BillMcGaughey.com

geri dön: siyasi aday

ABD Senatosunun Kampanya Yolu Hakkinda

tarafindan Bill McGaughey

(Senatecampaign)

 

Bölüm 1

Birincil gecede, 10 Eylül 2002 Sali, Bagimsizlik Partisi'ndeki ABD Senatosu yarismasinin sonuçlari için sabirsizlikla bekledim. Bu yaris hakkinda sanal bir haber karartmasi olmustu. Her iki yönde de olabilecegini düsündüm. Son olarak, aksam saat 10: 20 civari, Channel Four haber programi sirasinda televizyon ekraninin alt kisminda kisa bir not geldi: ABD Senatosu Bagimsizlik Partisi, Moore% 50, McGaughey% 30.

Bu yüzden, bölge bildiriminin yarisindan azi ile parti onayli adayi Jim Moore'dan sonra ikinci olarak bitiriyordum. Kalbim batti. Yine de,% 30 saglam bir gösteriydi. Kazananini tebrik etmek için Minneapolis'in güneyindeki Moore karargahina geçtim. Yüzdeler, bildirilen daha fazla mahalle ile ayni kaldi. Bir hafta sonra, Minnesota Sekreteri'nin web sitesinde su sonuç bildirildi:

Jim Moore -- 13.525 oy -- Toplamin% 49,44'ü
William McGaughey -- 8,482 oy -- Toplamin% 31.00'u
Ronald E. Wills -- 5,351 oy -- Toplamin% 19.56'si

Böylece kisa ama sert mücadele kampanyasi sona erdi. Bir önceki ayda Minnesota'nin her yerine 5.000 mil yol kat ettim. 100'den fazla sehir ve kasabada gazete bürolarini ziyaret ettim. Sonunda, 400 $ dosyalama ücretine ek olarak kampanya hakkinda 2.000 $ harcadim. ?nsanlar, kampanyamin imkansiz ikiz kartonlarini kabul ediyorlardi: 32 saat çalisma haftasi için destek ve beyaz erkekler için haysiyet. Düsündüm, bir süre, gerçekten bu seyi kazanabilecegimi düsündüm.

Fakat basarisiz frenli bir soföre çarptiktan ve Roseville'de Cleveland ve Roselawn'in kesistigi yerde '92 Ford Escort'umdan ayrildiktan sonra, geçen hafta, sonucun aksini gösterebilecek mürekkep püskürmeye baslamistim. Bagimsizlik Partisi'nden gönderilen e-postalar, Jim Moore için gönüllülerin seçimden önceki hafta boyunca 5. Kongre Bölgesi'nde 25.000 adet edebiyat birakacagini açikladi. Bir telefon bankasi, Moore'un seçim gecesi adina çalisiyor olacakti.

Moore'un karisi sari, St. Paul ve Minneapolis gazetelerinde çikan sicak ve bulanik bir maddenin sorumlulugunu üstlendi: çiftin üçüncü çocugunu 1 Eylül'de teslim etti. Minneapolis'teki küçük serbest dolasim gazetesi olan Watchdog'da ücretli bir reklam ve makale yazmistim, ancak üretim hatasindan dolayi gazete seçim gününde geç bir hafta çikti. Ve yine de, devletin en büyük gazetesi olan Star Tribune, benim veya Ronald Wills'in Senato birincil hakkindaki haberlerinde yer alan adayligi hakkinda tek bir kelime yazamamisti. Bu kosullar altinda, Moore'un oylamalarin yarisindan daha azina sahip olmak hiç fena degildi.

Nasil katildim

13 Temmuz'da düzenlenen Kurtulus Partisi devlet toplantisinda, aday olmayi planlamadim. Bu parti ile ilk devlet toplantisiyim. Kuzey Minneapolis'deki kutuphane toplantilarina 1998'den beri ard arda katiliyordum, ancak herhangi bir sözlesme yapmadim. Kovboylara yetersiz katildilar ve katilimcilar daha çok kavgaliyorlardi. Ayrica seçim siyasetinin disinda politik çikarlarim vardi. Ancak Jesse Ventura'nin Vali olarak göreve seçilmemesi yönündeki son dakika karari, Tim Penny'nin yarisa girisi ve eyaletin Çocuk, Aileler ve Ögrenme Komisyon Üyesi olan Christine Jax'in ardindan Vali için rakip bir aday olan tuhaf bir kisisel deneyim yasandi. Benim ilgim. Bagimsizlik Partisi'nin 5. Bölge Baskani Peter Tharaldson bana minibüsündeki St Bulut kongresine binmek istediginde kabul ettim. Sabah erkenden o ve arkadaslari evimi bulamadilar. Böylece, St. Cloud'a tek basima gittim.

Senato Bölgesi 58 bölge meclisi toplantisina katilanlarin hiçbiri sözlesmedeyken, birkaç kisiyi tanidim. Baslica adaylarin hepsinin kabinleri vardi. Dean Alger ve bir kaç kisi ile konustum. ABD Senatosu adayliginin önde gelen yarismacisi Jim Moore, beni kongre öncesinde aramisti. O ciddi, yakisikli bir adaydi. Bununla birlikte, siyasi sözlesmelerden, özellikle de kural ve usullerin tartismalarindan hoslanmam.

Programin ilginç kismi boyunca çikan mesaj, Bagimsizlik Partisinin Demokratlarin ve Cumhuriyetçilerin ava düstügü ideolojik uç noktalari önleyen "merkezci" bir parti olmasiydi. Bunun ne demek oldugunu ögrendim arkadaslarimdan bazilarini indirmeye çalistim. Asiriliklar nelerdi? Merkez konumu neydi? Degisik yorumlamalar vardi. Bagimsizlik Partisi adaylari sadece "ortada" idi.

Adaylarin konusmalarini dinledim. En canli yarismanin sonuçlari ABD Senatosunun onaylanmasiydi. Alan Fine ile yapilan bir yarismada, Moore 170 temsilci temsilcisinin önemli bir çogunlugunu kazandi. Moore, küçük bir bankaci olarak hükümette çok özrü görülen özel sektör tecrübesine nasil sahip oldugunu anlatti: federal bürokrasiye özel sektör benzeri verimlilikler getirebilir. Okullarin sonuçlardan sorumlu tutulmasi gerektigine inaniyordu. Mali sorumluluk ve kampanya finans reformu lehinde idi. Onaylanmadan, sirket dünyasini sarsan son muhasebe skandallarina atifta bulundu. Gandhi ve Martin Luther King'e kisisel hayranligini dile getirdi. Bir çocukken, Hank Aaron'un ölüm tehditleri aldigi söylenince aglamisti.

Bütün bunlari dinlerken, belirsizce sorunum vardi. Bagimsizlik Partisinin yakinda Paul Wellstone ve Norm Coleman ile savas yapmak için gönderecegi ve her biri 10 milyon dolarlik bir kampanya bütçesine sahip olmasi beklenen bir adaydi. (Minnesota'daki ABD Senatosu yarisinda toplamda 35 milyon dolar harcama yapildi.) Mülayim bir programla Moore, iki ana partiden daha iyi bilinen adaylarin pariltisiyla mesajini nasil geçirebilirdi? Daha önce Moore'un konustugu noktalarin çogunu duymamis miyim? Onlari bir Demokrat ya da bir Cumhuriyetçinin söyledigi seylerden farkli yapan sey neydi?

Daha iyi yapabilecegimi düsündüm. Makul, nüansli pozisyonlar için zaman olmadi. Bagimsizlik Partisi adaylari her iki büyük partiye cepheli bir saldiri düzenledi. Anketlerde, eski bir genel sekreter olan Tim Penny'nin valilik adayi Demokrat ve Cumhuriyetçi Vali adalari ile boyun egdiyse de, partinin eyalet çapinda veya federal bürolar için diger adaylari ciddi bir dezavantaja sahipti. Kendilerini bir sekilde ayirmak gerekiyordu. Çalistirilmasi gereken kampanyanin tipini bildigimi saniyordum - biri cesur duruslar ve çig enerji, degisim için içten çagrida bulunuyordu.

Aslinda, Minneapolis Belediye Baskani'na kostugumda bir yil önce daha az yapmistim. Tamamen olumsuz bir kampanya yürüttükten sonra rüzgara dikkat ettim. Minneapolis sehir merkezindeki sokaklarda bir picket isareti ile dolastim ve edebiyati geçtim.

Bu literatür, muhtemel seçmenlere görevdeki sehir yönetiminin yaptigi çürük olaylarin bir kismini grafik olarak detayli bir sekilde anlatti. Kalkinma ajansi, mal sahipleri tarafindan dolar üzerinde pennies ödeyen mülkleri ele geçirdi ve sonra binalari yikti. Teftis bölümleri, politik baskilar nedeniyle yapisal açidan saglam yapilari kinadilar. Ve simdi bir konut sikintisi vardi. Kafalar çikart! - Hiçbir incelik yok - mesajdi. 5 Kasim'daki genel seçime geldiginde, Minneapolis seçmenleri kapsamli degisim için oy kullandilar. Görevli belediye baskani yenildi. 13 üyeli belediye meclisinin yedi yeni üyesi vardi.

Böyle kapsamli bir degisiklik üreten sürecin bir parçasi olmaktan gurur duymakla birlikte, kendi kampanyamin sonuçlarindan gurur duymadim. 22 belediye baskanligina aday bir alanda, ben sehir genelinde yetersiz bir 143 oy cazibesine, on ikinci bitti. Oy pusulasi "Affordable housing - preservation" seçimi, halkin destegiyle karsilandi. Bu konuda kisisel itibarim vardi. 4,500 adet edebiyati geçtim. Ve sonuçta bu muydu?

Kuskusuz, ben dünyanin en iyi savunucusu degilim. Ben gözlük takan ve zaman zaman gömleginin kuyruklarinin pantolonunun disina asmasina izin veren 240 kiloluk, orta yasli beyaz bir adamim. Belki insanlarla ilgili literatüre daha az zaman harcadiysam ve onlarla konusmak için daha fazla zaman harcarsam, sonuç farkli olabilir.

Düsünmeye gelin, kentin sokaklarinda pik isareti ile dolasan bir siyasi aday bir galibin imajini yansitmaz; Bu tür bir insanin dünyanin sonunu ilan etmesi gerektigini düsünüyoruz. Kazanan adaylar soförlü limuzinlerde televizyon stüdyolari arasinda gezindi. Daha hayirsever bir ruh haliyle, seçmenlerin diger olaylardan rahatsiz olduklari için aday olarak bana tam olarak dikkat etmediklerine karar verdim. 2001 Minneapolis birincisi, oylamanin 11 Eylül'de gerçeklesmesi nedeniyle normal sartlar altinda yürütülmeyebilir. Ben de o gün televizyona yapistirdim, duman telasini çöküsünden önce New York'taki Dünya Ticaret Merkezi kulelerinin üst katlarinda izliyordu.

Her halükarda, Bagimsizlik Partisi devlet kongresi ile 16 Temmuz Sali günü son basvuru tarihi arasindaki üç gün içinde bir karar verilmesi gerekiyordu. Zaman geçtikçe St Paul Minnesota Eyalet Binasi Binasinda Devlet Sekreterligi'ne gittim. Kisa bir basvuru formu doldurdum, 400 dolarlik bir çek yazdim ve resmen ABD Senatosuna adaydiniz.

 

Bölüm 2

Partinin onaylanmasi olmadan dosyalama son gününde 16 Temmuz 2002 tarihinde Minnesota'da bulunan Bagimsizlik Partisi'ndeki ABD Senatosu'na basvurdum. Ideolojik tanimiyla mücadele eden bir parti için, ona çignemek için bir seyler veririm. Hem Cumhuriyetçi hem de Demokrat partilere ön saldiriyla gelirdim.

Cumhuriyetçiler olan Anathema, devletin partisinin ekonomiyi isçi haklari adina düzenlemesini talep etti ve özellikle: "Federal hükümetin standart çalisma haftasini 2010'a kadar 32 saate indirmesi gerektigine inaniyorum" dedi. Anathema, Sivil Haklar Koalisyonunun partisi olan demokratlar siyasi dogruluga saldiri düzenledi. "Tam vatandasliga, haysiyet ve beyaz erkeklerin (ve herkesin) esit olduguna inaniyorum" bu pozisyonun politik açidan yanlis ifadesiydi. Bu iki ifade, halka tasidigim büyük bir isaretin her iki yaninda göründü.

Kampanyanin amaci açikti: Birincil birinciligi kazanin ve eger böyle bir sey olursa, sonraki yillarda Bagimsizlik partisine ideolojik bir miras birakmak için tartismalar ve diger forumlarda konumumu ifade edebilmek için elimden gelenin en iyisini yapin. Bagimsizlik Partisinin onayladigi adayi Jim Moore'u yenebilir miyiz? Evet, bu, Moore'un ABD Senatosu için parti adayi olma görevinin 150'den az genel seçime dayandigini, bence cansiz bir dizi konuyu (ki bence) zorladigini ve benim gibi benim için asla tutmadigini göz önünde bulundurarak yapilabilirdi Önce kamu görevlisi.

Tek basima kampanya yürütmek

Bagimsizlik Partisi hiyerarsisi, üyelik listesini kiralamayi reddettiginde adayligim açiklamak için parti üyelerine bir mektup gönderilmesi konusundaki umutlarimi bozdu. Olmayan bir aday olarak, seçmenleri parti fuarlari ve Devlet Fuari'ndaki parti kabini içinde ya da yakininda selamlamak için izin verilmedi. St. Paul Pioneer Press, ABD Senatosu yarismasi ile ilgili dengeli bir makale yayinlarken, ?kiz sehirler'in en büyük sirkülasyon gazetesi olan Star Tribune, Jim Moore'un ABD Senatörü için birincil Bagimsizlik Partisinde muhalefetle karsi karsiya kaldiklarindan bahsetmedi. Bu yarismada 23 Temmuz'da ön sayfalik bir makale. Editöre, ihmale dikkat çeken bir mektup yazmistim. Yayinlanmadi.

Dezavantajlari karsilanmayan bir aday olarak görerek, kampanyami dogrudan halka sunmaya karar verdim. Geçit törenleri bunu yapmak için iyi bir yoldur. Adaya siyasi bir mesajla yaklasmaya istekli, hatta soran olan izleyicilere kendini göstermesine izin veriyorlar.

Yedi geçitte yer aldim. Birincisi, 3 Agustos'ta, Tim Penny'nin hükümdarligi kampanyasina Prior Lake'deki çocuklara çikartmalar yaparak yardimci oldu. Alti sonraki geçitlerde, isaretimi tasiyan caddede yürüdüm. Bunlar: 8 Agustos'ta New Brighton'da yapilan "Stockyard Günleri" geçit töreni; 10 Agustos'ta Kumtasi'nda "Ocagi Günleri" töreni; Little Falls'daki "Lindbergh Returns" geçit töreni 11 Agustos'ta; Vadnais Heights'taki "Miras Günü" geçit töreni ve 17 Agustos Cumartesi günü Crookston'daki "Oxcart Günleri" geçit töreni; Ve 8 Eylül Pazar Burnsville'deki "Fire Muster" geçit töreni. Marjorie Main'in ikinci kuzeni olarak, 10 Agustos'ta Kumtasi geçit töreni ile ayni gün, küçük bir söhret olarak karsilanmayi bekleyen Kettle Nehri'ndeki "Ma and Pa Kettle Days" festivallerine katildim. Bunun yerine, eger birisi varsa, onunla ilgilenen birkaç kisi buldum.

Disarida Minnesota'da yolda

Aslinda, aday olarak ilk halka açilisim 6 Agustos Sali günü Redwood Falls yakinlarindaki Farm Fest'de gerçeklesti ve burada ABD Senatosunun onayladigi dört aday bir tartismaya katildi. Arka siraya bastigim isaretimi tutturdum. Tartismayi takiben kalabaliga karismaya çalisirken, insanlar beni ve mesajimi oldukça tedirgin buldular. Jim Moore yeterince dostça davrandiysa da çiftçiler benim deli oldugumu düsünmüs olmalilar. Moore'la birlikte, bu olayda benimle el sikisacak tek kisi Norm Coleman ve Elvis taklidi yapanlardi.

Çiftlik söleni'nden sonra Ikiz Kentlere geri dönerek, kampanya için daha umut vaat eden bir yol kesfettim. Önce Redwood Falls Gazetesinin ofisinde durdum (dolasim 3.939). Siyaset muhabiri Troy Krause, Farm Fest'i kaçiriyordu, fakat editör Daryl Thul fotografimi çekti. Dokunulacaklarini söyledi. Bir sonraki duragim olan Olivia Times-Journal'in (sirkülasyon 1,413) ofisinin editörü Mindy'nin gazeteyi basina dökmekle mesgul oldugu ofisi vardi. Resepsiyonistle edebiyattan ayrildim. Willmar'da, son basvuru tarihi olan Bati Merkez Tribününün (17.500) siyasi muhabiri Linda Vanderwerf, bir sonraki sefere bölgemize döndügümde onu haberdar etmemi istedi. Litchfield Independent Review (3.900), Brent Schacherer'in editörünü tipki sabah saat beste ofis kaparken oldugu gibi yakaladim. O da kampanyamla ilgilendigini belirtti.

Durum kagitlari üretmekle, kampanya fotograflari çekerken ve aday anketlere cevap vermekle mesgulken, 14 Agustos Çarsamba gününe kadar gazete devresine geri dönemem. ?kiz sehirlerden güneye dogru giderken, Northfield'e geldim. Northfield News'de yeni bir editör vardi (tiraj 5,034). Resepsiyon görevlisi bana bir personel toplantisinda oldugunu ve henüz Senato yarisini kapsayacak bir muhabir atamamis oldugunu söyledi. Sonraki duragim Cannon Falls'tu. Cannon Falls Beacon'in (4,350) editörlerinden Dick Dalton beni kisa bir konusma için ofisine aldi. Kisa çalisma haftasi önerisine degdikten sonra, ?saretçi'nin çogunlukla yerel ofis kampanyalarini kapsadigi açiklamasiyla sona erdi.

La Crescent'daki Houston County News'in (2.200) editörlerinden Tom van der Linden'e o ögleden sonra ugramam için sözümü tutmayi umarak, Route 61'in ardindan Mississippi Nehri boyunca yolumu tuttum. Kirmizi Kanat Cumhuriyetçi Kartali (8.000) bu rota boyunca ilk duragimdi. Genç bir muhabir, Mike Fielding, beni kisa görüsme için bir konferans salonuna götürdü. Ona bir kupa fotografi e-postayla göndermemi istedi. Lake City Graphic'in (3,200) ofisinde, nehir asagi, editör Rick Ousky, bana on bes dakika zaman ayirdi. Daha akilli, sakalli, daha iyi liderlik istemek fikriyle ilgileniyordu. Kampanyamin ilgisini çekti ve bu konuda bir sütun yazmaya söz verdi.

Güneye dogru yarisirken, Van der Linden'in hâlâ ofisteyken, sabah 5: 15 civarinda La Crescent'a geldim. Birkaç soru sordum, bir iki fotograf çekti ve sonra isine geri döndü. Son olarak, kuzeyde, isyerinde en büyük sirkülasyon gazetesi olan 96'da Winona Daily News'de (12.259) bir muhabir bulma firsati buldum. Tim Penny ile üniversiteye giden genel görev muhabiri ve köse yazari, Jerome Christenson, konusmak için çalismalarimi kesintiye ugratti. Siyasi durumu tartistik. Senato kampanyam hakkinda sorular sordu ve bir fotografçi fotografimi çekti. ?kiz sehirlere geri dönerken hosnut kaldim.

Serbest dolasim haftalik ziyaret

Adrenalin acele etmesine ragmen sabahin sonuna kadar tekrar kampanya izine girmedim. Ilk önce Ikiz sehirlerdeki serbest dolasim hafta sonlarini ziyaret etmem gerektigini düsündüm. City Pages'de (sirkülasyon 112, 282) editör direktörü, Bagimsizlik Partisi yarisina katilan muhabir Paul Demko'nun görevden alindigini söyledi. Üç hafta önce, Demko'nun yerel bir erkek grubunun sponsorlugunda gerçeklestirdigi bir panel tartismasina tepki olarak, City Pages editörüne alay konusu bir mektup yazmistim bu bilgi bana bir sok gibi geldi. City Pages, bunu "haftanin harfleri" olarak sergilemek için belirli bir türe ait bir örnek olarak yeterince yüksek düsünüyordu. Onun içindeki diger psikopatlarla birlikte, ikinci konusmaci sunumunun ortasinda toplantidan firlamis olarak "Demko'nun küçük kapasiteli kapali zihninin sinirina ulastigini" önermistim. Ancak simdi, Demko gerçekten nazik bir kisi degilse, isvereni "namluyla mürekkep satin alan biri" ne çok merakla saldirmak için para ödüyorum.

Bir sonraki duragim Chicago Bulvarindaki ?kiz sehirlerin Darbesi (23.000) idi. Yayinci ve editör Ed Felien, beni yarim saatlik bir konusma için ofisine yönlendirdi. Ed, çesitli yasam deneyimlerine sahip, sola egimli bir entelektüeldir. Önemli bir isi yönetmenin yani sira, Minneapolis Belediye Meclisinde görev yapmistir. O da Hennepin ?lçe Komiseri için bir adaydir. Ed, konularima, özellikle "beyaz erkekler için onurumu" destekleyen tahtaya derinlemesine bakti. Bunun cesur bir yer oldugunu düsündügüne ragmen, ayni zamanda bu ifadenin beyaz üstünlükçü duygulari getireceginden endise etti.

Ed Felien bana, mevcut sistem tarafindan beyaz erkeklerin nasil yaralandigini özellikle göstermekle itiraz etti. Bana, Afrikali bir Amerikali olan Anthony L. Sutton tarafindan yayinlamaya yardim ettigi köleligin psikolojik sonuçlari hakkinda bir kitabin bir kopyasini verdi. Ed bana ögle yemeginde bunlari daha da tartismaya davet etti, ancak daha sonra ögle yemeginde randevusu oldugunu fark etti. Kesin olsa da, bu siyasi diyalog elinden gelenin en iyisiydi.

Kuzeye ilerlemek

Programin biraz gerisinde 35E'de kuzeye dogru Duluth'a dogru yola koyuldum. Ilk duragim, bir resepsiyonistin Hazeltine'deki PGA Turnuvasini disarda biraktigini söyledigi Kuzey sube'deki ECM Post-Review (2,425) idi. Ardindan Isanti County News (11.000) ve Cambridge Star (16.032) ofislerini ziyaret etmek için Cambridge'e gittim. Hiç kimse her iki yerde de benimle görüsecekti, bu yüzden edebiyati biraktim. Princeton Birligi-Kartal (3.400) için de ayni sey geçerli; Editörü Luther Dorr da PGA Turnuvasinda yer aldi. Milaca'daki saat 5'te kapanis saatinde Mille Lacs County Times'da (3,100), iki kadin siyasetle ilgilenmediklerini söyledi ancak editör Gary Larsen için edebiyattan ayrilabilirim. Kilitli bir kapi disinda Kanabec County Times (3.020) ofisinde hiçbir sey bulmak çok geçti.

Bu, verimli bir ögleden sonra olmamasina ragmen, New Unionist gazetesi için eski bir tanidik ve köse yazari olan Tom Dooley'i, Cloquet'in 35E karayolundaki Kulkin dinlenme alaninda çalistirdim. Minimum miktarda para karsiliginda Minnesota Gazetesi Dernegi'nin devletteki tüm gazetelere ve televizyon istasyonlarina basin bültenleri gönderecegini söyledi. Port Wing, Wisconsin yakinlarindaki Superior Gölü'nün güney kiyisinda kirk dönümlük ormanlik alanda bir günlük kabin sahibiyim. ?ste 15 Agustos gecesi burada geçirdim.

Sabahin erken saatlerinde sabah 8 civarinda arabami, Duluth sehir merkezindeki bir caddenin karsisinda, lezzetli bir demlemek servis eden bir gurme kahvesi karsisinda park ettim. Günün bu saatinde seyrek yaya ve sokak trafigini çaba sarf etmeyecegine karar vermeden önce, merkezin merkezi oldugunu düsündügümde 1. ve Üstün caddelerin kösesinde yirmi dakika boyunca imzami atarak durdum. News-Tribune'de (51.071) Senato yarisina atanan muhabir Scott Thistle, ofisini ziyaret ettigimde henüz göreve gelmedi. Bir baska muhabir Craig Lincoln, edebiyatimizi Thistle'in sepetine yerlestirdi.

Daha kisa süreli çalisma haftamin gazetecilere ilgisi olabilecegini iddia ederek, Londra Yolu'nda ?s Dünyasi (15,000) bürosuna gittim. Resepsiyonist Debbie, Duluth AFL-CIO'nun bir ev organi olan bu gazetenin yalnizca onaylanan adaylarini kapsadigini söyledi. Paul Wellstone gazetenin destegini alacakti. sehir merkezindeki Duluth Budgeteer News'deki resepsiyonist (44.484), tüm editörlerin ve gazetecilerin gazeteyi dagitmaya mesgul olduklarini söyledi. Haftanin ilk günlerinde geri gelecegini söyledi.

Sonra, Demir Menzilde oldu. ?lk duragimda Diane adli bir kadin olan Proctor Journal (2.000) kasabanin yillik festivalinin günü oldugu için benimle konusacak kimsenin olmadigini söyledi. Bir dizine göre, Cloquet'de iki gazete vardi: Cloquet Pine Knot (3.500) ve Cloquet Journal (4.300). Birinci ofisini buldugumda, kapida yazilan bir tabelanin ikinciyle birlestigini ortaya çikardi. Birlesik gazete olan Pine Journal, Cloquet Journal'in eski ofisinde bulundu. Editörü, Mike Sylvester, benimle konusmak için biraz zaman ayirdi ve e-postayla bir kupa hediye göndermemi istedi.

Batiya dogru ilerledim, Forumu (930) çikartan iki kadin Sue Czarneski ve Eleanor Vorderbruggen'le keyifli bir sohbet gerçeklestirdigim otoyol 2 ve 73 kavsagindaki küçük bir kasaba olan Floodwood'da durdum. Yayinci bir Wellstone taraftari iken, kendileri de Wellstone veya Coleman içindi. Kendim gibi bir eyalet çapinda adayin toplumlarini ziyaret etmesinden memnundular.

Öglenden kisa bir süre sonra Hibbing'de The Daily Tribune (8,036) ofisine vardim. Bütün gazeteciler ögle yemegindeydi. Resepsiyonist, 1: 00'den sonra gelmemi söyledi. Bu, bana bazi yerel gezi yapma firsati verdi. Bob Dylan burada büyüdü, ancak tarihi siteleri nerede bulacagimi bilmiyordum. Tatil istasyonunda gaz doldururken, kasiyerin Greyhound Otobüs Müzesi'ni tanitan bir isaret gördügümü belirttim. Tezgahtan bir diger müsteri de, bunun "kasabadaki en büyük beyaz fil" oldugunu ve bu projeye kimlerin gidebilecegini anlayamadigini eksi bir sekilde belirtti. Bu yerlesti - kamp müze ziyaret etmek zorunda kaldi. Her seyden önce, Ocak 1965'te beni Minnesota'ya getiren sey Greyhound'du.

Kasiyer bana ayni yolun yarim mil daha uzaginda bir zamanlar Hibbing eteklerinde isletilen genis açik ocakli demir mayinlari için bir görüntüleme alani oldugunu söyledi. Bu gerçekten olagandisi bir manzara idi. Greyhound'un tarihi hakkinda 22 dakikalik filmi izleyemedigim halde ya da kaydedilmis otobüs sürücülerinin hikayelerini dinleyemesem de, Greyhound Müzesi 3,00 dolarlik giris fiyatina degdi. Eski vintage otobüslerden birinin kalmasi yeterliydi. Kampanya web sitemin adiyla (www.billforsenate.org) yazilmis taragi verdigim bilet saticisi, hizli ziyaretimden sonra baska birisini istemek için otoparka çiktiginda en önemli nokta benim için önemliydi Arkadasi için tarak.

Daily Tribune of Hibbing'in ofislerine geri döndügümde, siyasi gazetecilerin saat 22.00'den önce bekleyemeyecegim bir ise geri dönmesi beklenmiyordu. Alti ya da yedi kilometre daha kuzeyinde, Chisholm Tribune-Press (2,100) ofisi vardi. Bu gazeteyi elli yil editen Veeda adli yari emekli bir kadin, Eleanor Roosevelt'in 1956 Baskanlik kampanyasi sirasinda Adlai Stevenson adina Chisholm'u nasil ziyaret ettigini anlatti. Orville Freeman, John F. Kennedy ve o dönemin diger politikacilari hafizasinda da taze idi. Tek olumsuz an, Jesse Ventura'nin renkli bir siyasi karakter oldugunu düsündügüm an geldi. Veeda, diger seylerin yani sira egitim bütçesini de düsürdügü için Ventura için hiçbir faydasi yoktu.

Yolda bir iki kilometre daha yükseldim, Virginia'daki Mesabi Daily News (12.258) ofisini ziyaret ettim, bu da bulmak zor, hatta bir harita kullaniyordu. Siyasi muhabir çikti, bu yüzden edebiyattan ayrildim. Ayni seyi Gilbert Herald'in kilitli ofislerinde de yaptim (1.019). Eveleth'de, bir kablo televizyon ofisinin Eveleth Sahnesi'nin (2,695) bildirilen adresinde oldugunu kesfettigimde basimin doru olduunu biliyordum. Resepsiyon görevlisi, sehirde bir gazetenin oldugunu düsünmedigini söyledi. Yardimci yönetmen Bob Bratlich'e adayligim hakkinda edebiyat birakmak için caddeden asagi Amerika Bölge 11 ofisinin Birlesik Çelik Isçileri'ni ziyaret ettim. Iron Range'ten Birlik yetkilileri, yirmi bes yil önce daha kisa süreli mesai önerilerinin aktif destekçileriydi. Resepsiyonist bu malzemeyi Bratlich'e Pazartesi günü çalismaya döndügünde teslim etme sözü verdi.

Bu günkü kampanyanin son bölümü, beni Menzil'in kuzeyindeki ormanlik alanlara götürdü. Cook News-Herald'in (2,800) ofislerinde, editör Glenwood Avenue'nin nerede oldugunu sordu. Otuz yil önce Minneapolis'te bir isadami oldugu ortaya çikti. Örnegin, Hubert Humphrey, is katislerinden yararlanan yeni insaat için yer açmak için sehrin belirli bir kesiminden karalarin tasinmasina yardim ettigini, örnegin bu bilgileri aktaran zamanlarla ilgili hikayeleri anlatti. Evimden çok uzak olmayan bir köprü vardi, söylenti, aziz Senatör bir kagit torbasinda birakilan parayi almak için kullaniyordu. Hubert Humphrey degilse, hangi politikaciya inanabiliriz, bu adam merak etti? Her neyse, benim adayligim hakkinda kisa bir makale yazdiracakti.

Tower'daki Timberjay'da (3,200), siyasi muhabirler gün için gittiler, ancak tezgahtan bir adam edebiyatimi aldi. Ely'e saat 15'den kisa bir süre sonra geldim, sadece gazete bürolarinin saat 4'da kapandigini ögrendim. Kent hafta sonu turistleriyle dolasiyordu. Önümüzdeki bes saat boyunca, gece önce Isabella, Silver Bay, Duluth ve diger dogal cografyalardan geçen ?kiz sehirlere geri döndüm. Iki günlük yolculukum için kilometre sayaci 835 mil kaydedildi.

Zaman simdi güney Minnesota için

Ben bütün gün, 19 Agustos Pazartesi günü, Minnesota'da tadilatimi devam ettirdigim kinadi bir ev için izin almakla ilgili kisisel islerle baglandim. Sali günü, kampanya güzergahi güney Minnesota'ya döndü. Ilk duragim, eyalet baskentindeki basin salonunda, burada Forum Communications'in muhabiri ve köse yazari Don Davis'in bir ofisi vardi. (22 Ekim'de Moorhead Devlet Koleji'ndeki ABD Senato tartismalarini yönetti, Paul Wellstone'un sonuncusu.) Davis kapsamli bir röportaj gerçeklestirdi. Amaçlarindan biri, adayligimin anti-Semitik ya da beyaz-üstüncü siyaset için bir cephe olup olmadigini kesfetmek olabilir. Mesela, Coleman ve Wellstone'in her ikisinin de Yahudi oldugunu "Yahudilerin Minnesota politikasini devraldigini" belirttiler mi? O teoriyi almadim, ancak dini kimligin siyasi dogruluk politikasina girdigini itiraf ettim.

Faribault Daily News ofisi (7,411), ?kiz sehirlerin disindaki ilk duragiydi. Düzenli siyasi muhabir Pauline Schreiber, bütün hafta tatildeydi, ancak kamu güvenligi muhabiri resepsiyoniste kartini verdi ve günün ilerleyen saatlerinde onu aramami istedi. Owatonna Halk Basininda (7,149), siyasi muhabir Katie Campbell de ayni sekilde kullanilamiyordu. Sonra Post-Bülten (42,391) ofisini ziyaret etmek için doguya Rochester'a gittim. Siyasi muhabir Lenora Chu, son basvuru tarihi geldi ve birkaç dakikadan fazla bir süre benimle görüsemedi. Resmimi çektirmek için anlasma yapti ve ertesi haftanin kendisiyle görüsmemi istedi. Post-Bulletin'in Washington bürosundan bir muhabir olan Angela Greiling Keane, tesadüfen ABD Senatosu yarismasinin hikayesini ele aliyordu ve ertesi sabah benimle bir telefon görüsmesi yapti.

Günün ikinci röportaji Austin Daily Herald'da (7,470) gerçeklesti. Kizi Minneapolis'de yasayan muhabir Lee Bonorden, benimle yirmi dakika geçirdikten sonra fotografimi bilgisayara taradi. Sonunda, Blooming Prairie'den geçtim, ancak gazetesinin ofisi Blooming Prairie Times (1.173) gün boyunca kapatildi. Minneapolis'te eve geri döndügümde 280 mil yolculuga çikmis oldugumu fark ettim.

21 Agustos Çarsamba sabahi, Minneapolis gazetelerini tekrar ziyaret etme zamaninin geldigini düsünmüstüm. Paul Demko sehir Sayfasinda degildi. Star Tribune'deki siyasi ekip lideri Dennis McGrath lobiye bes dakika kadar benimle konusmak için geldi. O gün yagmur yagiyordu.

35 nolu karayolu üzerinde, Faribault Daily News'de bir kez daha durdum ve yine benimle konusacak gazetecilere rastlamadim. Owatonna Halk Basininda, genç bir muhabir Katie Campbell bir röportaj yapti. Sonra Waseca, Tim Penny'nin ev kenti bitti. Waseca Ilçe Haberleri için görevli muhabir Marshal Cawley birkaç dakika benimle konustu ve resmimin çekilmesi için gerekli düzenlemeleri yapti. Yakin arkadaslarimin (Harvey ve Julie) alti yil önce evlendigi küçük Janesville kasabasi bir sonraki duragimdi. Janesville Argus'un editörü Sandy Connolly, Marshal Cawley'nin Waseca kagidi için yazdiklarini kullanacagini söyledi. Janesville'deki arkadaslarimin dügününde görev yapan Katolik rahibesi Peder Brown'u tartistik. Kisa süre önce sehir disindaki göl kenarindaki bir eve çekildi.

Günün son iki duragi, güney orta Minnesota'daki kalan büyük günlük gazetelerdeydi. En büyük olanlar (Rochester hariç) Mankato'daki Serbest Basin (25244) idi. Haber editörü olan Joe Spear'a yönlendirildim, o da ofisine geri döndügünde siyaset muhabirine geçmek için kampanya literatürünü aldi. Bir siyaset muhabiri ve editör yazari Ron Larsen New Ulm'daki The Journal'da (9,945), konferans salonunda röportaj yapti. Almanlar arasinda bir Dane idi, saka yapiyorduk. Tabelayi tasiyan kendimden fotograf biraktim.

Gazetecilik ofisinden ayrildiktan sonra, sehrin kenarinda bir parkta, 9 A.D.'de Roma lejyonlarini yenen Germen kabilelerinin lideri Hermann'in dev heykelini ziyarete direnemedim. Sonra Aziz Petrus'un yolu ile ?kiz Kentlere döndü. Gazete dairesi gün boyunca kapatildi. Günün seyahati 255 kilometre kapsiyordu.

Minnesota'nin güney ve bati sinirlari boyunca uzanan bazi alanlarini ziyaret etmenin zamani geldi. Faribault'da kisa bir durakla - muhabirle tekrar bir sans bulamadim - Interstate Highway 90'da bulunan Albert Lea'ya gittim. Kisa süre içinde Albert Lea Tribune (7,379) 'un editörlerinden Dylan Belden ile konustum ve yazarlarimi kabul ettigini hatirladim posta. Bati'nin bir sonraki sehri Blue Earth'dü. Faribault Ilçe Sicilinin (1,200) editörü Kyle MacArthur birkaç dakika boyunca ziyarete geldi. On yil önce, 37. ve Morgan Ave'de yasiyordu. N. Minneapolis'te, su an yasadigim bölgenin birkaç kilometre kuzeyinde. MacArthur, Bemidji'deki Paul Bunyan heykelinin önündeki resmini ona verdigimde, Blue Earth'in eteklerinde Yesil Dev heykelini görmemi önerdi. Sirada ben geldim. Bir hediyelik dükkanda çalisan genç bir çocuk benim fotografimi orada aldi.

Bir muhabir bulma umuduyla, saat 1'den hemen önce Fairmont'daki Sentinel'in (7,700) bürolarina çarptim. Resepsiyonist, haber personelinin ögleden sonra yaklasik 2'de bekleyemeyecegini söyledi. 90. otoyoldaki batidaki bir sonraki kasaba Sherburn'du. West Martin Haftalik Haberleri'nden David Parker (2,000) bana röportaj verdi ve bir makale yazacagina söz verdi. Sonra bir sonraki kasaba olan Jackson'taki Jackson County Pilot (2,400) bürosunu ziyaret ettim. Editör Ryan McGaughey ofisteydi.

O editör ve ben ayni soyadi oldugu belirtilmekten kaçinamazdim, ancak Ma-GAAH olarak telaffuz etmisti-o ve ben sefkatle telaffuz etmistim. Ayrica resepsiyoniste - muhtemel Ryan ilgisini - ki Baskan Zachary Taylor 1847'de Minnesota'nin ilk bölge valisi olarak belirli bir Edward McGaughey atadigini bildirdim. Bununla birlikte, ABD Senatosu adayligi teyit etmedi. Baskan Taylor'un üçüncü tercihi Alexander Ramsey sonunda görev aldi.

Güneybati Minnesota'da

Güneybati Minnesota'daki büyük gazete Worthington Daily Globe (12.300) 'dür. Ofislerinde, edebiyat ve fotograf alan haber editörü Bob'la konustum. Birincil hakkinda bir yazi yapacagina söz verdi. Daha sonra, Worthington'in batisindaki Adrian'da Nobles County Review'i (1,300) ziyaret ettim. Bir resepsiyonist, onlari editöre geçirmeyi vaat eden edebiyat ve fotograflari aldi. Güney Dakota sinirinin yakininda, Luverne sehri vardi. Rock County Star-Herald'in siyasi muhabiri Laurie'yi (3,000) yakalamak için o kapiyi aceleye getiriyordu. Bana gazetede reklam vermesini istedi. Günün son duragi olan Pipestone gazetesini ziyaret etmeyi umuyordum. Bununla birlikte, ABD Yolu 75'deki yol yapimi, beni yaklasik 10 mil doguya dogru dolambaçli yoldan gönderdi; bu da kapanis saatiyle Boru Döseme Isleminde bulunmami engelledi. Edgerton Enterprise (1,957) ofislerini ziyaret ettim ve editörü Mel DeBoer ile konustum. Fark ettim ki, DeBoer de kasabanin Chevrolet bayisinin adiydi.

22 Agustos gecesi ögleden sonra oldu ve kendimi evden 300 kilometre uzakta buldum. Geceyi Pipestone'un 23 numarali otobanindaki Split Rock Creek eyalet parkinda geçirmeye karar verdim. Genç park görevlisi, Fulda'nin devlet temsilcisi Ted Winter'un yegeni oldugunu söyledi. Benim kampanyamla ilgilendi ve siyasi dogruluk konusundaki bazi fikirlerim üzerinde anlasti. Ayrica, güzel bir yasli çift, Edgerton'un Pete ve Alice Krosschell vardi. Kampçilik alanlari, kamp alanindaki # 4'teki alanimin karsisina park edilmis kamp tirlari ile denetleniyordu. O gece, ?kiz sehirlere geri dönmek yerine, yavas yavas geç bir ögleden sonra, iki rüzgar jeneratörünün karsisindaki bir gölde yüzerek ve çayir çayirlariyla yürüyüs yaparak geçirdim. Krosschell'lerle, devlet yetkililerinin ?sçi Günü'nden sonra bu parki kapatmaya karar vermesinin utanç verici oldugunu kabul ettim.

23 Agustos Cuma sabahinin erken saatlerinde güneyi Jaspers'e dogru sürdüm. Jasper Journal'in ofisi (950) kapatildi, ancak posta kutusunda edebiyattan ayrildim. Pipestone County Star'in (3,800) editörlerinden Mark Fode'yu bir ofisinde röportaj yapmak isteyen ofiste bulmak sansliydim. Siyasi dogruluk konusundaki düsüncelerimle ilgilendi. Benton Vadisi Dergisi'nin (875) bürosu, yolun hemen üstünde, Cuma günleri kapandi. Benton Gölü, rüzgar enerjisi üretiminin merkezi.

Yirmi mil kuzeyinde Ivanhoe gazetesi Ivanhoe Times (1.065) 'dur. Oldukça küçük bir kasaba için, geldigimde gazetecilik binasinda bir grup kalabalik bulmak sasirticiydi. Bir çiftlik karisi, editörün gazetede düzeltilmesini istedigi bir hatayi yalanladigi on dakika kadar beklemek zorunda kaldi. Daha sonra spor programini açiklamak istedi. Kadin sorulari bittiginde ayrilmaya hazirdim. Editör Brent Beck sonra görüstü ve bir fotograf çekti. Sonra Marshall'a gitti.

Marshall Independent'in (8.650) bürolarinda, editör Larry Magrath bana röportaj yapti ve resmimi aldi. Minneapolis'teki bir arkadasim daha sonra Marshall gazetesinde kampanyamla ilgili bir hikaye gördügümü söyledi. Jessica adli genç bir kadin Triangle County Haberleri'ni (1.800) Cottonwood'da, on iki kilometre otoyolda 23 numarali otoban üzerinde düzenledi. Görüstügü kisi bana bir fotograf çekti. Eyalet genel ofisi için çalisan diger politikacilar Cottonwood'u ziyaret edip etmedigini sordum. Tek kisi Paul Wellstone'di.

Granite Falls, 23 numarali karayolunun sonraki sehri oldu. Kasabadaki bir Cenex istasyonunda gaz satin aldim, Yellow Medicine County vali yardim serifinin kasanin etrafinda asildigini fark ettim. Advocate-Tribune (3,180) gazetesinin ofisine geldigimde, ayni sef güvenlik sefi orada kartvizit siparis ediyordu. Kendimi ABD Senatosu için aday olarak tanitan bir rozetle beni gördü ve neseyle "bütün bu politikacilarla" etrafinda daha iyi ayrilmak oldugunu belirtti. Editör Linda Larsen hâlâ ögle yemegindeydi. Resepsiyonist yirmi dakika içinde dönecegini söyledi. Bu arada, ben imzami sergileyen yakindaki bir sokak kösesinde durdum. Yavas bir ögleden sonraydu.

Linda Larsen postayla gönderdigim kampanya literatürünü hatirladi. Adayligimin beyaz-erkek yönüyle ilgisini çekmis veya eglendirmis gibi görünüyordu. Ayrica Minneapolis Toplumsal Kalkinma Ajansi (MCDA) eski bir çalisani oldu. Minneapolis Mülkiyet Haklari Eylem Komitesi üyelerinin bunu "kötü imparatorluk" olarak gördügünü söylemistim. Keyifli bir ziyaret yaptik. Editör Larsen, Minneapolis'teki bir bürokrat olan Walt Dziedzik, Barbara Carlson ve Tony Scallon gibi günlerini hatirladi. Ayrica bana önceki aksamin kuzeyindeki Minneapolis'de ayaklanmalarin gerçeklestigini bildirdi. Avukat Greg Wersal'in, hakimlerin kampanya için kampanya yürütmesine olanak taniyan kampanyasini desteklemek için inek seklindeki bir isaretle Granite Falls'a nasil geldigini hatirladi. En az iki çilgin isaretli adaydan memnun oldugumu söyledigimde gülümsedi. Orada bir memleket varligi bulmak rahatlaticiydi.

Günün sonunda Crookston'a ulasmayi ummustum. Crookston Daily Times'in (3,193) editörü Ted Stone, sehre girseydim, röportaj yapmam için söz vermisti; Röportaji ön sayfada yapacakti. Granit selalesi'nden ayrilinca, bu amaca ulasmanin imkansiz olacagini anladim. Montevideo siradaki yerdeydi. Montevideo American News'in (4,700) editörlerinden Pat Schmidt, bürosunda kisa bir röportaj gerçeklestirdi ve bir fotograf çekti. Gazetesinin birincil öncesi Senato yarisina iliskin bir makalesi olacagini söyledi. Büyük Morris kasabasina dogru sürmek yerine Madison'u kismen ziyaret etmeye karar verdim, çünkü o sair, Robert Bly'nin çocukluk evi idi. Minneapolis'te son on yildir onunla birlikte bir sarki grubunun parçasiydim.

Dawson, Montevideo'nun batisinda olacakti. Dawson Sentinel'in (2.000) editörü Dave Hickey kisa süre benimle konustu ve iki fotograf çekti. Siradaki kasaba olan Madison, hayal kirikligi yaratti. Bati Muhafizlari'nin (2.342) editörü beni görmek için ofisinde çikmaz; Resepsiyonistle gazetesinden sadece parti tarafindan onaylanan adaylari kapsadigina dair sözlerini birakti. Robert Bly'nin "çalismasini" görmek için Madison'daki Lac Qui Parle tarih müzesini ziyaret ettim. Temmuz 1999'da hafta sonu hafta sonu kardesimin öldügü itham edildi. Bagis olayina katilmayi planliyorduk.

Son olarak, eyaletin bati kenarinda, Ortonville'e saat 04: 30'a kadar ulastim Ortonville Independent (3,233) 'un editörü sehir disindaydi ancak bir gazete çalisani edebiyat ve fotograf çekti. Sonra Appleton ve Benson yoluyla Ikiz sehirlere döndü. Gazete bürolari kapatildi. ?ki gün süren yolculuk 707 mil yol kat etti.

 fazlasi var

(Yukaridaki anlatim, Watchdog gazetesinin yayin öncesi sayisinda yayinlanmak üzere yazilmistir: Yalnizca ilk birkaç paragraf yayinlandi Kampanyamda iki hafta kaldi ancak anlati devam ediyor.)

Haftasonu gelmisti. Bu sefer seyahat için kullanilamadi çünkü gazete bürolari açik olmayacakti. Tarihlerini yapmak için haftalik gazetelerle zamaninda görüsmek için bir haftam daha vardi. Sonra kalan günlükleri vurmaya çalisacagim. 24 ve 25 Agustos haftasonu, bu anlatinin ilk bölümünü yazmaya harcanmisti; böylece, birincil öncesi Watchdog'da yayinlanabilecekti. Minneapolis'te 10.000'e yakin okuyucunun dolasimiyla, okuyuculari Ikiz sehirlerde epeyce oy kullandilar. Umarim bazilari benim sütunumu okurdu.

Pazartesi sabahi 1715 Glenwood Caddesinde kinanmis evin yenilenmesi ile ilgili bir isim vardi. Sonra, ögleden sonra, otoban 12'de Willmar yönünde batiya dogru yola çiktim. Ilk durak Howard Gölü'ndeydi. Howard Lake-Waverly Dergisi (1,400) editörü Lynda Jensen edebiyati aldi. (Bu, Hubert Humphrey'in memleketi gazetesi miydi?) Bana listemde degil, Dassel'de bagli bir gazeteye yöneltti. Orada bulunan editör son sayiyi birincil önüne çikariyordu ve kampanyamla ilgili bir sey yazamadi.

Dassel'de, Willmar yolunu birakmak için hizli bir karar aldim ve bunun yerine 7 numarali karayolu üzerinde Hutchinson'a gidiyorum. Yaptigima memnun oldum. Hutchinson Lider 6,000 editörü, Doug Hanneman ve siyasi muhabir Jane Otto da bir konferans salonunda görüstü. Onlarin saygin gazetelerinde bir hikaye yayinlayacaklardi. Ayrica yirmi mil kuzey ve batida bagli bir gazete olan Litchfield Independent Review'i (3.900) aramami önerdiler. Editörü, Brent Schacherer, birkaç hafta önce Farm Fest'ten 12 numarali Yoldaki eve giderken kisaca tanistigim adamdi.

Bu sefer, Schacherer ile konusmamiz çok vaktimiz vardi. Hem Hutchinson hem de Litchfield'de konularla merkezli tartismalarda editörlerle baglanti kurdugumu hissettim. Independent Review'in bir kopyasini bir Litchfield bakkalindan aldim. O aksam 155 km'lik sürüsten sonra eve geldigimde, kampanyam enerjisini yeniledi.

Kuzeye dönün

Ertesi sabah, 27 Agustos Sali günü, iki günlük bir yolculukla kuzeye gitmenin zamani geldi. Duluth Budgeteer Haber'deki resepsiyonist (44.484), kagit yataga girmeden önce Pazartesi ile Çarsamba arasinda geri gelmemi söyledi. Ancak önce, telefon görüsmesi yapmak isteyen Becker County Record (14.500) ve Detroit Lakes Tribune (5. 500) 'dan Tim Kjos'tan telefon aldim. Bu sansli bir mola oldu. Editör Kjos, kendisine gönderilen kampanya materyallerime ilgi duymustu. Çarsamba ögleden sonra Crookston'da olacagimi söylemek için Crookston Daily Times'in Ted Stone'a (3.193) bir e-posta gönderdim.

Ardindan yola çiktim, bir muhabir Larry Jones'la konustugum Coon Rapids'deki Anoka County Shopper (5.026) bürolarinda durdum. Bana ECM'ye ait olan gazetelerin, bir tanesi olan gazetelerin siyasi raporlamasinin, Eyalet Baskenti bodrumunda konuslanmis olan muhabir Tim Budig tarafindan yapildigini söyledi. Bununla birlikte, birincil seçimle ilgili hikayeler büyük olasilikla zaten yazilmisti.

Daha sonra otoyol 10'da kuzey yolculuguma Big Lake'ye devam ederek, West Sherburne Tribune (13,283) resepsiyonisti Naomi ile konustum. Beni, Becker gazetesinde, siyasi muhabir Nancy Kopf'a gönderdi. Burasi Sherburne ?lçesi Vatandasi (10.862), yolun asagisinda. Naomi, editör Gary Meyer'e vermek için kampanya edebiyatim ve fotograflari da aldi. Becker'de resepsiyonist Estelle ile konustum ve Big Lake'de yasayan Nancy Kopf'un ofiste olmadigini söyledi. Kopf'in evini aradim ve bir mesaj biraktim. Becker gazetesi ile edebiyattan ve fotograflardan ayrildim.

Duluth benim varis noktam oldugu için otoyol 10'dan ayrildim ve o zaman Devlet Karayolu 25'ini alip Princeton Union-Kartal'a (3,400) çarpip Princeton'a dogru 3 numarali karayolunda doguya yöneldim. Editör Luther Dorr, bana bunun, ayni zamanda siyasi raporlamanin Tim Budig tarafindan yapildigi bir ECM'ye ait olan yayin oldugunu söyledi. Sonraki duragim Cambridge'teki bir baska ECM'ye ait gazete olan Isanti County News (11.000) idi. Önceki gezimimde kaçirdigim siyasi muhabir Tesha ile konusmak umuduyla bir sanayi bölgesinde Cambridge Star'a (16,032) sehir boyunca geldim. Bana eve döndükten sonra Yildiz'a kisa bir basin açiklamasi göndermemi istedi. Bugüne kadar yaptigim en iyi sonuç buydu. Gazetenin büyük bir tiraji vardi.

Yol boyunca diger gazeteleri ziyaret etmek isterdim, ögleden sonuna kadar Duluth'da bulunmak zorundaydim. Braham üzerinden kuzeye gittim ve sonra eyaletler arasi otoyol 35'e katildim, yaklasik 90 dakika sonra Duluth'a ulastim. Birincil hedefim olan Duluth Budgeteer News'de, daha önce ziyaretimde bulunmayan haber editörü Pat Faherty ile 15 dakikalik bir tartismam var. Bana birincil seçim kapsaminin yerel irklara odaklandigini söyledi. Federal ve eyalet çapinda bulunan bürolar genel seçimlerden önce karsilanacakti. Duluth politikasi, bazi desteklenmeyen büyük parti adaylarinin Bagimsizlik Partisine geçmesiyle "tuhaf". Faherty, temel siyasi meseleleri yükseltme yaklasimimdan hoslaniyor ve birincil kaldiysam benimle daha fazla konusmaya söz verdi.

Ayrica muhabir Scott Thistle ile görüsmeyi umarak Duluth News-Tribune ofisini tekrar ziyaret ettim, ancak haftaya gitti. Okuyucu haftalik gazetesinin adresine sahip degilim, sadece bir polis memuru. kutu numarasi. Bir sokak kösesindeki bir gazete rafinda alternatif bir haftalik Duluth Ripsaw konusu vardi. Sabahin saat 5.00'sinden sonra olsa da ofislerini sehir merkezindeki bir binanin 12. katinda buldum. Neyse ki, editör Brad Nelson hâlâ ofisteydi. Güne gitmeden önce onunla biraz konustum. Nelson daha kisa çalisma haftasi hakkinda fikirlerimi begendim; politik dogruluk hakkinda degil.

Yogun bir günün sonu geldi. Konaklama en ekonomik yerdi Port Wing, Wisconsin yakinlarindaki Lake Superior güney kiyisinda benim günlük kabin oldu. Hamama olanaklari yine göle hizla dalmaktan ibaretti. Bu kez gölde firtina bira önermisti. Sular soguktu ve dalgalar çalkantiliydi. Kisaltilmis yüzdükten sonra, geceyi kabinde geçirdim. Kanepenin yakininda kosusturan fareler, gece beni uyanik tuttu.

Wisconsin kabinine saat 07.00'den önce geldim ve hafif yagmur altinda kirk mil geri Duluth'a gittim. Ancak varis noktam Demir Araligiydi ve iki gazete bir önceki ziyaretimde kaçirdi. Virginia'daki Mesabi Daily News (12.258) yine bulmak zordu. Yine, editör Bill Hanna kullanilamiyordu. Öte yandan, Daily Tribune'de Hibbing'de, editör Aaron Brown'la kisaca konustum. Gazetesinin, Associated Press'ten siyasal raporlamislarinin çogunu aldigini söyledi. Jim Moore ve diger bazi siyasi adaylar Hibbing'de bulunuyordu.

Arabayla ilgili endiselendim. Nemli havayla birlikte, pil ölü görünüyordu. Benzin istasyonunda dolasmak için durdugumda marsci tekmeyi basmazdi. Tabii ki, Daily Tribune otoparkinda ayni problemle yüzlestim. Iki batarya terminalini korozyona ugramis malzemeler kapliyordu. Bunu temizledim ve araba derhal basladi. Daha kötü olabilirdi. 1992 Ford Escort'um arabam geçen sene iki büyük sanzuman tamiri yapmisti. Bu otomobilde Kuzey Minnesota'nin seyrek yerlesim bölgelerini geçmek saçma degil miydi? Baska bir seçenegim yoktu. Davranis için bir seçim kampanyasi yapildi.

Bir sonraki duragim, 169 numarali karayolunda güney ve batida yol aldiktan sonra, bir Cumartesi günü daha önce bulundugum Grand Rapids oldu. Bu sefer, Grand Rapids Herald'in ofislerini ziyaret ettim (20,500). Beth Bily adinda genç bir politik muhabir, gazeteyi çikartmakla mesgul oldugunu söyledi ve birkaç dakika benimle konusmak için ön büroya geldi. Üç edebiyatim ve bir fotografimi 32 saatlik bir haftada terfi etti. Coleraine'i ziyaret için vaktimiz yoktu. Crookston'da, daha sonra ögleden sonra eyalet çapinda açik kalacaklardi.

ABD yolundaki 2 bati seyahati, beni Deer Nehri'ne götürdü ve burada Western Itasca Review'daki Bonnie'nin (1,800) kampanyamin yazinlarini ve fotograflarini Persembe günkü gazeteye bir seyler koymaya söz verdi. Cass Lake'teki Hintli rezervasyona yakin bir yerde, Cass Lake Times'in (1.400) editörlerinden Pat Miller ve yardimcisi Bethany Norgard ile konustum. Standart adimimi attim ve kampanya materyalleri aldilar. Miller, Bemidji'deki Pioneer gazetesi muhabirlerinden Brad Swenson'la konusmami tavsiye etti ve politik konularda oldukça merakli oldugunu söyledi.

Paul Bunyan ve Blue Ox'un fotojenik heykellerinin evi olan Bemidji, otoban 2'de sadece on bes mil veya bati yönünde idi. Bemidji gazetesinin bir resepsiyonisti Brad Swenson ve meslektaslarinin ise baslamadigini söyledi. Aksam 4'e kadar günün ilerleyen saatlerinde gelebilir miyim? Ofis kapandiysa, dediler, sadece arka kapiya gidip zili bastirin. Bu noktada döneceksem emin degildim.

Crookston'a ulasmadan önce hala yüz mil kaldi. Kasabaya ikinci ziyaretim olurdu, ancak Crookston gazetesi ofisine ilk ziyaretim olacakti. Bemidji'den ayrildiktan sonra otuz mil yol boyunca Bagley'e ulastim. Çiftçiler Bagimsiz gazetesi Debbie Ronning (2,600), kampanyamizin edebiyatini editöre teslim etmeyi taahhüt etti. Kuzey orta Minnesota'nin ormanlik alanlarini terk edip Dakotas'in bu tarafindaki Great Plains çayirlarina dogru yola çikiyorduk. ABD karayolunda 2 devam ederek, saat 03.00 siralarinda Crookston'a gelmeden önce DFL gubernatorial adayi Roger Moe'nin evinde olan Fosston ve Erskine'den geçtim.

Crookston Daily Times (3.193) 'te editör Ted Stone konusacak vaktimiz yoktu. Bilgisayar çökmüstü ve bu sorunun kendisi ile bas etmesi gerekiyordu. Bunun yerine, Stone bana röportaj yapmak için yeni bir muhabir atadi Lori Lizakowski. Aslen Minneapolis'tenmis. Lizakowski, hem meseleleri hem de kisisel hayatimi kapsayan kapsamli bir röportaj gerçeklestirdi. Kapinin disinda, gazeteciye on gün önce Crookston "Ox Cart" geçit törenine katilmis oldugumu söylemeyi unuttugumu hatirliyorum. Bu bilgiyi iletmek için kisaca geri döndüm. Bugünkü misyonumuz basarilmisti.

Bölgedeki diger gazete bürolarini ziyaret etmek için hâlâ zaman vardi. Karayolu 2'ye otoyol 32'ye kadar geri döndüm, oradan sola döndüm ve kuzeye dogru Red Lake Falls'a dogru sürdüm. Red Lake Falls'daki Gazetenin yayincisi olan Jody Kenfield, edebiyatimi aldi. O, her adaya, daha fazla aday tanitiminin reklam yoluyla satin alinmasini önermek için önce bir ilk ücretsiz açiklama sundugunu söyledi. sehrin kuzeyinde, Thief Nehri selalelerine uzun bir yol ayrilmasi gereken otoyol insaati vardi. Sabahin biraz öncesinde o sehre geldigimde Though River selalesi Times'in (4.700) editörü Dave Hill, tezgahimda benimle konusmak için yogun programindan birkaç dakika aldi. Edebiyatim postaya geldiginde "beyaz erkek seyler" dikkatini çekmisti. Gazetecilik ofisini terk ettikten sonra, sokakta firin-arti magazada bazi eski ekmek aldim.

simdi büyük bir karar vermek zorundaydim. Çok begenilen siyasi muhabiri Brad Swenson ile konusmak için Bemidji'ye geri dönmem gerekir mi yoksa Kanada siniri boyunca devletin en kuzey kesimindeki sehirleri kapsamaya çalismali miyim. Küçük bir aday olarak, o bölgedeki diger adaylarin atlayabilecegi daha küçük sehirleri ve kasabalari ziyaret etmek bana bir avantaj saglayacakti. Belki Grygla yakinlarindaki bir devlet parkinda geceleme kamp kurabilir ve daha sonra kuzey sehir katmanlarini tarayarak o gece Ikizler Kentlerine geri dönebilirdim. Plan bana mantikli geldi. Daha sonra, aksamin erken saatlerinde ofisinde Swenson'u yakalamak için Bemidji'ye geri dönmenin mümkün olabilecegini düsündüm. Daha sonra, Kuzey Gölü ve Bati Gölü'ndeki Red Lake Indian Reservation'dan geçerek Thief River Falls'taki kamplara kapanmadan gidebilirdim. Bu, çok fazla ekstra sürüs anlamina gelebilir, ancak kampanya için zaman azalmisti.

Bemidji'ye kadar geri sürdüm. sehrin batisindaki yagmur yagmaya basladi. Pioneer'in ofislerine ulastigimda yagmur yagiyordu. Su drenaj musluklarindan ve arka kapi yakinindaki kaldirimdan akiyordu. Iyice batmistim. Içeri girdiginde, Brad Swenson'la bir ortak buldum. Swenson, Pioneer'in Don Davis'in yazdigi kampanyam hakkinda zaten bir sütun planladigini söyledi. Bemidji gazetesi daha fazla kapsamda planlama yapmadi. Swenson, Paul Bunyan heykelinin önünde "beyaz erkekler için haysiyet" isareti ile duran fotografimi vermeye çalistigimda, bunun Hintli rezervasyonda iyi olacagini düsünmedigini söyledi.

Ikiz Kentler medyasini tekrar ziyaret etmek

Daha sonra, o aksam kuzey sehirlerini ziyaret etmek yerine ikiz sehirlere geri dönmeye karar verdim. Elbiselerim nemli idi. Yoruldum ve biraz cesaret kirildi. Ben karayolunda 71, sonra da karayolunda 371'de Brainerd'e gittim ve sonunda eve geri dönmek için Little Falls yakinlarindaki otoyol 10'a katildim. Bu iki günlük gezi 979 kilometredir.

Aslinda, 29 Agustos Persembe günü ?kiz sehirlerde geçirdigim iyi bir seydi. Eyalet Baskenti bodrumundaki basin odasini ziyaret etmek için bana bir firsat verdi. Listedeki ilk önce Associated Press'in ofisi vardi. Görevli gazeteci Ashley Grant, öglen saatlerinde bulusmayi kabul etti. Kampanyam web sitesini inceledikten sonra yaklasik on dakika boyunca sorular sordu. Taranamadiklari için fotograflari reddetti. Birinin benimle röportaj yapmak istedigi için birincil gecede hazir oldugundan emin olmami istedi.

Yakinlardaki ofisleri kontrol ettim. ECM yayinlarindan Tim Budig'in ofisinde Don Davis'in yanindaki kapi vardi. Ancak Davis, içeri girmedi. Iyi bir sansla Budig, birincil yarislar hakkindaki analizini bitiriyordu. Hâlâ benimle ilgili bir seyler ekleyebilecek. Ona birkaç parça edebiyat ve hatta kirmizi kampanya taragi verdim. Koridorun asagisinda, Star Tribune gazetecilerinin ofisleri, ögle yemegine çiktiklari ve WCCO-TV için gazetecilerin ofisleri vardi. WCCO'nun Capitol muhabiri Pat Kessler'le ve ofisindeki baska bir adamla konustum. Her iki gazeteci, daha önce hiç görmedigim yazilarimi almakla ilgilendiler, çünkü basili medyaya konsantre oldum. O aksam Augsburg Koleji'nde Senato tartismalarindan bahsettim. Kessler bunu biliyordu. Güçlü bir Afrikali Amerikali varligi olurdu.

Kitaptaki baska yerde açiklanan tartisma, sabahin Star Tribune'ini okurken dikkatimi çekti. Tartismalardan dislanmami protesto eden Twin Cities medyasina ilk kez faks gönderdim. Tartisma sponsorlari beni içerdiklerinde daha sonra geri çekilme faksi gönderdim, degil mi? Saat 18: 00'de baslayan Senato tartismasinda Paul Wellstone, Jim Moore, Ed McGaa ve ben vardi. Önceki gece ?kizler Kentlerine geri dönmek için çabucak bir karar aldim çünkü bu konudaki tartismalarimiza yalnizca Senato tartismalarimi basardi.

30 Agustos Cuma günü yine ?kiz sehirlerde kampanya ve kisisel islerle ugrastim. Müteahhitler 1715 Glenwood Caddesindeki mülkümdeki çatiyi degistiriyorlardi. Ödemeleri gerekiyordu. Çati kaplama malzemeleri satin alinmasi gerekiyor. Ayrica, Star Tribune reklam departmani, seçim gününde veya bir gün önce bu gazeteye ücretli bir reklam yerlestirme konusundaki en son girisimimden vazgeçti. 6 Eylül Seçmen Kilavuzundaki reklam için son tarih zaten geçti. Açikçasi, hukuk departmani reklamin çok olumsuz oldugunu düsündü. Olumsuzlugun ortadan kaldirilmasi için bir öneri attim. Bu yeterli degildi. Reklam departmani araciligiyla konusan hukuk departmani, "beyaz erkekler için onur" a atifta bulunulmasi konusunda israrci davraniyordu. Degisen kelimeleri kabul etmeyi reddettim ve reklam çekildi.

Ayni gün o gün, daha önce ziyaret ettikleri ofisleri bulunan birkaç gazete editörüne telefon edildim. Virginia'daki Mesabi Daily News'in editörü Bill Hanna, kampanyamla ilgili bir seyler eklemeye çalisacagini söyledi. Redwood Falls Gazetesi'nin siyasi muhabiri Troy Krause, bana bazi sorular yöneltip sonra bir hikaye yazacagini söyledi. Öte yandan Kumtasi ve Olivia'daki editörler birincil yarisin herhangi bir kapsamini planlamiyorlardi. Edebiyatimi hatirlayan Milaca'daki Mille Lacs County Times'in editörlerinden Gary Larsen ile hos bir görüsme yaptim. Onun gazetesi ECM Yayinlari'nin bir baska mülkü idi. Ayrica ertesi hafta Faribault Daily News ve Fairmont Sentinel'de gazetecilere yapilan ziyaretler için randevu aldim. Proctor Journal'daki bir kadin, editör Jake Benson'la konusmak için Cumartesi sabahini geri aramami istedi. Yaptigimda bana kampanya ile ilgili sorular sordu ve muhtemelen bir seyler yazdi.

31 Agustos Cumartesi, bir aile günüydü. Karim Çin'de yoktu. Oglak kizim Celia, St. Olaf Koleji'nde bir yaz programini tamamladi ve birinci sinif ögrencilerini karsilamak için bir törene katilmami istedi. senlikler için Northfield'e dogru sürdüm. Celia ve ben ögle yemegi yedikten sonra, birinci sinif ögrencileri ve aileleri için ayri etkinlikler düzenledik. Birlikte, birçok müzigi içeren gymnasium'da konuksever bir törenle bir araya geldik. Daha sonra Celia kolejde kaldi ve eve gittim. Bu ayni zamanda Devlet Fuarinin son haftasonuydu.

Pazar sabahi dini hizmetlere katildiktan sonra St Paul'daki Devlet Fuar alanlarina geçtim. Bu, benim isaretli kampanyayi seçmenlere dogrudan götürebilecegim birkaç olaydan biri olacakti. Bu etkinlik için park alaninin karsisindaki fuar alaninin kuzey girisinde iyi bir yer vardi.

Fuarcilarin giris biletleri satin almak için siraya girdikçe, caddeyi park alanindan geçerken ya da bilet penceresinde siraya giren yayalara ait tabelami gösteren geçit ortasinda durdum. Gerçek olamayacak kadar iyi oldu. 20 dakika sonra, güvenlik görevlisi, izinsiz giren kurallar önermisti, benden binamdan çikmami istedi. Sonra bir saatten daha uzun süre burun kanadindan geçen küçük trafige kapali trafik hacmini yakalamak için Snelling Bulvarinin yaninda durdum. Bu, bireysel seçmenlerle medyadan gelen baskiyi güçlendirecek kisisel bir baglanti olusturmak için iyi bir firsatti.

Araba çarpismasi

Fuarin ortasinda ögleden sonra ayrildim ve Mülkiyet Haklari grubunun kablolu televizyon yapimcisi Bryan Olson'un Roseville'deki yakindaki evini ziyaret ettim. Sonra batiya dogru Roselawn Caddesi'nden gittim. Roselawn'in ve Cleveland'in yesil isikla kesisim noktasini geçtigimde, arabam sagdaki baska bir araba tarafindan vuruldu. Kazadan önce hiçbir sey görmedim.

Birdenbire, 1992'deki mavi Ford eskortu, darbeden hayrete düsen, durumun anlamini saglamaya çalisiyorken kavsagin ortasinda çaresizce oturuyordu. Enkaz tasiyan arabanin koltugunda oturan ilk düsüncem, kampanyayi askiya almam gerektigiydi. Diger arabanin sürücüsü olan gri bir 1986 Olds Ciera frenlerinin basarisiz oldugunu söyledi. Polis gelip arabayi çekene kadar birçok kisi arabami yol kenarina itti.

Arabam St-94'da I-94'ün güneyindeki bir imparatorluga kadar çekildi. Roseville polisi arabadan büyük kampanya isaretimi almami istemiyor. Bir rapor aldiktan sonra, beni Devlet Fuar Alanlarinin güney ucundaki otobüs duraganligina kadar sürdüler. Metro Transit çalisani, insanlari sehir Minneapolis'e götürmek için otobüs duragina dikkat çekti.

Durdugum sirada beklerken devlet yetkilisi Greg Gray, sonra devlet denetçisi DFL adayi ve esi gördüm. Gray'in yarisi, medyaya dikkat çekti çünkü o büroda büyük bir partinin atadigi ilk Afrikali Amerikaliydi. Liberaller, adayliginin siyah bir seçmen katilimini saglayacagini umuyorlardi. Olanlari ona anlattim. Sempatilerini dile getirdi.

Sonra otobüs duraginda baska bir siyasi adayla tanistim, Grey'in irk açisindan tersi. Bu adamin genis kampanya dügmesi: "ABD Senatosu için Leininger" yaziyor. Geçen yil Minneapolis Belediye Baskanligi için düzenlenen kampanyada Larry Leininger adinda bir "Beyaz Adamin Çalisma Partisi" adayi vardi. O dügmeyi giyen kisiye o aday olup olmadigini sordum. Öyleydi. Leininger ve kiz arkadasi benimkine ayni otobüsle bindiler. Otobüs yolculugu sirasinda koridorda dururken birkaç dakika konusmak için bir firsat bulduk. Leininger, Minnesota Üniversitesi'nde bir kapiciydi. O ve az sayida baska insan beyaz çalisan erkek adina bir açiklama yapiyordu. Onun aktif bir kampanya degildi.

Otomobil kazasinda meydana gelen siddetin ardindan bu tamamen farkli iki siyasi adayin ortaya çikisi, gerçeküstü bir his yaratti. Aniden benim Senato kampanyam bir döngüye atildi. Ulasim olmadan evde sikisip kaldim. Kampanyamin isareti St. Paul'da saklanan arabanin içine kilitlendi. Sorunlarimin beklenenden daha da kötü oldugu ortaya çikti. Arabayla ilgili kapsamli bir sigortam olmadi, sadece sorumluluk ve bu nedenle arabami sabitlemek için kendi sigorta sirketine güvenemedim. Diger araba sigortasizdi. soförü, sonraki telefon görüsmelerimi görmezden geldi ve sonunda kayboldu. Ancak en önemlisi, kazada kimse yaralandi.

Kazanin ilk sonucu, ertesi gün kampanyayi sürdürmek için Devlet Fuar Alanina dönememem oldu. Birçok ofiste Isçi Bayrami tatili nedeniyle kapatildigindan, kazayi bildirmek veya yeni bir araba bulmak için Sali sabahina kadar çok az sey yapabilirdim. Pazartesi günü, evde oturup kampanyayi ilerletecek bir etkinlik buldum. Eyaletin etrafindaki birkaç düzine radyo istasyonuna, siyasal dogrulugun bir devlet dini gibi olmasini önermek üzere bir mesaj gönderdim. Sözde "is ahlaki" da buydu. Toplumumuz bu degerleri yerine getirirken, sivil liberteryanlar bunun yerine Hiristiyanligin zararsiz geleneklerine saldiriyorlar. Radyo istasyonu yöneticileri ve konferans sunucularinin bu konudaki tartismalari görmesini ve belki de biraz hava akimi verecegini umuyordum. Yapmadilar.

Kampanya kiralanmis bir otomobille devam ediyor

3 Eylül Sali sabahi Minneapolis sehir merkezindeki Enterprise Rent-a-Car ile günde 20 dolara mal olan yeni bir Ford Escort kiraladim. Bu, kampanyanin son haftasi olacakti. Muhtemelen haftalik gazetelere yaklasmak için çok geçti. En iyi sansim, devletin kalan gazetelerini ziyaret etmekti.

Haritayi inceleyerek Minneapolis'ten Brainerd'e, St Cloud'a ve Willmar'a bir çevre içinde gidersem üçünü ziyaret edebildigimi fark ettim. Brainerd Daily Dispatch'in siyasi muhabiri Mike O'Rourke telefonla, geç saatlerde onunla görüsebilirsem röportaj yapacagina söz verdi. Brainerd Daily Dispatch (13.964) ofisinde ögle saatinden kisa bir süre önce ulasan karayollarim 10 ve 371 boyunca yeni aracimda Brainerd ile yaristim. O'Rourke kisa bir röportaja hazir. Bir fotografçi fotograf çekti.

Simdi ayni karayollari boyunca St Cloud'a geri dönmenin zamani geldi. ?lk duragim Morrison County Record'un ofisinde Little Falls'daydi (18.500). Muhabir Joyce Moran birkaç soru sormus, fotograf çekip gazetede bir açiklama yapacagini açikladi. Bu sansli bir mola oldu, çünkü bu haftalik büyük gazete belli ki hala birincil hakkinda haberler topluyordu. Belki de Little Falls sakinleri beni iki hafta önce "Lindbergh Returns" töreninden hatirlarlardi. Kasaba müdürü bana arabama bir asansör vermisti.

Bir sonraki duraklaya St. Cloud Times ofisi (30.000) kasabanin ilgisiz bir bölümündeydi. Birçok cadde insaattan engellendi. Siyaset muhabiri Dave Aeikins, kisa süre içinde benimle konusmak için lobiye çikti, mesaji cesaret kiriciydi. Cloud Cloud gazetesinin kampanyami yalnizca birincil kaldiysam kapsayacak sekilde ilgilenebilecegini söyledi. Ancak bu ziyaret, Times'in editörel sayfasi Ad Cloud'un St. Cloud alanina yaptigi seyahatleri bildirdiginden beri bir miktar kullanilmis olabilir.

Cloud'tan batiya dogru uzanan Aziz Joseph cemaatinden geçtim. Joseph Newsleader ofisini (3,300) bulmak biraz zaman aldi. Editör, resepsiyonist beni ziyarete geldiginde beni görmek için fazla mesgul oldugunu söyledi. Küçük ofisine baktigim zaman rahatladi. Kisa, ama esprili bir konusma yaptik. "Beyaz erkek" edebiyatimi almasi onun beklentilerini renklendirmis olabilir.

Aziz Yusuf'dan Willmar'a kadar olan yolculugun kalan bacagi beni tepelik arazilerden sarma yollari boyunca götürdü. Ögleden sonra West Central Tribune ofisine (17.500) geldim. Bir önceki ziyaretim sirasinda tanistigim muhabir Linda Vanderwerf görev yapmakla mesguldü. Bana röportaj yapmak için baska bir muhabir Michelle Kubitz'i ayarladi. Bir konferans salonunda, Kubitz uzun bir röportaj gerçeklestirdi. Minneapolis'ten bir adayin Senato'da onlari temsil edebilecegini düsünen çiftlik insanlari ne yapardi? NAFTA'ya karsi muhalefetimin bu baglamda nasil oynayacagindan emin degildim, bu yüzden devletin her kesiminin ekonomik bagimliligini vurgulamis olabilirim. Çesitli konularda bu muhabir ile arasinda anlasma saglandi. ?yi bir röportaj yapmistik.

Gün, Willmar ve Minneapolis arasindaki ABD yol 12 boyunca uzun yolculukla sona erdi, önceki gezilerden tanidik yerlerden geçildi. Delano'daki William H. McCoy benzin istasyonunda dolasmak ve sahibin (bana göre) ilginç ismini sormak zorundaydim. Vay canina, istasyon katibi orada daha yeni çalisti. Hiçbir fikri yoktu. Bu bir günlük gezi 378 mil içeriyordu.

Evde, bilgisayarimda Hibbing Tribune'in editörü Aaron Brown'dan bir e-posta mesaji bulmak için sasirdim. Birkaç ABD Senatosu adayi geçtigimiz günlerde ofisine geldi. Benim gibi zorlu bir adayin deneyimleri de dahil olmak üzere kampanya deneyimi hakkinda bir hikaye yazmak istiyor. Karsilik olarak e-postayla gönderilmek üzere bir açiklama yapmak için aksam geç saatlere kadar çalistim. Kapsam alin, ancak yapabilirsiniz - baska sansli bir mola.

4 Eylül Çarsamba yogun bir gün oldu. Bu sefer, güney Minnesota'daki diger gazeteleri de vuracagim. ?lk ziyaretim önceden belirlendi. Planlandigi gibi saat 10.30'da, Faribault Daily News'in (7,411) Pauline Schreiber'le tanistim. Bu, Faribault gazetesine üçüncü ziyaretimdi, bu yüzden sokaklari iyi biliyordum. Pauline Schreiber birçok iyi soru sormus deneyimli, düsünceli bir muhabirdi. Bir meslektasim bir fotograf çekti. Sonunda bu tabana dokunuldu.

Le Centre batida otuz mil oldu. Le Centre Leader'daki resepsiyonist Diane'ye (1.750), editörüm için edebiyatimin kopyalarini verdim. Gazete makinesinin bitisiginde bir kafe vardi. Orada bir kasik çorba için durdum. Bu, tipik kasaba kafesiydi. Yeri yöneten kadin ve oglu, hem Jesse Ventura'nun büyük hayranlariydi. Valiyi kendi restoraninda yemek için ikna etmenin bir yolu olup olmadigini sordu. (Hükümet Arne Carlson bir zamanlar Le Centre'i ziyaret etmisti.) Onu yazdiklarini önerdim - Ne cehennem! Karayolu üzerinde 169, Aziz Peter, Aziz Peter Herald (2,158) ofisinde durdu. Editör, benim gibi, siyaseti seven kirmizi kafali biriydi. ABD Senatosu kampanyamda temel siyasi sorulari artirdigim hosuma gitti. Ofisinden ayrilirken biraz daha iyimser hissediyordum.

Bu gezi için önemli bir hedefti Mankato'daki Büyük Günlük Gazete, Free Press'i (25244) ziyaret etmekti. Haber salonu disindaki lobideki siyasi muhabir Mark Fishnik ile konustum. Ona standart adimimi ve edebiyatimi verdi. Fishnik, gazetesinin pratisyen hekim öncesi kapsami kapsamayacagini söyledi. Çogu, genel seçimlerden önce gelebilir. Bununla birlikte, "Cuma defterine" kampanyam hakkinda bir seyler ekleyebilir. Fishnik'i beklerken Free Press'teki ?kiz sehirlerden bir gönderme okudum, çünkü Yesiller'in Star Tribune tarafindan Güney Dakota'ya kül sevkiyat planinin ifsa edilmesiyle Senato adayi Ed McGaa'dan uzaklastigini belirttiler.

Günün geri kalaninda, saat 15: 00'den önce güneybati Minnesota'da bulabildigim kadar çok haftalik gazete bürosu ziyaret etmek için delirmis bir acele harcadim. Önce Lake Crystal Tribune ofisinde (1,774) durdum, editör Don Marben ile konustum ve edebiyattan ayrildik. Bir sonraki durak Madelia'da, editör Mark Anderson ve Madelia Times-Messenger Pat Sanatinin (1,231) edebiyat ve kampanya taragi aldigi yer oldu. Sonra, Fairmont'daki Sentinel'in (7,700) Bill Callahan'la bir ögleden sonra randevusu almak üzereydi. Biz ön tezgahta dururken birkaç soru sordu. Edebiyattan ve fotograflardan ayrildim. Sonra St. James Plain Bayisi'ne geldi (2.785). Bir muhabir olan Mark Hagen, orada edebiyati aldi.

Günün son duragi Windom Vatandaslarinin ofisinde, 10. cadde üzerindeydi. Editör için edebiyattan ayrildim ve döndügümde kartini aldi. Mountain Lake'deki Observer / Advocate (1.869) bürosuna eve dönmek istedim ama kapatildi. O günlerdeki seyahatlerim 375 kilometrelikti.

Kampanyanin son günü

Kampanya izindeki son gün 5 Eylül Persembe oldu. Bu sefer I-94 eyaletleri boyunca Fargo / Moorhead'e dogru ilerleyen ilçeleri ve kasabalari vururdum. Büyük bir günlük, Fergus Falls'daki Daily Journal ziyaret edilmek üzere kaldi. Listemde bir gazete bulunan herhangi bir kasabada otobandan çikis yapan I-94'e basladim. ?lk yer Albany, Minnesota'ydi. Stearns-Morrison Enterprise (2,200) ofisinde Adam'la konustum ve edebiyat ve fotograflari terkettim. Bu otoyoldaki bir sonraki durak Melrose'taydi. Melrose Beacon'in (2039) editörlerinden Herman Lensing birkaç dakika benimle konustu ve edebiyati aldi.

Listemde Sauk Centre ve Sauk Centre Herald gazetesi (3.000) vardi. Burada, romanci Sinclair Lewis'in memleketinde, editör kisa bir röportaj için beni ofisine aldi. Duvarda diger Senato adaylarinin bazilarinin fotograflari vardi. Bu açikça siyasete ilgi duyan bir kagitti. Editör Dave Simpkins, akilli bir kisiydi ve iyi sorular sordu ve söyleyecek ilginç seyler vardi. Bir baska randevu için ofisten ayrilmadan önce fotografimi çekti ve birincil seyden önce bir seyler yayinlamaya söz verdi (yalnizca bes gün kapali).

Yolculuguma devam ederken, Osakis ve ?skenderiye yolunda 27 numarali karayoluna katilmak için karayolundan çiktim. Gazete bürosundaki Osakis ?ncelemesinin (1.550) editörlerinden Greta Petrich ile konustum. O pozisyonda yeni bir seydi ancak siyasi konularda yogun ilgi vardi. Ona edebiyatimi ve fotograflarimi verdim. Sonra 27 nolu karayolunda daha büyük bir sehir olan ?skenderiye'ye devam ettim. Echo Press (11,000) 'de Hollen adli bir muhabir, birincil hakkindaki haberlere yer vermek için çok geç oldugunu söyledi.

Bu gazetenin siyasi materyali bir seçime çok yakin bir yerde yayinlamama politikasi var. Makalede genel seçimlerden iki hafta önce özel bir konu var. O zamanlar yarista olsam diye ona kampanya edebiyatimin örneklerini verdim.

Iskenderiye'de, 29 otoyolda güneyde Glenwood'a gitmek için I-94'den ayrildim. Minneapolis'teki Glenwood Caddesinde yasadigimdan beri, bu sehir benim için özel bir çekiciydi. Ayrica, gazetesi Pope County Tribune (4,000), iyi derecede bir tiraja sahipti. Ne yazik ki ofise geldigimde ögle vakti oldu. Bir spor muhabiri olan Mike Scott, editör ve yayinci John Stone'in ögle yemeginden sonra geri gelecegini söyledi. Kendim ögle yemegi için yakindaki bir kafeye dogru yürüdüm. Yakindaki bir masada, birkaç erkek canli konustu. Editör Stone hala ögle yemegini bitirdikten sonra ofisine dönmedi. Scott bana, Pazartesi günü gazete çiktigindan dolayi, Stone'a telefonla ulasabilirsem bir seyler koyma sansin olabilir.

Nihai segmenti Fergus Falls'a götürmenin tam zamani geldi. Bazi pitoresk kirsal kesimden ve kendi gazeteleri olmaksizin bir dizi küçük kasaba vasitasiyla, batida 55 numarali otoyolda (Minneapolis'de Olson otoyolunu aradim) yola çiktim. Böyle bir kasabadan geçiyordum, Kensington, adi neden bir zil çaldigini açiklayan bir isaret buldum. Bu, 19. yüzyilin sonlarinda bir çiftçi tarafindan "kesfedilen" rün yazitlari olan ünlü "Kensington Runestone" adli bir tasti. Otantik olsaydi, bu tas ve yazitlari, Vikinglerin Columbus'un Amerika'ya yaptigi yolculuktan birkaç yüz yil önce Minnesota'da oldugunu kanitladi; kesinlikle "Minnesota Vikingler" pro futbol takimi buraya gelmeden önce. Agabeyim David 1970'lerde Minnesota'yi ziyaret ettiginde, bu eseri görmek için özel bir gezi önerdi. Dünya tarihiyle ilgili bir sergi için bir saat kadar kampanya etkinliklerini askiya almaya zaman ayirmaya degerim.

?saret beni 1 nolu karayolunda, ardindan da birkaç ilçe yoluna yönlendirdi. "Kensington küre tasi" sitesi, Douglas Ilçesi tarafindan idare edilen yüksek rüzgar süpürme parkurundaydi. Bayrak direklerinde çesitli renklerde bayraklarla çevrili bir alani görebildim. Kesif kesfi için bir anit olmaktan baska bir önemi yoktu. Yakindaki bir tas kesifin gerçek sitesini gösterdi. Kürek simdi nerede oldu? Park yerindeki bir kadin otoyoldaki 27 Osakis yakinlarindaki küçük bir müzede oldugunu düsünüyordu. Daha sonra Kensington küpe tasi ?skenderiye Douglas ?lçesi Tarih Kurumu müzesinde oldugunu ögrendim. Her neyse, burada degildi.

Konu, Elbow Gölü'ndeki Grant County Herald ofisi (bir sonraki duragimda), 55 numarali karayolundan daha yukaridaydi. Editör Chris Ray, konuya olan yerel ilgi nedeniyle bir Kensington Runestone tutkunu haline gelmisti. Viking'in Minnesota ziyaretlerini belgeleyen film yapimcilari ile görüstü. Elbow Lake'de açiklanamayan dairesel isaretlerle birlikte bulunan baska bir tasin fotografini gösterdi. Vikingler de bunlari yapmis miydi? Kensington Runestone, tas kesfinden birkaç gün uzaktaki bir savastan bahsetmisti. Bu, Elbow Lake ile yaklasik ayni mesafede idi. Ray, is alanina döndügünde üçüncü parti politikasinin lehinde oldugunu söyledi. Yeni bir sey için haziriz.

Fergus Falls'daki Daily Journal ofisi (9.500) I-94 çikisindan yakindi. Neyse ki, bulmak için bu oldukça büyük kasabada arama yapmak zorunda degilim. Ofisteki insanlar oldukça mesgul olmasina ragmen Jim Sturgeon adli gazeteci - "balikla ayni" - konusmak için zamanim oldu. Burada, meselelerin daha yogun tartismalarindan birine, özellikle de daha kisa çalisma haftasi meselesine sahibim. Kisisel olarak kendisine ilgisini çeken bir fikir olsa da olasi dezavantajlar vardi. Savunmada, çalisma süresinin ne kadar kisa olmasinin ekonomik atiklari nasil azaltabilecegi ile ilgili tüm argümanlari inceledim. O kadar çok sürüs yaptiktan sonra, oyunun üstünde olmayabilirim.

Burada I-94'de kalan bir kasaba vardi ve burada Barnesville'deki Moorhead'le bir gazete vardi. Barnesville Rekor Dergisi (1,800) bürosundaki bir kadin editör Eugene Prim'in disarida oldugunu söyledi. Onun için edebiyattan ayrildim. Pazartesi günleri yayinladilar, bu nedenle Prim yoluyla telefonla ulastigimda gazeteye bir seyler koymak mümkün olabilir.

Günün ve kampanyamin son duragi, Kuzey Dakota Fargo'daki Forum'un (51.381) bürolarinda yapildi. Forum, Minnesota'nin bati sinirindaki en büyük sehri olan Moorhead'deki baskin gazeteydi. Fargo'ya geldigimde kapanis saatine yakin oldu. Dave Jurgens adli bir muhabir, Forum binasinin 2. katindaki lobisinde bulustu. Don Davis'in Forum Communications gazeteleri için Minnesota'daki tüm siyasi raporlamalari ele aldigini söyledi. Davis'in bana verdigi kapsamli görüsmeden bahsettim. Jurgens, Davis'in kapsamli oldugunu kabul etti. Sonuçta, son kirk mil boyunca Fargo'ya gitmem gerekli degildi.

I-94 eyalet otoyolu boyunca Minneapolis'e geri dönme yaklasik bes saat sürdü. Persembe günü kampanya gezileri 549 kilometrede kaldi. Hem kendimi, hem Escort'umda hem de kiralik arabayla geçen ay boyunca devletin etrafinda toplam 5.500 mil yolculuga çikmistim. Kampanya sirasinda gazete ofislerini ziyaret etme imkâni kalmadi. Yine de, en önemli tek etkinligin 6 Eylül Cuma günü gerçeklesmesi planlaniyordu. Bu da ayni zamanda Birincil Seçmen Kilavuzunun Yildiz Klübünde göründügü gün oldu. Minnesota Public Radio'daki röportaj bu oldu.

Bir aday, Sali günü yapilan birincil seçim öncesinde kalan üç gün içinde ne yararli bir sekilde yapabilirdi? Benim için, zaman antiklimaktikti. Ana rakibim Jim Moore'un telefon bankalarinda onunla çalismasini ve Minneapolis'teki kapilara ve belki diger topluluklara edebiyat dagitmasini biliyordum. Ben tek basiniyordum. 8 Eylül Pazar günü sicak, günesli bir günde Burnsville "Fire Muster" geçit töreninde tabelami (bir gün önce imparatorlugun kösesinden çikardim) tasidim. Geçit töreninin baslangicinda beklenmedik bekleme süresince, adayin adayin kocasi ve Burnsville'in Miras Fotograf Stüdyosu'ndan bir fotografçinin arkadasligindan memnuniyet duydum. Geçit töreni seyrek olarak katildi.

Kampanyamin finali, 9 Eylül Pazartesi günü Minneapolis sehir merkezindeki Nicollet Alisveris Merkezi'nde yukari ve asagi dogru yürüyerek birkaç saat geçirmekti. Sonra bitti. Sonuç beklemek disinda hiçbir sey kalmadi.

Dönüsler

ABD Senatosu için birincil 2002 Bagimsizlik Partisi'nden toplu iadeler, Bill McGaughey'nin 8,482 oy aldigini veya toplam oylarin% 31.00'sini aldigini gösteriyor. Birincil kazanan Jim Moore, 13.525 oy aldi ve toplamin% 49.44'ünü aldi. Ronald E. Wills toplam 5,351 oy aldi veya toplamin% 19,56'sini aldi. 2002 Minnesota birincil seçimine katilim, uygun seçmenlerin% 18.6'si kadar hafifti.

Ilçe seçim iadelerini gözden geçirmeden önce asagidaki sonuçlari öngörebilirdim: Birincisi, metro gazetelerinden, özellikle Star Tribune'den Jim Moore'un Kampanya benimkinden daha çok ve çünkü devletin etrafinda dolasirken zamanimi harciyordum. Ikincisi, St. Paul'da Minneapolis'ten daha iyi olacagim, çünkü St. Paul Pioneer Press, Bagimsizlik Partisi Senatosu'nun birincil hikayesinde bana deginmisti ve ücretli reklamimi çalistirmisti. Üçüncüsü, daha yogun Bagimsizlik Partisi faaliyet alanlarinda daha kötüydüm, çünkü parti Moore'u seçmek için çok çalisiyordu. Bu son etki belirlenmesi zordu. Sadece parti organizasyonunun ne yaptigini e-posta mesajlarindan tahmin edebilirim.

Nasil çikti? En dikkat çekici sonuç, Olmsted Ilçesinde Hennepin veya Ramsey Ilçelerinden çok daha fazla sayida oy aldigim oldu. Olmsted County'de (Rochester sehri dahil) 1208 kisi oy kullandi; buna karsilik Hennepin Ilçesinde bana oy veren 1.129 kisi vardi. 1999'da Olmsted ?lçesi'nde 121.452 kisi yasiyordu. Hennepin County (Minneapolis'i içerir) nüfusu 1.089.024 kisiydi. Olmsted ?lçemdeki oylama toplami dokuz kat fazla bir ilçede kalmisti.

Neden Rochester'da çok iyi is çikardim? Cevap açikçasi Tim Penny idi. Bagimsizlik Partisi'nin 2002'de vali adayi olan Tim Penny, Birinci Kongre Bölgesi'ni alti dönem temsil eden eski bir Kongre üyesiydi. Büyük ölçüde Cumhuriyetçi bir bölgede bir Demokrat olan Penny sahsen popülerdi. Birinci Bölge'yi kapsayan güneydogudaki Minnesota genelinde Bagimsizlik Partisi adaylari iyi gidiyordu. Orada bulunan insanlar muhtemelen Bagimsizlik Partisi birincilinde oylamaya geldiler, çünkü Tim Penny'ye oy vermek istiyorlardi.

Moore'la yapilan yarisma ile ilgili sonuç çizelgesi, oylarin% 49.44'lük payina kiyasla, eyalet çapinda oylarin% 31.00'ünü aldigimdir. Kampanyamin etkinligini, eyalet çapinda ortalama oylarin% 31'inden önemli ölçüde daha az veya önemli oranda almis oldugum ilçeleri belirleyerek degerlendirebilirim.

Eyaletten metropol alanindan daha iyi sonuç alacagima iliskin kanitlar bu teoriyi desteklemez. Bagimsizlik Partisi'nin Hennepin Ilindeki Senato için birincil oylarin% 30.489'unu ve Ramsey Ilçesindeki oylarin% 30.568'ini aldim. Bu rakamlar eyalet çapinda ortalama% 31'in biraz altindaydi.

Bagimsizlik Partisi oy yüzdesine göre ilk bes ilim% Itasca (% 36.33), Ottertail (% 34.07), Biçme Makinesi (% 34.00), Stearns (% 33.89) ve Anoka (% 33.11) ilçeleriydi. Alt bes ilçe: Blue Earth (% 25.77), Waseca (% 26.14), Freeborn (% 27.77), Wabasha (% 29.09) ve Dakota (% 29.21) ilçelerindendir. Bu sonuçlarda belirgin bir model görülmemektedir.

Yazi yazisi:

Bu anlatiyi yeniden okuduktan sonra, onun bürokratiyla tartisilan Senatör Paul Wellstone'in rolünü yeterince iyi degerlendirmedigini fark ettim. Kampanya sirasinda Senatör Wellstone'un da bulundugu bir tartismaya katilmistim, daha da önemlisi, kampanya baslamadan önce bizzat onu taniyordum.

Paul Wellstone, DFL'nin 1982'de Minnesota devlet denetçisi için basarisiz bir adaydi. O sirada, Ikiz sehirler'deki kamu otobüs ajansi Metropolitan Transit Komisyonu'nda çalisiyordum. Ofisleri, St Paul sehir merkezindeki nehrin yakininda bulunan Amerikan Merkez Binasi'nin (su anda Ramsey Ilçe Hükümet Merkezi Dogu Binasi) yedinci katindaydi. Seçim kaybindan sonra Wellstone, bir enerji programini koordine eden binanin sekizinci katinda çalisti. Onunla tanistim ve birkaç sefer St Paul sehir merkezinde birlikte ögle yemegi yedik. MTC bürolari daha sonra Minneapolis'e tasindi.

On yil sonra 1992'de St Paul'taki Ford isçilerini temsil eden Birlesik Otomobil Isçileri Yerel 879'u ile çalismaya basladim, çünkü insan haklari sahalarinda Meksika ile olan yakin ticaret iliskilerine meydan okumaya basladim. Bir isçinin öldürüldügü Cuautitlan Ford fabrikasinda birlik seçimlerinde bulunmak için Mexico City'ye gittim. simdi Senatör Wellstone, sendika baskani Tom Laney'nin yakin arkadasiydi. Senatör'ün Meksikali ziyaretim sirasinda neyi gözlemledigime dair yazili bir rapor isteyen bir mektubu yanimda tuttum.

Istegimiz üzerine Baskan Bill Clinton Meksika ve Kanada ile serbest ticaret anlasmasi imzaladi. Minneapolis'teki DFL sehir idaresi saldiriya ugradiginda, suç faaliyetlerinin bulundugu iddia edilen sehirde bir apartmanin yeni sahibi olarak Demokrat partiden ve ofis sahiplerinden daha uzaklastim. Bu, teftis ihlalleri için sehre dava açan Minneapolis toprak agalarinin bir grubuyla baglanti kurmami sagladi. Militanligimizin en önemli noktasi 1998 yilinda Minneapolis Belediye Meclisi toplantisini bitirdigimizde, bir ev sahibinin kira lisansi kaldirmak için bir araya geldigimiz zamandi.

Bir zamanlar Demokratlar ile uyumluyum, sonradan Reform Partisi, daha sonra Bagimsizlik Partisi ile birlestim, bir vali olarak Jesse Ventura seçildi. Minneapolis Kent Konseyi'ni kapattiktan kisa bir süre sonra seçildi. Sonra, hem öfkeli Minneapolis toprak agalarini hem de isyanci bir üçüncü partiyi içeren bir militan dalga sürüyordum.

Yukarida ABD Senatosu için 2002 kampanyamin öyküsü görülebilir. Birincil kampanyam sirasinda Senatör Wellstone ve diger iki adayla görüstügümü belirtti. Aramizdaki iliskiler, birincil sirada ABD Senatörü olarak göreve basladigimiza itiraz etmesinin bir sonucu olarak biraz sogumustu. Fakat açik bir düsmanlik ya da hosnutsuzluk yoktu.

Her neyse, ABD Senatosu kampanyasi genel seçime geçerken, birincil seçimlerin ardindan Jim Moore'u kaybettim. Sonra, aniden 25 Ekim 2002'de Paul Wellstone, esi ve birkaç kisi Eveleth, Minnesota yakinlarindaki bir uçak kazasinda öldü. Senatör, oglu Minnesota Temsilciler Meclisinde görev yapan bir çelik isçisinin cenaze törenine katilmak için orada idi. Bu olay elbette tüm Minnesota sok oldu. Ulusal Nakliye Güvenligi kurulu pilot hatasi nedeniyle uçak kazasini sorumlu tutmasina ragmen, uçusun Wellstone'un siyasi düsmanlari tarafindan sabote edildigi yönünde spekülasyonlar yapiliyor.

Kazadan kisa bir süre sonra, Wellstone'un kaybina yas tutmak için Ikiz sehirlerde büyük bir miting düzenlendi. Bu etkinlige katildim. Sonuçta, eski Senatör ve Baskan Yardimcisi Walter Mondale Senato için DFL adayi olarak atilmisti. Ancak, seçimlerini Cumhuriyetçi adayi Norm Coleman'a dar bir sekilde kaybetti. Bu Senato koltugu, bir zamanlar Paul'un, simdi Demokrat Al Franken tarafindan tutuluyor.

 

Not: Bu, Thistlerose Yayinlari tarafindan 2003 yilinda yayinlanan William McGaughey'nin "Bagimsizlik Partisi ve Üçüncü Parti Siyasetinin Gelecegi: Eski Bir IP Senatosu Adayinin Maceralari ve Görüsleri" baslikli bir kitap-uzunluk el yazmasinin (420 sayfa) bir parçasidir Http://www.newindependenceparty.org/IndependencePartyBook.html adresinde bulunabilir.


geri dön: siyasi aday

 

Bir çeviri için Tiklayin:

Ingilizce - Francuski - Hiszpanski - Niemiecki - Portugalski - Wloski

Chinski - Indonezyjski - Polski - Holenderski - Rosyjski   

 

TELIF HAKKI 2017 THISTLEROSE YAYINLARI - TÜM HAKLARI SAKLI
http://www.BillMcGaughey.com/Senatecampaigni.html