BillMcGaughey.com

için: family

 

Çin Yüksek Lideri ile paylastigim seyler

William McGaughey tarafindan

 

Cevap Muscatine, Iowa. Her ikisi de farkli sekillerde olmasina ragmen ikimiz de o mekayla baglantilarimiz var. Elli yildan fazla bir sürede Muscatine'e ayak basmadim. Benim baglantim atalarimin içinden geçti.

Çinli lider Xi Jinping, Amerikan tarimi üzerinde çalisan bir hayvan yemi delegasyonunun bir parçasi olarak 1985'te Muscatine'de iki hafta kaldi. Kartviziti onu, Shijiazhuang Yem Dernegi'nin basi olarak tanimladi.

Bu daha sonra. simdi Xi Jinping Çin Halk Cumhuriyeti'nin genel baskani, Orta Dogu Askeri Komisyonu Baskani ve Çin Komünist Partisi'nin genel sekreteri. 64 yasinda.

Açikçasi, Xi'nin Muscatine'teki kalmasi gelecek Çin liderine bir izlenim birakti. Muscatine'e 2012'de Çin'in baskan yardimcisi olarak geri döndükten sonra, Dvorchak ailesine verdigi demeçte, 30 yil önce kaldigi kisi ile sunlari söyledi: "Temas kurdugum ilk Amerikali gruptunuz. "Benim için sen Amerika'sin." Xi, Çin'in en üst düzey lideri olan 2016'da yine Muscatine'e döndü. sehri hiç unutmadi.

Muscatine ile olan baglantim nedir? Yine, kisisel degildir, atalarindir. Büyükannemin babasi Frank P. Sawyer, orada bir is lideri idi. 1901 yilinda diger bazi fabrikalarla birlesen Friends 'Oats frezeleme tesisinin genel müdürlügünü yapmis ve daha sonra Quaker Oats tarafindan satin alinmistir. Genç bir kiz olarak, büyükanne, 1890 yilina kadar kahvalti misir gevregi paketleri ve prim olarak verilen diger ögeler üzerinde görünen Quaker kizi modeliydi.

Bugün, Frank Sawyer ve esi Johanna'nin yulaf freze ticaretinden emekliye ayrildiktan sonra tasinan Pennsylvania'daki Milford'daki evim var. Adres 100 Sawkill Bulvari. Sawyers Milford mezarligina gömüldü. Benim kendi ebeveynlerim William ve Joanna McGaughey, yanindaki mezar planina gömüldü.

Geçenlerde Frank Sawyer'in babasi Stephen P. Sawyer hakkinda "Muscatine County Iowa Tarihi (Cilt II, Biyografi) 1911" adli eserinde, sayfa 612'de rastladim. Bu makalenin tamamini bir bütün olarak alacagim çünkü içerdigi zenginligi içeriyor Benim gözlemcilerim hakkinda bilgi.

 

"STEPHEN P. SAWYER .... Basarili olduklari için topluluk tarafindan onurlandirilan Muscatine'in yasli is adamlari arasinda su anda emekli olan Stephen P. Sawyer olabilir. 13 Ocak 1832'de Massachusetts, West Amesbury'de dogdu ve Stephen ve Sallie B (McQuesten) Sawyer'in ogluydu. Babasi Massachusetts dogumlu ve New Hampshire annesi idi. Stephen Sawyer Sr, bir çiftçiydi ve West Amesbury yakinlarinda yasiyordu ancak New Hampshire'taki Concord'da öldü. Karisi 1858'de bu hayata döndü. Onlar dört çocugun ebeveyni idi: Luther D .; Horatio Yasalari ile evlenen Mary E.; Samuel P .; ve Stephen P. Anneannesi dedesi, 27 Eylül 1758'de dogan ve 29 Temmuz 1828'de öldürülen David McQuesten'dir. 1760'da dogan ve 1833'de bu hayattan ayrilan Londonderry'nin New Hampshire sehrindeki Margaret Fisher ile evlendi. William, Samuel, Sallie B., David, Margaret N., Eliza, Calvin ve Mary P. Margaret N. McQuesten hiç evlenmemislerdi. O doksan üç yilin ileri yasina kadar dört ay yasadi ve dogdugu odada öldü.

Bu ülkedeki McQuesten ailesi, 1735'de Amerika'ya gelen ve New Hampshire'daki Litchfield'e yerlesen göçmen atasi William McQuesten'e kadar uzanmaktadir. Atalar Argyllshire, Iskoçya kökenli ve on alti yüzyilin yakininda Irlanda'nin kuzeyinde Coleraine kaldirilmistir. Ailenin dikkat çeken Amerikali üyelerinden biri olan Deacon Samuel McQuesten, David ve Margaret (Fisher) McQuesten'in ogluydu ve 1789'da New Hampshire, Litchfield'de dünyaya geldi. 1795'de ailesi Bedford'a, simdi Manchester'a, burada ailenin üyeleri o zamandan beri ikamet ettiler. Ailenin 1895 sonbaharina kadar yasadigi ev, devletin tarihi binalarindan biriydi ve Devrim savasindan önce 1760'da kuruldu. Deacon McQuesten, bir takim kuzeni William Wirt McQuesten'in amcasiydi ve birkaç yildir Muscatine'deki donanim isinde ortagiydi.

Stephen P. Sawyer, 1849 yilina kadar Massachusetts ve New Hampshire'da evini açti ve bu eyaletlerin devlet okullarinda egitim gördü. On yedi yasindayken, Ontario, Kanada'daki Hamilton'a gitti ve burada tarimsal imalatlarin imalatiyla ugrasan yirmi üç yildir devam etti. 1871'de Iowa'ya gelen Muscatine'e geldi ve o zamandan beri Kaliforniya'da geçirdigi iki yil disinda bu sehirde ikamet etti. Burada, 1894'te emekliye ayiran ogullarinin mütalaasini alan McQuesten & Sawyer firmasinin on sekiz yilinin genç üyelerindendi. Gelistirdikleri is büyük oranda büyüdü ve McQuesten & Sawyer'in adi Mississippi vadisindeki genis bir bölgede tanidik geldi.

21 Haziran 1853'de Bay Sawyer, evlilik içinde David Paul ve Lucinda'nin (Salon) Gillitt'in kizi Bayan Frances P. Gillitt ile birlesti. Newport, New Hampshire, dogumlu olan 1 Eylül 1832'de dogdu. O, 18 Mart 1897'deki dünyevi sahnelerden, faydalilik ve özverili olmayan uzun bir ömrün ardindan çagirildi. Bay ve Bayan Sawyer'in evini aydinlatmak için yedi çocuk geldi: Ida M., Muscatine Albay Fred Welker'la evlendi; Johanna Wells'le evlenen ve üç çocugu olan Frank P., Henry P., Aura M. ve Maude W .; Aura A., evde; Muscatine'den Dr S. G. Stein ile evlenen Clara S., bu eserin baska yerlerinde kime ait oldugunu gösteren bir kayit; Missouri, Springfield'daki Nellie Stephens ile evlenen ve birkaç yil Muscatine'deki donanim isine ayrilmis olan 13 Nisan 1901'de öldü Samuel F.; 18 Ekim 1905'te Lyle C. Day ile evlenen ve bir çocugun annesi Donald Day olan Jennie H.; ve Armina Rosaline, üç yasindayken öldü, 19 Aralik 1861.

Bay Sawyer, karisi gibi, Presbyterian kilisesine üyelik yapiyor. Politik olarak cumhuriyetçi partiye sempati duyuyor. Kamu çikarlarini gelistirme konusunda her zaman yardim eden iyi bir is adami ve vatansever vatandasi olarak bilinir. Yillarca ciddi çabalar göstererek basariya ulasti ve Amerikan hayatinda en çok arzu edilen her sey için kalici bir etki birakan bu sinifa ait Muscatine'in önemli adamlarindan biri olarak kolayca yer aldi. "

 

Son iki paragraf, Stephen P. Sawyer ve esi Frances'in yedi çocugu olduguna dikkat çekiyor. Bunlardan biri, Johanna Wells ile evlenen "Frank P" olarak tanimlandi. Henry P., Aura M. (Mayis) ve Maude W. Aura M. anneannem - annemin annesi - Andrew Durham ile evlendi. . Henry P, yanindaki kapi Milford'da daha küçük bir evde yasayan bir bekar olan "Henry amca" idi. Maude W., Indiana'da yasayan "Teyze Maude" dir. Frank P.'deki "P", "Payson" anlamina gelir ve yasamasi halinde kendi çocugumun adi olurdu.

Paragraf ayrica, Friends Oats sirketini Muscatine Yulaf ezmesi sirketi olarak 1879'da dahil eden bir akrabasi Dr. S. G. Stein'den bahseder. (Frank P. Sawyer genel müdür oldu.) Büyükannemin kuzeni Simon Stein, oglu olarak gördügüm oglu olmali.

Sonuç olarak, Çin Baskani Xi, Muscatine, Iowa'nin kisisel olarak onun için ne ifade ettigini beyan ettiginde, benimle güçlü bir karsilik veriyor. Dünya gerçekten küçük bir yer.

 

için: family


TEL?F HAKKI 2010 THISTLEROSE YAYINLARI - TÜM HAKLARI SAKLIDIR

http://www.BillMcGaughey.com/muscatine.html