kendimi yatagimdan çekip tabelalarin ilk teslimini yaptim. Basta yönetebilecegim her sey günde alti veya yedi, ancak yavas yavas bir düzine veya daha fazla insa etti. Iki hafta sonra, yazilmis sayfalardaki tüm adresler kapatildi.

Yasa, siyasi adaylarin mülklerine çim isaretleri koymalari için mülk sahiplerinden izin almalarini sart kosuyor. Bunlar çogunlukla kiralik mülkler oldugu için, kiracilardan da izin almak en iyisini düsündüm. Her davada kapiyi çalanlardan kimin iznini almak için kapiyi çaldim. Genelde sohbete mülk sahibinin izin verdigini söyleyerek baslayacagim, ancak izin de istemek istedim. Çogunlukla kiraci katilir. Bahçede bir çim isareti bulundurmak istemiyorsa, bu noktada baski yapmam. Ardindan isaretler konmadi.

Eger çaldigimda kimse kapiya gelmezse kapi adiminda ben oldugumu ve neden kampanyamin bahçesinde oldugunu gösteren bir sayfalik imzali bir mektup birakirdim. Davaliya itiraz etmesi durumunda evde telefon numarami çagirmak için verdim. Sonra tekrar ugrayip isareti kaldiririm dedim. Aramam yok.

Özellikle ilk haftada isaret levhalari turlarini yaparken kendimi iyi hissetmiyordum. Arabamin arka koltugundaki kutudan üç isaret çikardim ve telin alt kismindaki burcun oluklu oluklarina takacagim. Her üç isaretten olusan gruplar metreye yerlestirildiginde, üç tane daha toplardim. Kimseyle konusmaya hevesli degildim, ancak tabelalar yüklü olsun. Buna ragmen, kiracilardan kapida izin istedigimde, aday olarak giyinmeliydim. Çogu kez, gömlegimi gribe neden olan ter içinde yatiyordu.

Bir zamanlar Upton Caddesindeki avluda barbeküler yapan bir Afrikali Amerikali beye yakinini hatirliyorum. Bana siyasi görüsümle ilgili konusmamda israr etti. Bu adam, terleme yapabilecegimi söylediginden korktum çünkü ondan korktum. (Beyaz bir adaydim, irkça karisik bir mahalleyi ziyaret ettim.) Ona, grip oldugum için bana çok yakin olmaktan korkmasi gerektigini söyledim. Isaretimi kabul etti ve bir komsusundan baska bir sey almaya ikna etti. Birkaç gün sonra bu caddeden asagi dogru yürüdügümde isaretler gitti. Bu daha unutulmaz konusmalarimdan biriydi. Zamanin çikarlari dogrultusunda, muhtemel seçmenlerle temasa devam ettim.

Mavi Yeni Haysiyet Partisi isaretleri, diger adaylarin çogunun yüklemesinden önce geçti. Bu sehir sokaklarinda dolasan insanlara, özellikle de kuzey Minneapolis'teki izlenimi büyük bir kampanya operasyonuna girdigimizi verdi. Çok fazla 575 $ 'da basarilabilir! Bir Minneapolis polis memuru bir arkadasima sordu: Bu "Yeni Onur Partisi" nedir? Bunun anlami nedir? Bir sehir müfettisi, Jim Swartwood'a Swartwood'un adini her yerinden tabelalarda gördügünü söyledi. Dolayisiyla isaretler istenen etkiyi gösteriyordu. Daha sonra, diger adaylar bize yetistiginde, operasyonumuz daha az etkileyici görünüyordu. Ayrica, Sanirim Yeni Haysiyet Partisi levhalari kaybolmaya basladi.

Kutusunda halen 60 veya 70 kullanilmayan isaretlerim vardi, çünkü Pazar ögleden sonra bir gününü, Minneapolis'in güneyindeki Blaisdell caddesindeki soguk ilerleyen isaretli yerlerde geçirdim. 2005 yilinda, bunu Rybak yeniden seçim kampanyasi için yapmistim. Kendi adima yaptigim isler daha az basariliydi. Çogunlukla, çaldigimda kimse kapiya girmedi. Yapanlardan birçogu, riza göstermez çünkü bir apartman dairesinde ya da bir mülkiyet birligine aittir. Tek bir adam düsünmeyi vaat eden bir isaret aldi. Dolayisiyla, soguk demiryolu isaretleme yerleri fikri umut vericiydi.

Onaylanmis yerler için toprak agalarina geri dönmek sansimi daha iyi buldum. Howie Gangestad yine sekiz yeni tabelayla geldi. Don Hansen'in dört tane vardi. Jim Swartwood ve John Butler her biri, bir firsat sunuldugunda koyacaklarini söyledigi dört isaret daha aldi. Frank Trisko birkaç aldi. Buna ek olarak, Bill Sanigular Amca, bes adet isaretimi istedi. Kendi bahçesine koydugu biri Emerson Caddesi'ndeki bir bakkaliye gitti ve üçü akrabalarina gitti. Belediye Meclisi üyesi Mike Tupper, dört tabelamizdan aldi. Bunlardan ortadan kaybolanlarin yerini alacak isaretler arasinda, kutudaki arzi kademeli olarak koparmistim. Sonunda teslim alinan iki yüzün sadece sekizi kullanilmamis kaldi.

Bir "uygunsuz" isaret ilani

Çim isaretleri yerlestirildiginde, kampanyanin bu yönü unutuldu. Ancak bir kere Minneapolis'in kuzeydogusunda, rahibe olabilecegi bir rahibe olabilecegini düsünen bir kadindan "uygunsuz ilanlar gönderme" baslikli bir e-posta mesaji aldim. Lowry ve Central caddelerinin kösesinde bir topluluk bahçesinin arsasinda çim isaretlerimizi bulmak "hayal kirikligina ugradi". "Sana bu parselden isaretlerini kaldirmani rica ediyorum," diye yazdi. "Tom ve Colleen isaretlerini kendi özel is binalarinin her yerine sigdirmak isterlerse, bunlar kesinlikle kendi haklarinin içinde. Sadece halkin yarattigi alani yalniz birakmanizi rica ediyorum. "

Imzamdan önce mülk sahibinin iznini aldim ve bu durumda açikça yapilmamis olan bu isaretleri kaldiracagimdan e-posta ile cevap verdigimden herhangi bir isaret koymadigimdan emindim. Inceleme üzerine, bahçenin çevresindeki isaretlerimin gerçekten de ikisinde bulundugunu fark ettim. Belediye Meclisi adayi ayni arazi üzerinde yedi veya sekiz isaret bulundursa da, ben de bizimkileri kaldirdim. Ardindan, daha fazla arastirma yaparak, arkadasim adayi John Butler, bahçedeki arsa Moler'in berber okul kedi kösesi olan mülk sahibinden, esten ve esten bu isaretleri yerlestirmek için izin aldiklarini ögrendim. Iki isareti oraya koyan kisi o olmustu. Peki sorun ne oldu?

Açikçasi, e-postayi gönderen kadin, mülk sahibi izin verdigi halde bir topluluk bahçesinin politik isaretlerin sinirlarini astigini düsünüyordu. Ben de "kiracilar" dan izin almak istedim, fakat bahçe alaninin gelistirilmesine yardim eden bir takim kurumlar (Minneapolis okul sistemi dahil) dahil ettiler. Kadin kendini taahhüt etmezdi.

Son olarak, izin almak için elimden gelenin en iyisini yaptigim ve isaretlerin iki hafta içinde derhal kaldirilacagina isaret ederek, kadina isaretleri tekrar koyacagimi bildirdim. Bunun mesru siyasi konusmayi susturmaya çalisan bir mesele oldugunu söyledim. Isaretlerimiz bahçede degil, kaldirimin yakinindaki kullanilmayan bir yerde. Onlari daha önce bulunduklari yere geri koydum. Seçimden sonra onlari kaldirmak için geldim, tüm isaretler gitti.

Çogu isaret kaldiricilar elbette adayla görüsme yapmazlar. Isaretleri kaldiriyorlar. Tüm siyasi kampanyalarin bu tecrübesi var ve bizim de istisna yoktu. 3 Kasim seçimlerinden sonra tüm isaretleri geri aldigimda, kaç isaretin kaldirildigini ve kaç tanesinin ayakta durdugunu saydim. Toplamda 163 isaretten 76 isaret hala yerinde iken 87 kisi parçalanmis veya kayip. Baska bir deyisle, bes veya alti haftalik bir süre zarfinda, isaretlerin yaklasik yüzde 53'ü asagi çekildi. Birçogu yerde yatarken bulundu. Bu açidan kuzey ve güney Minneapolis'teki tabelalar arasindaki fark çok azdi.

 

Için: NDparty.html

 

bir sonraki bölüme

 
TELIF HAKKI 2009 THISTLEROSE YAYINLARI - TÜM HAKLARI SAKLIDIR
http://www.BillMcGaughey.com/mayor-8i.html