BillMcGaughey.com

Uyari: Bu bir makine çevirisi oldugunu. Yanlisliklar olabilir.

geri dön: world history

Büyük Tarih ne (Wereldge tr) ögrenilebilir?

William McGaughey tarafindan

(1) Kitap, Üçlü Varliginin Tarihi, "Büyük Tarihi" alaninda bir çalismadir. Büyük Tarihi "Tarih" ile "Big" birlestirir. Tarih, bilim aksine, zamanla gelistirilen bir sey o anda ne olmak nasil hikayesini anlatiyor. Büyük Geçmisi nedenle yaratilis hikayesi. Bu durumda, su anda bilinen ve anlasilan gibi bilimsel dayali bir yaratilis hikayesi. Bu Aristoteles'in evrenin bir "etkin nedeni" olarak adlandirilan seydir. Bu hikaye ya da "neden" sadece bir olay ama bu durum nasil ortaya çiktigini açiklar onlari bir dizi içermez. "Büyük", diger taraftan, zaman ve mekân boyutunu veya kapsamini gösterir. Büyük Tarihi "big bang" ile günümüz arasinda, evrendeki tüm uzay ve zaman içinde gerçeklesen olaylari kapsar.

(2) O hikayenin tasarim olusturur, çünkü büyük tarihçi fazla bir bilim adami daha bir sanatçi gibi. Bilimsel bilgi herkes için aynidir, ancak hikayenin tasarimi gibi farkli sanatçilar ortak bir sahnenin farkli resimler boya farkli olabilir. Baska bir deyisle, bir sey geldi anlatan birden fazla hikaye olabilir. En iyi tasarim nedir: Biz soruyu düsünmek olabilir? Bizim mevcut durum nasil ortaya çiktigini hikayesini anlatmak için en iyi yolu nedir?

(3) Bizim "mevcut durum" konusmak zaman biz olmanin birkaç türde bir karisimi bahsediyoruz. Kisisel deneyim Dünyamiz sadece atomlari ve çesitli sekillerde etkilesim molekülleri ayni zamanda çesitli yasam formlari ve insan düsüncesinin ifadeleri içermez. "Üçlü varligi" madde, hayat, ve düsünce içerir. Nasil bu sekilde tanimlanmis tüm varolusun hikayesi hikayeleri tek bir paket halinde organize edilmelidir?

(4) olmanin her türü - madde, yasam ve düsünce - bir baslangici vardi. Madde için, "büyük patlama" idi. Hayat için, bu DNA tabanli varlik inorganik kimyasallar bir dünyada kökenli nasil çesitli teoriler vardir. Düsünce için, türlerin kendi gelisimi yaninda gelistirilen insan beyninin bilissel kapasitesi; baslangici kaydedildi degildi. Madde tüm evreni kusatmis ise Özellikle, yasam ve düsünce sadece yeryüzünde ortaya çikti.

(5) madde ve yasam nasil gelistigini hikayesi oldukça açiktir. Ama düsündüm? Onun hikayesi nasil organize edilmelidir? Düsünce, bireysel insan beyni içinde meydana olsa, biz gerçekten kollektif insan bilincinin ve bilgisinin olusumu bahsediyoruz. Bu hikaye, insan toplumunun içinde yer alan olaylardan ayrilamaz. ?yi bir baslangiç ??noktasi, daha sonra, toplumun nasil gelistigini insan açiklamak için olabilir. Daha sonra, biz düsünce o yapidan kaynaklanan nasil görmek için deneyebilirsiniz. Biz fikirlerin bir tarih insa etmek deneyebilirsiniz. Ben de iletisim teknolojisinin icadi ve gelisimi için geldi bugünkü formunda düsündüm nasil açiklamaya yardimci oldugunu düsünüyorum. zamanla bu tür teknolojilerin ilerlemesi, insan düsüncesinin döneminde Big History düzenlemenize yardimci olur.

(6) Büyük Tarih bizim gelismekte evrenin "büyük resmi", bunun ögrenciye oldukça belirli kisiler veya tarihin olaylar ancak, hakkinda daha fazla bilgi vermek sunmak için gitmiyor. Böyle bir tarih tarihin ögrencilerin almaya alismis olan tüm küçük geçmislerini için baglam verir.

(7) Büyüklük çesitli ölçeklerde göz önüne alindiginda tarih, biz bilginin organize bir formu olarak "tarihin piramit" insa hayal edebiliyorum. Diger bir deyisle, tarih ayrinti çesitli seviyelerde yazilabilir. Genel anlamda hikaye, ve çok daha ayrintili olarak her alani kapsayan 5000 sayfalik bir kitap söylüyorum Büyük Tarih 100 sayfalik bir kitap olabilir. Burada insanlar tarihini incelemek zorunda zamani göz önüne almalisiniz. Tarihsel bilgi alma süreci insanlarin hayatlarina nasil sigar Biz düsünmek gerekir. Ne kadar zaman onlar pesinde bu tür var ve nasil onlara yararli olabilir? Onu ögrenmek için daha az zaman alir, çünkü daha fazla insan uzun olanlardan daha büyük Tarih kisa sürümlerini tadini çikarabilirsiniz.

(8) Çogu hikayeler baslangiçlar ve biter var. biz zaten Big History baslangici tartistik. Nasil sonu hakkinda? Bu olay, gelecekte ne olacak, biz bunu hemen bir bilgiye sahip. Biz sadece mevcut egilimlerin gelecekteki olaylari yansitabilirsiniz. Bu baglamda, Büyük Tarih medeniyetlerin yükselisi ve düsüsünü anlatiyor dünya tarihinin farkli. Yasam döngüsü kendi desen bilerek, bizim simdiki geçmis uygarliklarin tarihinin edinilen bilgiyi uygulayabilirsiniz. Ancak, Büyük Tarih hiçbir emsal vardir. Biz mevcut egilimler sadece projeksiyon var.

(9) üçlü varolus tarihi ölümü üzerine ilginç bir bakis açisi kazandirir. Hayat için, türlerin korunmasi önemli seydir. Bireysel insan için, bu düsünceyi korumak için de önemlidir. Ölürüz ve topraga gömülü olan ne biz en çok korktuklari bireysel bilinç ya da düsüncelerin toplanmasi kaybidir. Bize diger insanlarin bilinci açisindan, bu kismen biz geride birakmak yazilarindan asilabilir. Ölü Shakespeare hâlâ siir ve dramatik eserlerinde yasiyor. Hayat ile ilgili olarak, bizim varligi biz olabilir çocuklarinda genetik devam ediyor. Akilli makine dahil olmadikça Ama hayat ve düsünce araya devam edemiyor. Madde, diger taraftan, sonsuza kadar devam eder. hayat sona erdikten sonra ölü kisinin vücudunda atomlari diger yapilarda yeniden düzenlenmistir.

(10)  Ayni hikayenin parçasi, çünkü Büyük Tarih, insan toplumunda birlestirici bir güç olabilir, böylece sadece ölüm gibi ortak insani deneyim. Aslinda, bu disiplin dünyada hizla okullara yayiliyor.

Son bir not: Bu gözlemler Büyük Tarih, degil büyük Tarih kendisi hakkinda düsünceleri vardir. Bu bir hikaye gerektirir. Böyle bir hikaye kitabinda sunulan, Üçlü Varlik, yani sira diger kitaplarin bir dizi Tarihi.

 

***** *** ***** *** ***** *** *****

Dünya Tarihinin ne ögrenilebilir?

(Not: Bu tartisma kitabinin Uygarlik Bes Dönemleri dünya tarihinin düzeni dayanmaktadir.)

alet ve makineleri

Bilgi yumusak bir boyut düsünülmektedir. Düsünce yazili ifadeleri ve duyusal görüntülerin bir koleksiyon bulunmaktadir. Bununla birlikte, ayni zamanda harici bir ya da fiziksel boyuta sahip düsündük. Ben alet ve makinelerin kastediyorum. Parmaklari ile donatilmis ?lkel insan, vahsi oyun öldürmek yemek hazirlamak ve ahsap veya hayvan gizlemek kesmek için tas aletler kullanilir. Bu araçlar, onun bedensel bagis bir uzantisi idi. Adam tirnak ve disleri olmasina ragmen, bir tas biçagi daha kolay onlar-ebil daha hayvan eti veya bitkilerin lif oyulmus olabilir. Daha diger hayvanlara göre, adam araçlari yardimi ile yasadi.

Ilk uygarliklar araçlarin yeni tip geldi. Sümer büyük sulama projeleri sirf fiziksel emek daha gerekli. Misir'in büyük piramitleri, ocaklardan kaya büyük levhalar kesti büyük bir mesafe üzerinden onlari tasimak, ve yerine bunlari kaldirmak için araçlar gerekli. Romalilar cevheri, kesilmis ahsap ve süreç tahil ezmek için su gücü kullanilir. Kürekler ve yelkenler suya üzerine seyahat tekneleri desteklenmektedir.

Araçlar madde ve düsünce melez vardir. Düsünce, özel bir kullanim için olusturulmus bir fiziksel bir nesne tasarim yansitilir. Konu olarak, bu nesnenin fiziksel dünyada var. Bu insan tarafindan kullanildigi zaman bazi seyler neden olur.

Rönesans ile, araç yapimi sofistike yeni bir düzeye yükseldi. makinelerin yasi basladi. Arnold Toynbee'ye göre bir makine, islem yalnizca insan vücudunun hareketlerini uzanmamasi bir araç farklidir. Daha ziyade "ise kendini fiziksel herhangi yapmaktan Man rahatlatir." Leonardo da Vinci, büyük Rönesans ressami, ayrica makinelerin üretken mucit oldu.

Baski yani sira, 15. ve 16. yüzyillarda bati hakimiyetini ulasmak için en önemli üç makineler Avrupali ??olmayan halklarin yenmek için barut kullanilan Portekizli yelkenli gemi, pusula ve tüfeklerle idi. Yeni yelkenli gemi, uzun bati dünyasinda kullanilan rüzgar enerjisi gemilerin teknolojik yükseltme temsil etti. Çinli simyacilar barutu icat etti. pusula, yön bulucu, ilk kehanet amaçli kullanilmistir.

Ne biz "Sanayi Devrimi" diyoruz, 18. yüzyilin ikinci yarisinda gerçeklesti. James Watt buhar gücüyle çalisan motorun Thomas Newcomen'in önceki tasarimi üzerine gelistirilmis. Baslangiçta bu tür makineler mayin suyu disari pompalamak için kullanildi. Çok geçmeden, ancak, buhar motorlari tekstil fabrikalarinda bez dokudu makine desteklenmektedir. 19. yüzyilin baslarinda, buharla çalisan gemiler yelken gemileri yerini almaya basladi. Buhar kuvvet lokomotifler arazi üzerinde yük veya binek otomobil ile trenleri çekti.

Ayrica, makineler büyük bir hassasiyetle kesilmis degistirilebilir parçalar ile insa ediliyordu. Bir ürünün, büyük miktarlarda üretilmesi için belirli islemler tekrar edilerek daha etkili olmustur. Metal yani sira, makine plastikten yapilmis ediliyordu. Algilama cihazlari ile donatilmis kendi kendini düzenleyen kontrol mekanizmalari, onlari asgari insan denetimi ile çalismasina izin verdi. Sonra akilli fonksiyonlari daha genis bir yelpazede mesgul edebilmek elektronik bilgisayarlar geldi. Birlikte ele alindiginda, makineler üretim sürecinde insan degistirin baslamislardi.

Bu bir adim daha ileri tasinan düsünüldü. Artik bir insan usta yaptim araçlari ile çalisan, bir nesne fashioning ederken ne yaptigini düsünmek zorunda. Bunun yerine, bir mühendis zanaatkarin islevini üstlenecek bir makine tasarladi. Bu makine bir fiziksel varligi ve bunun arkasinda teknik bilgi bir vücut de vardi.

Bu nedenle, bin, en azindan son yillarda tarihin hikayesi makineleri üzerine bagimliligi artirma açisindan söyledim olabilir söyleyebilirim. Medeniyet basladiginda, insanligin doganin bir devlet yakin yasadi. Bugün, dünya büyük ölçüde insan düsüncesi ile degisime ugramis. Bizim dünyevi deneyim yapay cihazlar tarafindan her sekilde sekillenmektedir. Makineler insan deneyiminin ama ilerleme çok düzenlemesine tesadüfi degildir.

bilginin bir ritim

Bu nasil ortaya çiktigini hikayesi, geleneksel tarih boyunca çalisir. Makineler insan kültürünün tutun almak için, uzak ortaçagda felsefi ve dini düsünce Hakim almak zorunda kaldi. ?nsan zekasi doga dogru yönlendirilir gerekiyordu. Ve sonra, çagin ticari ruhu para kazanmak için daha verimli mal üretmek olabilir teknolojilere haline bilimi döndü. Egitim toplumun parali kurumlarini hizmet etmek için insanlari hazirladi.

Bir dünya tarihinin ilk iki dönemini çok ortak oldugunu algilar. Yani üçüncü ve dördüncü dönemini yapmak. medeniyet birinci ve ikinci dönemini bireyler bilgi ve güç pesinde bireylerin gruplari hakkinda bulunmaktadir. Bir insan kâtip yazili metinler üretiyor. Medeniyet üçüncü ve dördüncü dönemlerinde, makineler bu islevlerden bazilarinin devralacak. baski makinesi insanlar okumak için metinleri "yaziyor". Makinelerin baska türlü ulasim ve çok daha verimli daha önce mal üretimini anlastim. Mekanize savas kahramanlik olmaktan ama sadece acimasiz.

Öte yandan, su anda ilk iki çaglarda kuvvet ve korku yoluyla projelendirilen güç ikna yoluyla olunmalidir. ?mparatorluk ordulari itaat kendi yolunu öldürdü. Dini kurumlar aforoz ve cehennem korkusuyla tarafindan yönetiliyor. Onlarin ürünlerini satin almak için insanlari ikna sürece aksine, bugünün is basarili olamaz. Seçilmis yetkililer kendilerine oy vermek için insanlari ikna olmalidir; Onlar dogum yoluyla konumlarini miras yok. Günümüzün is ve siyasi liderlerin sunmak zorunda ne kamuoyunu satmak için biliyorum.

Dönemlerini Her çiftin içinde, orada ilerleyen ve bilgi üretimine göre bir çekinik fazi. Örnegin, Misir, Çin Seddi büyük piramitleri - ilk uygarlik etkileyici teknolojik kahramanlik elde etti. Bilgi yüklü metinler saklanan kraliyet veya emperyal kütüphaneler vardi. ?kinci medeniyet, din üzerine merkezleme, düsünce yönünü degistirdi. Soran kafasinda artik kutsal metinler üzerinde gözenekli. ?nsanlar üzerinde duruldu içi stead cennete kabul edilme gibi doga bilimleri daha az önemli hale geldi. Ayni zamanda, din insan toplumu daha insancil yapti.

Medeniyet üçüncü ve dördüncü dönemlerinde, tekrar ilerici ve resesif faz vardir. Üçüncü medeniyet fiziksel dünyanin iliskin bilginin üretimini sürdürdü. doga bilimleri 17. yüzyil Avrupa'da gelisti. 18. yüzyilin sonunda Sanayi Devrimi geldi. Egitim arada iletmek ve bilgiyi yaratacak bir kurum olarak gelisiyordu. izleyen dördüncü medeniyet, eglence üzerine merkezleme, daha az ciddi arayislar aktar oldu. Bu egitim ve is önceki kültürünü hümanize. Kisiligin Çekici modelleri önemli hale gelmistir.

hayat ve araçlar arasinda bir ikilik

Gelecege bakildiginda, bir adam ve makine arasindaki daha yakin bir iliski öngörebiliriz. Düsünme makineleri (bilgisayarlar) zeka belli bir seviyeye kadar getirdi ise, aklimiz yapay asti olabilir. Degil-çok-uzak gelecekte, bilgisayarlar tam ölçekli yapay zeka edinebilirler. Ayni zamanda insan vücudu gibi fiziksel uzantili makinesi olabilir. Robotlar hiç hayat seviyesine yükselmesi durumunda, tarihin sonraki bölüm oldukça nefes kesici olabilir.

Bu nedenle insan ve onun araçlari arasinda bir ikilemi var, onun DNA ve düsüncesinin diger baska bir uzantisi, bir projeksiyon olarak tek. DNA yil binlerce veya milyonlarca degistirir. Araçlar insanlik tarihinin çok daha kisa bir zaman içinde degisebilir. Düsünceler yasama daha hizli gelismeye olmasidir.

Milyarlarca yil geriye gidiyor, kimse bu ikiligin soluk baslangicini görür. Diger madde rahatsiz etmez, hangi maddeye aksine, hayat yasamak için kendi ortaminda dis nesneler üzerine hareket eder.

?lkel bakteri "ögrenilmis" gevsek hidrojen atomu merakli ve karbonhidrat olusturur karbondioksit ile kaynastirarak hidrojen sülfit enerji ayiklayin. Bitkiler havaya oksijen serbest, fotosentez yoluyla asagi karbondioksit kirmak için "ögrenilen". Hayvanlar bitkileri yemeye "ögrenilen". Etobur diger hayvanlari yemek için "ögrenilen". Örnegin "ögrenme" düsünce düzeyine gelismis olmasa bile, canlilarin ne oldugunu izin etrafinda diger nesneler olmasi vardi.

Düsünme süreçleri (inandigimiz gibi olmak) hayvanlar ve gerçek düsünce ile baslar insan ile baslar. Ancak, adam yasamak için diger hayvanlar ve bitkiler öldürmek için ihtiyaci olan bir hayvan da. Bir düsünce yaratik sifatiyla, adam tarim yoluyla doganin seyrini ve hayvanlarin evcillestirilmesi degistirir. ?nsan düsünce tohumlari vahsi hayvanlar seçici yetistirilen olacak gelecek yilin bitkileri ya da için korunacaktir karar verir. Bir tür baska kontrolü vardir. Hayat böylece en düsündüm hammadde haline gelir.

Araçlari ve makineleri ile, cansiz madde üzerinde eylemler düsündüm. Taslar yontma ve metalik bilesikler, isitilmis ve çesitli sekillerde kaliplanabilir metalleri elde etmek için yapilir. daha karmasik makineler bilimsel bir ürünüdür. Oysa, onlar da, maddenin disinda insa edilir. Adam kendi olusturma ve kullanimi kontrol ile, saf madde degildir ama onlarin varlik düsünce büyük bir bileseni var. Ve bu bizim dünyamiz simdi ve öngörülebilir gelecekte, baskanliginda yoludur.

Bu bilgisayar teknolojisi olgunlastikça gelecek ne oldugunu söylemek için çok erken olabilir. Bir varolussal korku duygusu vardir. atom yas, insanligi yok etmekle tehdit, elektronik bilgisayarlarla ayni zamanda hakkinda basladi. ?nsan popülasyonlari dünyanin sinirli kaynaklara sahip bir çarpisma rotasinda bulunmaktadir. Ray Kurzweil ve digerleri insan ve makine cyborg türleri olusturmak için birlestirmek olacagini düsündürmektedir. Robotik makineler insan ebeveyne üstün hale gelebilir. Her iki durumda da, büyük degisiklikler bir tür olarak magazasinda bizim için vardir; ve bu rahatsiz edici olabilir.

Biz hiçbir egilim sonsuza devam ettigi tarihten ögrendim; Belirli bir yönde basli olaylar zamanla kendilerini ters egilimindedir. Evrensel tarih biz tahmin yetkili teknikleri ile biliyorsunuz kesin sonucu vardir. Ama biz bizim nereye gidecek duygusu kazanmak için önceki medeniyetlerin veya tarihin uzaniyor bakabilirsiniz. Son bölüm için, böyle bir emsal yok.

 

için: world history

 

Bir çeviri için tiklayin:

ingilizce - Fransizca - ispanyolca - Almanca - Portekizce - italyanca  

basitlestirilmis Çince - Endonezya - Lehçe - Hollandaca - Rus      

 

TELIF HAKKI 2014 THISTLEROSE YAYINLAR - TÜM HAKLARI SAKLIDIR
http://www.bighistorysite.com/BHlearningi.html