BillMcGaughey.com

için: siyasi aday

 

Çok yillik bir adayin savunmasinda

 

Dokuz yilda bes kez kamu görevine girdim ve her seferinde genis bir farkla kaybettim, ticarette "çok yillik aday" olarak bilinen sey buydu. Bu gülünç bir terim degil. Öyle görünüyor ki, ben kendi egemenligini asan biri benim. ABD Senatosu veya ABD Baskani için bir seçim kazanabilecegimi düsünüyorsam, gerçeklikle tamamen temaslarimi kaybettim. Ben ya aptal ya da deli biri olarak düsündüm.

Bu, davayi gereginden fazla gösterebilir. Hayir, çok yüksek oranlara karsi yüksek görev yapmak için kosarsam, mutlaka seçimi kazanmayi beklemem. Bu yüzden kendimi aldatmiyorum. Seçim kazanmaktan baska sebeplerle kosuyorum. Baska bir deyisle, ben akli basindayim.

Minnesota'da yasayan arketip "çok yillik adayi" karsilama sansim oldu: Harold Stassen. Stassen, bildigimiz gibi, baskanlik ihtimalinin 1948'de zirveye çikmasiyla birlikte kariyerinin ardindan kazanma sansini kaç kez kaybetti. ?nsanlar ona güldü. Ancak aslinda yaptigi basarilarin çogu Baskanlik Divanlarindan daha büyüktü. Stassen'in bir hayali vardi: Birlesmis Milletler. O örgütü kurmaktan sorumlu bir avuç kisiden biriydi. Bagimsizlik Bildirgesi veya ABD Anayasasinin imzalayicilarina saygi duyuyoruz. Birlesmis Milletler sartinin imzalayan Harold Stassen'e de saygi göstermeliyiz. Stassen defalarca göreve basladi çünkü söyleyecek bir seyleri varmis.

Siyasi asrini astigi için göreve gelmedigi için tanismamis olabilecek baska bir adam vardi. O eski ABD Senatörü Eugene McCarthy'ydi. 1982'de Senato için birincil DFL'de çalismak üzere Minnesota'ya geri döndügünde McCarthy ile tanistim. McCarthy, Mark Dayton'a birincil birinciligini kaybetti, ancak kisa çalisma haftasi konusundaki ortak bir ilgi sayesinde arkadasiyim. McCarthy'ye "çok yillik bir aday" olmasina ragmen saygi duyuyorum. Uzun ihtimaller ve sampiyonlarin popüler olmayan nedenlerine karsi görevde bulunmak onun karakterinin bir parçasiydi. Bunun için Eugene McCarthy'ye hayranim.

Iyi niyetli insanlar bazen daha gerçekçi bir ofis için kosturmami önerir. Köpek yakalayanlarin ofisi mevcut olmadigindan, devlet temsilcisi, Kent Konseyi veya Park Kurulu nasil olur? Bir üçüncü parti adayi degil de Demokrat veya Cumhuriyetçi olarak kosmaya ne dersiniz? Imkansiz zorluklara egilerek bir Don Kisot olmak yerine, aslinda bir seyler kazanabilirim. Ramsey ?lçe Koruma Bölge Sorumlusu ofisine gitmeden ve sonra seçim kazanmaya baslayana kadar kaybetmeye devam eden çok yillik bir aday olan bir kadin taniyorum. Neden örnegini takip etmiyorsun?

Bunun bir nedeni, uzun toplantilar sirasinda oturmaktan nefret etmektir. Daha "gerçekçi" bir ofis için kostum, seçim kazanmak istemeyebilirim. Daha sonra ahlakla görev süremeye kararli oldugumu hissedebilirim. Kamu görevlisinin dezavantajlari var. Kamu idaresinin sikici ayrintilarina dikkat etmeniz ve bazen yapmayi düsündügünüz seyleri gerçeklestirme gücüne sahip olmadan kurucu unsurlardan bazen anlamsiz elestirilere tahammül etmeniz gerekir.

Kendimi örnegin ABD Senatosu'na seçtigimi düsünürsem, çogunun bir tasariyi geçmek için ihtiyaç duydugu yüz Senatörden biriydim. O halde, her iki ev de Cumhurbaskani tarafindan geçirilen bir fatura göndermek için Temsilciler Meclisinin çogunluguna ihtiyaç duyacagiz ve faturanin kanun haline gelmesi için Cumhurbaskani'nin imzasini almaliyiz. Yalniz kalmamin fazla gücü olmayacak.

Ayrica, Kongrede görev yapan bir Demokrat ya da Cumhuriyetçi olsaydim, özel çikar etkisi ile bozulmus bir sistemin parçasi olurdum. Yeniden seçim kampanyam için çok para lazim ve bu parayi yükseltmek için etkinligim kampanyami finanse eden kisilere oyumu satmam gerekecek. Basta siyasi adaylari fonlayan güçlü çikar gruplari oldugu için seçimler kazanmak isteseydim statükonun savunucusu olmaliydim. Ya bir degisim ajani olmak için kostum - bu bozulmus sisteme meydan okuyacak biri varsa? Muhtemelen kazanamayacagim.

Seçimlerin kazanilmasinin nedeni bu kadar da kirilgan olmasi degil. Tabii, derhal iktidara erisebilirim. Daha önce sahip oldugumdan daha büyük bir maas kazanirim. Kamu görevine girdikten sonra, bir lobici olarak bir cinayette bulunabilirim. Mali endiselerim geçmiste kaldi. Fakat ben bu tür seylere karsi idealistim. Toplumu gelistirmek, süt vermek istemiyorum. Günümüzün siyasi ortaminda, idealist olma ve kazanan seçimler arasinda bir çeliski var.

2003'te Baskanliga kostugumda, Pittsburgh'daki bir gazeteci bana sunlari yazdi: "Çöp etmek için çok fazla para ve vakit geçirmek, Demokratlarin 2004'te cumhurbaskanligina aday olmasini istiyor. Joe Lieberman, Dick Gephardt, John Edwards, John Kerry ..... Minneapolis'teki Bill McGaughey'yi deneyin. Hiç onu duymadin mi Çok kötü. Pittsburgh'a gidisini bir sekilde kesfedilen sefkatli kampanya literatürüne göre, yetersiz kalmis ... McGaughey'nin fotografi iyi görünüyor. Hiç anten görülmüyor. Baskanlik haçli sefasina katilmak isterseniz, bugün Des Moines kentinde, Iowa'da yürüyecek. "

Sanirim bir gazeteci siyasi yazarin bakis açisiyla ciddi bir sans kazanmaksizin birisiyle çalismaya can atiyor. Gazeteciler adaylari örter, çünkü bir tanesi kazanabilir ve hükümetin bir parçasi olabilir. Bu beni bir "saptirma" yapiyor mu? Muhabirin göreve atilma vakti bosa mi aliyorum? Ona cevap vermek bu kadar; Ancak seçim girisimime ciddi bir yan oldugunu söyleyebilirim. Anlatmaya çalisayim.

Politikamizin bozuldugu öncülüyle basliyoruz. Amerikalilar liderleri düzenli olarak halkin menfaati ihanete ugrattigindan demoralize edilirler. Bu sisteme meydan okumak isteyen birilerinin seçenekleri sinirlidir. Çogu, arkaniza yaslanip sikayet eden sistemin koltuk elestirmenleri haline geldi. Etkili olarak hareketsizdirler. Çogu insan, günümüze karsi yüzmek için çaba göstermeye deger degil.

Alayci veya pasif agresif olmaktan çok, ben hareket etmeyi tercih ediyorum. Sonuç ne olursa olsun, inisiyatif alarak öz saygi duygusu kazanir. Birlesik Devletlerin her vatandasinin etkili bir sekilde hareket edebilmesinin en az bir yolunun olduguna inaniyorum: kisisel inançtan konusmak veya gerçegi söylemek için çaba harcamada deneyim kazanmak. Kisisel bir hikayenin güçlü oldugunu söylemek. Acil bir etkisi olmayabilir, ancak yeterli insan hakikati inandiklarini söyleyecek olursa, kamuoyu degisecektir. Politik degisimin temel nedeni budur.

Dolayisiyla, en önemli degisikligin hükümet yerine halk arasinda oldugunu düsünüyorum. Kamuoyunu, seçim görevi yerine topluluktan daha fazla degistirerek degistiririz. ?stedigimiz gerçek degisimse (ve sadece ofis sahiplerinde degisiklik olmazsa) en iyi firsat, insanlarla konusurken ve ilgili bakis açilarini paylastigimizda gelir. Adaylar kampanyalarda bunu yapar. Bu nedenle, bir adayin seçimi kazanmasa da, kampanya sürecinin kendisi de degisim sürecine katkida bulunur.

Elbette, insanlar seçim bürosuna gitmeden etkili bir sekilde konusabilirler. Ancak ofis çalismak birine bir platform saglar. Adaylari baskalarinin anlayabilecegi bir role dönüstürür. Adayin, daha büyük toplumu etkileyen konular hakkinda konusmasi bekleniyor. Ve her zaman kazanma sansi oldugundan insanlar bu konusmalari daha ciddiye aliyor. Siyasi adaylar, anlik kimligini varsayarak, daha büyük sorular hakkinda konusmalarini mesru kiliyor. Bir baska avantaj da, seçimlerin adaylarin daha önceki hayatlarina dönmesinden sonra belirgin bir kesme noktasi olmasi. Ofis için kosabilir ve daha sonra baska seyler yapabilirler. Kampanya yükleri aniden düsebilir.

Bu nedenle, siyasi bir aday oldugumda, açik bir görev dizisi üstleniyorum. Benim amacim açiktir. Kampanya döneminde elimden geldigince fazla oy almaya çalisiyorum. Kendime ayak uydurabilir ve strateji kullanabilirim. Bir oyun gibi oluyor. Oyunlar eglencelidir ve kamu görevi için de kampanya yürütülmektedir. Deneyime dalmis durumdayim ve toplulugun bir parçasiyim. Tecrübe yorucu olabilir; Ama hayat böyle olmali degil mi? Kazanmak her sey degildir.

Kamu görevi için baska bir sebep daha var. Ben bir yazarim. Fikirler gelistirmeyi severim. Bu islemin bir kismi, fikirleri kagida dökmeyi içerir. Bununla birlikte, baskalari yazarin yazdiklarini okumadikça ve faydali geribildirim saglamadikça, süreç tamamlanmamistir. Kamu görevleri için seçimler, geribildirim alinmasi için böyle bir mekanizma yaratir. sairlerin eserlerini gerçek bir kitleye sunacak siir okumalari gerektigi için, siyasi ve sosyal fikirleri olan insanlar, görüslerini çesitli konularda bildirmek için seçim kampanyalarina ihtiyaç duyarlar. Yazma islemini yerine getirir.

Kazanir ya da kaybeder, seçmenler konustuktan sonra siyasi adaylar nerede durduklarini bilir. Böyle geri bildirimleri baska kim bulabilir ki? Yazar adayi, giderek daha gerçekçi olmasi için görüslerini degistirir. Aday halk arasinda tutumlara asina olur ve insanlarin neyi kabul edecegine iliskin daha iyi bir anlayisa sahiptir. Kamplari kaybetmek bu dersi ve kazanilan dersleri saglar. Fikir sahibi bir kisi olarak, kisinin görüslerine göre daha az izole edilir.

Bununla birlikte, yillar geçtikçe fikirlerle daha az ilgilendigim ve tecrübeye daha çok ilgi duydugumu söylemek zorundayim. Her kampanyada anlatilacak benzersiz bir hikaye var. Hikaye anlatmaya çok fazla ilgi duydugumu fark ettim. Tek basima bir siyasi kampanya yürütürsem, kampanyanin tüm ayrintilarini biliyorum. Tecrübelerden anilarimdan bir hikaye hazirlayabilirim. Kampanyaya katilimcinin yani sira gözlemci bir sanatçiyim.

Louisiana Demokratik birincilinde Baskan'a kostugumda, hikaye yeni bir devlet ziyareti ve manzaralari görmek oldu. Ziyaret ettigim yerler hakkinda bir tür seyahatname olan "On the Ballot in Louisiana" isimli bir kitap yazdim. Kampanya, eyaletin her yerinde gazete bürolarini ziyaret etmek için sürüs yapmak istedi. Yogun gazete editörleri ile konusma iznine sahip bir turistim. Bugün, Katrina öncesi Louisiana'yi, eskiden oldugu yerde neredeyse büyülü bir yer olarak hatirliyorum.

Örnegin 9. bölgede suyun altina düstügümde sahsen kanalin karsisindaki New Orleans'in bölümüyle baglanti kurabilirdim. Bernard Voice'in editörü tarafindan çizilmis olan elle çizilmis bir haritayi hatirlayarak, Arabi'den hangi caddelerin sehrin diger tarafindaki bir sonraki randevuma götürülecegini gösterdigini hatirlayabiliyordum. (Sürüs süresini en az yarisi kadar kisaltti.) St Claude Caddesi'ndeki nehri geçerken ögleden sonra trafigi hatirliyorum. Bu yol daha sonra Mardi Gras geçit töreni için park edilen Rampart caddesine dönüsür.

Son zamanlarda Minnesota'nin 5. bölgesindeki ve daha sonra Minneapolis Belediye Baskani için kongre için kostum, deneyimler farkliydi. Siyasi hakimiyeti olan tek bir gazete vardi ve ben zaten bu araziyi biliyordum. Burada hikaye belirli zorluklarla ilgiliydi: Kongre kampanyam nasil Cumhuriyetçi Ulusal Konvansiyon'dan yararlanabilir? Belediye baskaninin yarisinda ev sahibi eylemcisi rolü benim adayligimla nasil iliskilendirebilirim? Seçim Yapir miydi Seçim oyla seçimi etkileyebilir mi?

Iki yerel kampanyada diger adaylarla da daha fazla etkilesim kurdum. Ittifaklar ve muhalefet cepheleri vardi. Her zaman oldugu gibi, medya kapsami çekme sorunu vardi. Magazalar veya dagitilan edebiyatlari ziyaret ettigim sokaklar ve mahalleler, sehirler ve kasabalar Louisiana kampanyasinda yaptigi gibi belirli bir kisiligi benimsedi.

Diger birçok siyasi adayin aksine, olaylar aklimdayken taze bir hikaye yazarak her kampanyayi takip ettim. Okuyucularin kampanyayi derhal anlamalari için hikayeye olabildigince çok kisisel bilgi vermeye çalistim. Bugüne dek iki kampanyanin hikayelerinin yayinlanan kitaplarda (daha sonra internete konuldugu) söylendigini ve iki kampanyanin kampanyanin kendisi tarafindan kullanilan web sitelerinde hikayelerinin oldugunu söyledim. Her kampanya için bir kitap-uzunluk el yazmasi var.

Sunu anliyorum ki, kamu görevlisi için hikayeler hazirliyorsam, politik gazetecilere kizma hakki olurdu. Kazanmak için gerçek bir sansim olan "ciddi" bir aday olmazdim, ama bunu kendi eglencesi için yapiyordum. Alay edilenler topraga geleceklerdi. Bu oyuna kabul fiyatidir.

Ancak gene de, ileriye dönük elestirmenler davalarini gereginden fazla gösterebilirler. Dedigim gibi kamu görevlisi için degisim getirmek için kosarim. Devlet suiistimali karsisinda pasif olmayan vatandas olmak istiyorum. Kampanyada seçmenlerle konustugumda ya da insanlar kampanya hakkindaki yazili hesabimi okudugumda, kamuoyunu etkileyebilecek politik iletisim sunuyorum.

"Sürekli" ya da ara sira aday olsun baskalari da ayni seyi yapmalarini isterim. Topluluk çikarina yönelik konularda konusan birçok kisi olsaydi, açik ifade kültürünü yaratirdi. Aklini konusmaya baskalarina da cesaret verecekti.

Içten içtenligimizi cesaretlendirmeye cesaretlendirmek için insanlarin gözü önünde korkmadan konusan açik bir siyasi ifade kültürüne siddetle ihtiyacimiz var. Oy pusulalarinda oy pusulalarini çekecek çok sayida seçmen ortaya çikacak. Umutsuzluk hissi tükendiginde Amerikalilar hükümetlerini geri alabilir.

için: siyasi aday

 

Için bir çeviri için tiklayin:

Ingilizce - Francuski - Hiszpanski - Niemiecki - Portugalski - Wloski

Chinski - Indonezyjski - Polski - Holenderski - Rosyjski

 

TELIF HAKKI 2010 THISTLEROSE YAYINLARI - TÜM HAKLARI SAKLIDIR
http://www.BillMcGaughey.com/perennialcandidatei.html